Suwalszczyzna, sąsiadująca z litewskimi okręgami Marijampola i Alytusa promuje się od lat pod hasłem promocyjnym „kraina jak baśń”. Podstawą Baśniowego Szlaku Suwalszczyzny jest sieć siedmiu głównych przystanków -ciekawie zagospodarowanych miejsc wypoczynku, zabawy, rekreacji i edukacji, zwanych potocznie Wioskami Bajek. Są one oparte na twórczości, urodzonej w Suwałkach poetki i pisarki Marii Konopnickiej, legendach regionalnych i wątkach baśniowych. Każda z siedmiu wiosek poświęcona jest innej tematyce, każdej przewodzi inny patron – przewodnik oraz wybrana legenda, a we wszystkich tych niezwykłych miejscach dzieci, młodzież i całe rodziny poprzez zabawę, warsztaty i animacje odkryją niezwykłe piękno tutejszej przyrody, bogactwo historii legend i tradycji pogranicza. Wioski Bajek rozproszone są po całym regionie – od Puszczy Augustowskiej, przez stolicę regionu – Suwałki, po Sejny i pogranicze polsko-litewskie. Dla każdego z siedmiu miejsc opracowano również oddzielny pakiet gier, zabaw, animacji oraz scenariuszy zajęć z dziećmi i młodzieżą. Do całej trasy Baśniowego Szlaku przygotowano karty wędrowców ułatwiające i urozmaicające zwiedzanie. Mała Karta Wędrowca prowadzi po terenie danej wioski, zaś Duża Karta Wędrowca służy do odwiedzenia całego szlaku i zbierania punktów oraz zdobywania nagród, a do tego jest jednocześnie kolorową pamiątką z odbytej podróży po bajkowych wioskach Suwalszczyzny.
Pierwszym przystankiem na Baśniowym Szlaku jest Zaułek Krasnoludków przy Muzeum słynnej suwalczanki Marii Konopnickiej – w miejscu, gdzie poetka przyszła na świat i spędziła swoje dzieciństwo. W ogrodzie niania Anusia wraz z Królem Błystkiem i jego świtą, zabiorą nas w baśniowy świat w poszukiwaniu gąsek sierotki oraz skarbu króla krasnoludków, oraz opowiedzą legendę o powstaniu Suwałk, zaproszą do wspólnej gry pionkami „olbrzymami”, pozwolą pokręcić się na karuzeli stylizowanej na te z epoki M. Konopnickiej. To nie koniec atrakcji, zatem czekają na nas niezwykłe lustra, a także wsłuchamy w melodie kataryniarza, aby na koniec zasiąść na tonie i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.
Zaledwie kilka kilometrów od Suwałk mamy następny baśniowy przystanek – Wioskę Wesołych Wędrowców.
Znajdują się tu : wiejskie zagrody, stragan pani Marcinowej, Kasiną Chatę, młyn wiatrowy, bociany i stadko owiec. Janko Wędrowniczek i krasnoludkek Podziomek zapozna nas z zagadkami rejonu, poznamy sztukę wytwarzania mąki i łowienia ryb, dowiemy się także skąd wzięła się sieja na Suwalszczyźnie.
Zobaczymy największy na świecie termometr, który widnieje w Księdze rekordów Guinnessa.
Wędrując doliną Rospudy, przez Raczki i Dowspudę, słynną z pałacu Paca oraz przez królewskie miasto Augustów, w sercu Puszczy Augustowskiej odkryjemy Wioskę Darów Lasu. Tutaj Jagodowy Król i krasnoludek Modraczek pomogą odszukać rodzinę łosi i policzyć borsuki, opowiedzą też wzruszającą legendę o miejscowym kamieniu. W Jagodowym Borze, jagodową ścieżką dotrzemy do pajęczych sieci, a potem natrafimy na mrówczy kopiec z mrówkami olbrzymami. Nie lada sztuką w tej piaszczystej krainie będzie znalezienie wody. Bardzo pomocna okaże się budowla wodna – co to takiego, musimy odkryć i doświadczyć sami…
Kolejnym przystankiem na szlaku jest Puńsk – polska stolica Litwinów i Wioska Dwóch Mistrzów, z których „jeden włada literami, drugi moc ma nad dźwiękami”.
Tutaj poznamy przejmującą legendę o królowej jezior „Pięknej Jegli i wężu Żaltysie”. Nadworny pisarz królestwa krasnoludków – Koszałek Opałek poprowadzi nas przez labirynt języków, Aleję Słów i na Polanę Rozmów, a w towarzystwie świerszcza Sarabandy poznamy tańce i kulturę sąsiedzkich narodów i spróbujemy gry na wybranym instrumencie w muzycznej jurcie.
Kolejne przygody czekają nas w Bakałarzewie,
w dolinie Rospudy, gdzie poznamy historię pradawnego, walecznego ludu Jaćwingów.
Tutaj Mikuła i Pakuła – rycerze króla Błystka z krasnoludkiem Pietrzykiem wydadzą komendę: „Wszyscy w drogę wyruszają, Jaćwingowie już czekają!”. Oj, niełatwa to będzie wędrówka z przejściem linowym i norą złodzieja pereł. Jeśli komuś uda się dostać do grodziska jaćwieskiego – pozna zapewne miejscową legendę „Stary Skazdub” i może spotka wielkiego, jaćwieskiego wodza Skomanda…
Dolina Przygód nad Szeszupą – tajemnicza kraina rzek i jezior. W przemierzeniu oryginalnej trasy, z torem przeszkód i ścieżką zdrowia, pomocny nam będzie krasnoludek Sikorek.
Z nim wykonamy niełatwe zadania, poznamy zwyczaje ptaków, dzika, łosia, bobra, zająca i staniemy oko w oko z mamutem zamieszkującym niegdyś te tereny. A na koniec wsłuchamy się w przejmującą legendę o duszy pokutującej w postaci wilka, którego przed wieloma laty można było spotkać nad Szeszupą…
Podczas naszej wędrówki Baśniowym Szlakiem zawitamy do Sejn – małego miasteczka nad rzeką Marychą. Znajdziemy tu ciekawe ślady wielokulturowości tych ziem – dawną synagogę i dom talmudyczny, a także piękną bazylikę i dawny klasztor dominikanów.
Patroni wioski – dziadek i krasnoludek Krężołek – paź króla Błystka, zaprowadzą nas do domów: starowiera bednarza, litewskiego piekarza, polskiego szewca i żydowskiego krawca. Poznamy też ich świątynie: bazylikę, synagogę, molennę i zbór oraz legendę o powstaniu Sejn. Potem udamy się do piaskowej budowli nad tajemniczą rzeką. W każdym z tych miejsc czekają nas zadania do wykonania i niezwykłe przygody…
Obrazek: http://www.basniowyszlak.pl/