Rowerowy Pierścień Solny „Salina Cracoviensis” to w sumie 141,3 km szlaków rowerowych, w tym trasa główna o długości 85,5 km szlaku znakowanego kolorem niebieskim oraz trasy łącznikowe o łącznej długości 76,8 km szlaków znakowanych kolorami: czerwonym, zielonym i czarnym.
Trasa przebiega w zdecydowanej większości lokalnymi drogami asfaltowymi o dobrej nawierzchni i niewielkich spadkach (drogi gminne, nadleśnictw i powiatowe). Wyjątkiem są okolice Wieliczki i Nowego Wiśnicza, gdzie znajdują się odcinki biegnące przez strome wzgórza.
Szlak łączy najważniejsze obiekty naziemne (istniejące a także miejsca po obiektach nieistniejących), związane z historią bocheńskiej soli. Początek szlaku znajduje się przy usytuowanym nieopodal bocheńskiego Rynku, a funkcjonującym od ponad 750 lat, szybie Sutoris. Szlak solny to długie, spokojne odcinki biegnące przez najpiękniejsze fragmenty Puszczy Niepołomickiej (Droga Królewska, Żubrostrada). Odcinki wprowadzające do centrum zabytkowych miejscowości (Wieliczka, Bochnia, Niepołomice, Nowy Wiśnicz). Znajdziemy tu również fragmenty szlaku o wybitnych walorach widokowych (trasa Via Regia Antiqua, Pogwizdów na Łączniku Nowowiśnickim, czy też wzgórza Chorągwicy, Bukowiny na Pierścieniu Solnym). Miłośnicy sportów ekstremalnych znajdą na trasie szlaku Centrum Aktywnej Turystyki w Borku (Łącznik Rzezawski).
Solny szlak obejmuje piętnaście punktów. Są to przede wszystkim oznaczone miejsca po dawnych szybach górniczych (Herman, Wielki, Wojewodzia Góra, Targ, Regis, Kożuszka, Gazaris), ale także miejsce dawnej warzelni, pozostałości zamku żupnego, ogród salinarny, czy miejsce po dawnym stawie salinarnym. Szlak solny prowadzi od szybu Sutoris (zwanym także Szewczym lub Szewczą Górą) w dwóch kierunkach: na wschód i na zachód. Wędrując na zachód napotkamy dwanaście punktów, a na wschód – trzy. Od punktu do punktu prowadzą specjalne, wmurowane w chodnik metalowe tabliczki z napisem: „NaCl Bocheński szlak solny „na świecie” im. Świętej Kingi”.
Szyb Sutoris, zwany inaczej Szewczym, Szewczą Górą (1397), uważany za jeden z pierwszych, być może nawet za najwcześniejszy szyb bocheński, wybity w połowie XIII w. Legenda powiada, że właśnie w tym miejscu miał miejsce cud znalezienia soli przez Świętą Kingę. Jest to najstarszy, nieprzerwanie czynny szyb solny w górnictwie europejskim. Świętej Kindze legenda przypisuje odkrycie soli kamiennej w Bochni w połowie XIII wieku.
Trasa jest zaprojektowana tak, aby jej pokonanie było możliwe w przeciągu kilku dni (po 20-30 km na dzień), co umożliwia bogata baza turystyczna znajdujących się na szlaku miejscowości.
Strona internetowa: www.salinacracoviensis.pl
Obrazek: Kopalnia bochnia” autorstwa Ricardo77 – Praca własna. Licencja CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons