Cerkiew jest widoczna z głównej drogi, stoi powyżej cerkwi greckokatolickiej. Wieś Bodaki położona jest na zakręcie doliny potoku Bartnianka, poniżej Bartnego.
Wieś wzięła nazwę od nazwiska Bodaki, po łemkowsku oznacza to oset. We wsi do dnia dzisiejszego mieszkają osoby noszące to nazwisko.
Cerkiew pod wezwaniem św. Dymitra w Bodakach – prawosławna cerkiew filialna. Należy do parafii Świętych Kosmy i Damiana w Bartnem. Świątynia znajduje się w pobliżu kościoła rzymskokatolickiego św. Dymitra (dawnej cerkwi greckokatolickiej). W latach 1932-1934 znaczna część mieszkańców wsi przeszła na prawosławie. Z uwagi na to, że nie mogli korzystać z cerkwi greckokatolickiej, postanowiono wybudować nową cerkiew. Konstruktorem i budowniczym cerkwi był miejscowy cieśla Wasyl Frencko. Wzniesiona w 1934 r. cerkiew jest bardzo skromna. Obiekt jest konstrukcji drewnianej, trójdzielny z nawą, prezbiterium i babińcem. Dach wieńczą charakterystyczne dla budownictwa cerkiewnego banie. Wewnątrz tej małej świątyni zamiast tradycyjnego ikonostasu znajduje się drewniana ścianka, na której wiszą współczesne ikony i obrazy. Pozostałości dawnego wystroju stanowią carskie wrota ze zdobieniami roślinnymi i medalionami czterech ewangelistów oraz neogotycki feretron z XX w.
Bodaki wzmiankowane były po raz pierwszy w 1581 r. jako wieś królewska starostwa bieckiego o nazwie Przegonina, wywodząca się od polskiego herbu. Bodaki, podobnie jak sąsiednie Bartne stanowiły ważny ośrodek kamieniarstwa.
Niedaleko znajduje się drewniana cerkiew greckokatolicka. Koło niej wiejski cmentarz z zachowanymi kamiennymi nagrobkami i krzyżami z piaskowca. Na terenie Bodaków znajdują się także liczne krzyże, kapliczki przydrożne, figurki. Jedna z kapliczek ma wyrytą datę 1879 rok, podobno została wybudowana w dwóch intencjach, zapobieżeniu powodziom i umieralności dzieci. Wewnątrz znajduje się drewniana figurka ludowa Najświętszej Marii Panny Niepokalanie Poczętej z XIX wieku.
Obrazek: Bodaki cerkiew” autorstwa Przemekkus at pl.wikipedia. Licencja CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons