Łukawiec położony jest w południowo-wschodniej Polsce. Powierzchnia administracyjna Łukawca, wraz z kilkoma przysiółkami, wynosi 35,80 km km kwadratowych. Łukawiec jest największą miejscowością w gminie. Miejscowość cechuje zwarta zabudowa o charakterze łańcuchowym. Łukawiec złożony jest z kilku części i przysiółków, do których należą: Wola, Sydory, Tarnawskie, Zarzeka, Zabuczyna, Zacerkiew, Zakościół, Zagrobla.
Świątynia jest typowym przykładem skromnej budowli drewnianej, której forma kontynuuje w XVIII w., wykształcone jeszcze w średniowieczu rozwiązania. W latach 1944-2004 w kościele w Łukawcu znajdował się słynący łaskami obraz Matki Bożej Tartakowskiej z miejscowości Tartaków koło Sokala. Obecnie znajduje się w nowym kościele parafialnym w Łukawcu, a jego kopia została poświęcona, koronowana i umieszczona w Tartakowie. Oryginał znajdujący się w Łukawcu, nazywany jest obrazem Matki Bożej Łukawieckiej i otoczony niezwykłą czcią mieszkańców. Cerkiew wzniesiona jest w konstrukcji zrębowej na planie trójdzielnym. Ze względu na podmokły teren budowla stoi częściowo na wbitych w ziemię drewnianych palach. Większa, kwadratowa nawa z mniejszym babińcem od zachodu i sanktuarium zamkniętym trójbocznie od wschodu. Od północy dobudowana jest mała zakrystia. Dachy i ściany świątyni pokryte są gontem. Każdą z części cerkwi wieńczą baniaste makowice z żelaznymi krzyżami. Do dzisiaj nie zachowało się wyposażenie cerkwi. Pojedyncze ikony przechowywane są w muzeum w Łańcucie. Od 1947 r. nieużytkowana. W latach 60. XX w. zmieniona na magazyn. W 1987 r. uszkodzona w wyniku pożaru. Remont z odtworzeniem pierwotnego wyglądu części zachodniej przeprowadzono w latach 1990-1994.
Obrazek: Lukawiec kosciol1” autorstwa Wojciech Pysz – Praca własna. Licencja CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons