Czerwony szlak turystyczny Gołoszyce – Kuźniaki – główny szlak turystyczny na terenie Gór Świętokrzyskich.

Czerwony szlak turystyczny Gołoszyce – Kuźniaki – główny szlak turystyczny na terenie Gór Świętokrzyskich. Jest najdłuższym szlakiem Gór Świętokrzyskich – ma długość 105 km, a zarazem jednocześnie najkrótszy z trzech głównych szlaków górskich w naszym kraju. Można go w całości przebyć w ciągu 3-5 dni, z tego też powodu szlak ten jest bardzo ciekawym pomysłem na jeden z długich weekendów. Prowadzi przez wszystkie najważniejsze miejsca regionu: Jeleniowski Park Krajobrazowy, Świętokrzyski Park Narodowy, poprzez Łysiec, Łysicę i Radostową, skończywszy na lasach suchedniowskich i oblęgorskich.

Szlak ma swój początek w Kuźniakach, w pobliżu ruin wielkiego pieca hutniczego i przystanku PKS.
Z inicjatywy PTTK, ustanowiono odznaki „Główne szlaki Polski”, a odznaka brązowa przyznawana jest właśnie za przejście Szlaku imienia Edmunda Massalskiego.
Gdyby spojrzeć na mapę, ma się wrażenie, że szlak wiedzie krzywą ze wschodu na zachód (lub odwrotnie), od północy omijając Kielce. Dojazd do początkowych jego punktów nie stanowi problemu, gdyż miejscowości znajdują się blisko/ przy ważniejszych drogach. Gołoszyce 7 kilometrów na zachód od Opatowa, Kuźniaki 9 kilometrów na północny wschód od Strawczyna.

Można także szlak przejść etapami (niekoniecznie dzień po dniu), co zajmuje około 5 dni. Wariant ten dzieli się zwykle na następujące etapy:
Etap 1. Kuźniaki – Miedziana Góra
Etap 2. Miedziana Góra – Dąbrowa
Etap 3. Dąbrowa – Święta Katarzyna
Etap 4. Święta Katarzyna – Trzcianka
Etap 5. Trzcianka – Gołoszyce.

Wariant trzydniowy- noclegi wypadną w Dąbrowie i Hucie Szklanej. Jest to o tyle utrudnione, że w obu tych miejscowościach znajdują się pojedyncze obiekty noclegowe i o miejsce w nich może być trudno.

W wersji czterodniowej możliwości noclegowych jest o wiele więcej, a wypadają one w następujących okolicach:
1. nocleg: Ciosowa lub Tumlin
2. nocleg: Ameliówka, Krajno-Zagórze lub Święta Katarzyna
3. nocleg: Trzcianka lub Paprocice.

Szlak ma swój początek w Kuźniakach, w pobliżu ruin wielkiego pieca hutniczego i przystanku PKS. Przebiega przez niewysokie i zalesione Pasmo Oblęgorskie, znajduje się tu grota św. Rozalii na Perzowej – w niewielkiej jaskini urządzono tu malowniczą kapliczkę. Dalej schodzimy do do wsi Porzecze, a następnie wspinamy się na Ciosową, na zboczach której znajduje się nieczynny kamieniołom. W Miedzianej Górze szlak przecina DK 74, a dalej wchodzi na Kamień, Wykieńską oraz Grodową, na której znajduje się czynny kamieniołom „Tumlin Gród” oraz kamienne kręgi, będące pamiątką po dawnym miejscu kultu pogan. Dalej miejscowość Tumlin z niewielkimi Wzgórzami Tumlińskimi. Szlak prowadzi tu szerokimi ścieżkami przez leśne ostępy. Przecina drogę S7 (nad którą powinna już być gotowa kładka dla pieszych) oraz DK 73, przy której znajduje się punkt gastronomiczny. Następnie szlak wspina się na Domaniówkę, po czym schodzi do Masłowa Pierwszego. Dalej prowadzi przez Pasmo Masłowskie, które z uwagi na liczne polany i roztaczające się z nich widoki jest najbardziej malowniczym odcinkiem całego szlaku. Znajduje się tu m.in. platforma widokowa na Klonówce oraz Diabelski Kamień, którym według legend czarty chciały zniszczyć klasztor na Łysej Górze. Z Dąbrówki, ostatniego szczytu Pasma Masłowskiego, szlak prowadzi w dół do przełomu Lubrzanki. Za mostem na Lubrzance szlak ponownie wspina się w górę na Radostową i Wymyśloną, skąd bardzo dobrze widać Pasmo Klonowskie i Łysogóry. Dalej mija Krajno-Zagórze (kilka agroturystyk), a następnie wzdłuż drogi prowadzi do Świętej Katarzyny (wiele obiektów noclegowych i punktów gastronomicznych). Obok zamkniętego dla turystów klasztoru szlak wchodzi na teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego (należy uiścić opłatę za wstęp), mija kapliczkę oraz źródełko św. Franciszka i wspina się na Łysicę. Jest to najbardziej zatłoczony przez turystów odcinek, jednakże już kawałek za szczytem szlak znów pustoszeje. Wkrótce schodzi on w dół do Kakonina i dalej prowadzi skrajem lasu do Huty Szklanej, gdzie znajduje się duży parking, a także hotel z restauracją. Stąd szlak wiedzie asfaltową drogą na Łysą Górę, gdzie na turystów czeka wiele atrakcji: gołoborze (wstęp na platformę widokową za okazaniem biletu do parku), Muzeum Przyrodnicze ŚPN oraz słynny klasztor. Znajduje się w nim relikwia Świętego Krzyża, od której nazwę wzięło całe pasmo. Dalej szlak schodzi w dół do Trzcianki, ostatecznie opuszczając teren parku oraz pasmo Łysogór.
W Trzciance znajduje się kilka agroturystyk, a także sklep spożywczy. Stąd szlak wchodzi na Kobylą Górę, by następnie zejść w dół do Paprocic, za którymi zaczyna się Pasmo Jeleniowskie. Jest ono pasmem dość wysokim (drugim najwyższym po Łysogórach), jednakże w całości zalesionym, dlatego też nie należy się spodziewać stąd żadnych widoków. Szlak mija Jeleniowską, Szczytniak oraz kilka niższych wzniesień, aż w końcu z Truskolaski schodzi w dół w kierunku Gołoszyc. Przechodzi obok cmentarza wojennego z czasów I Wojny Światowej, a następnie wzdłuż obsadzonej lipami alei. Na jej skraju, tuż przy DK 74, znajduje się kamień z oznaczeniem końca szlaku. Czerwone znaki prowadzą wprawdzie dalej do zamku w Ujeździe, nie jest to już jednak część Głównego Szlaku Świętokrzyskiego. Przystanek PKS znajduje się kawałek dalej na wschód, w Gołoszycach.

Obrazek: Grzegorz Pietrzak [GFDL or CC-BY-SA-3.0-2.5-2.0-1.0], via Wikimedia Commons

wyślij do:
 • Facebook
 • Blip
 • Blogger.com
 • co-robie
 • Diigo
 • Flaker
 • Forumowisko
 • Gadu-Gadu Live
 • Grono.net
 • Gwar
 • Kciuk.pl
 • PDF
 • Ping.fm
 • Posterous
 • Spis
 • Twitter
 • Wykop
 • Śledzik
 • Linkologia
 • Pinger
 • StumbleUpon
 • Sfora