Diabelski Kamień to wielki fragment kwarcytowej grani skalnej na Klonówce w środkowej części Pasma Masłowskiego. Skała jest objęta ochroną jako pomnik przyrody nieożywionej od 1954 roku. „Diabelski Kamień” ma wysokość 5 metrów, długość 10 metrów i szerokość 8 metrów. Jest pozostałością skalistej grani, którą tworzą piaskowce kwarcytowe z okresu kambryjskiego. Jest ona także widoczna na zach. od pomnikowej skałki i ciągnie się na dł. prawie 70 m. Skały ją tworzące są mocno spękane i wietrzejąc tworzą bloki w kształcie kostek. Diabelski Kamień pęknięty jest na dwie części. Na powierzchniach skalnych szczelin widoczne są rysy tektoniczne, które powstały wskutek przesunięcia względem siebie bloków skalnych. Ławice kwarcytowych piaskowców przecięte są białymi żyłami kwarcu. Związane to jest z siecią szczelin i spękań w skale które wykorzystały wody hydrotermalne. To z nich wykrystalizowały się kryształy kwarcu tworząc sieć żył. Na powierzchniach widoczne są naloty tlenków żelaza o barwie rdzawo-wiśniowej i tlenków manganu o zabarwieniu szarym.
Z miejscem tym związane są legendy – według jednej z nich pewnej nocy ogromny kamień miał zostać zrzucony przez Diabła na klasztor świętokrzyski. Kiedy Diabeł był nad Klonówką, w sąsiednich Mąchocicach zapiał kogut, zwiastując świt. Szatan stracił więc swoją moc i upuścił ciężki kamień, który wbił się w szczyt gór. Do dziś można dostrzec na skale ślady czarcich pazurów. Inna legenda podaje, iż jeden z diabłów zabrał z piekła gorący głaz, aby ogrzać nim ukochaną czarownicę. Lecąc z prezentem nad Klonówką usłyszał bicie dzwonów kościoła stojącego na szczycie góry, uciekając wypuścił kamień, który upadł na świątynię.
Roztacza się stąd wspaniały widok na pasma Zgórskie, Posłowickie, Dymińskie, Daleszyckie, Cisowskie i Orłowińskie, a także na górę Radostową, Łysicę i Łysiec.
W pobliżu Diabelskiego Kamienia przebiega szlak turystyczny Gołoszyce – Kuźniaki. Na Diabelski Kamień prowadzi m. in. czerwony szlak pieszy im. Edmunda Massalskiego, z którym na terenie Pasma Masłowskiego łączą się: przyrodnicza ścieżka dydaktyczna Klubu 4H z Brzezinek do Ciekoty oraz żółty szlak rowerowy wokół Pasma Masłowskiego. Nieopodal Kamienia na czerwonym szlaku znajduje się platforma widokowa na grzbiecie Klonówki, zaś idąc w przeciwnym kierunku czerwonym szlakiem napotykamy na jeden z najbardziej malowniczych przełomów w Górach Świętokrzyskich- przełom rzeki Lubrzanki. Można dojść szlakiem czerwonym z Masłowa – 2,5 km lub ze Świętej Katarzyny – 11,5 km.
Niezapomnianych przeżyć dostarcza wejście na Diabelski Kamień nocą z pochodniami i z przewodnikiem korzystając z oferty dla grup Centrum Edukacyjnego „Szklany Dom” w Ciekotach.
Obrazek: Paweł Cieśla [GFDL or CC-BY-SA-3.0-2.5-2.0-1.0], via Wikimedia Commons