Żar (761 m n.p.m.) – szczyt w Beskidzie Andrychowskim (wschodnia część Beskidu Małego), znajdujący się nad Jeziorem Międzybrodzkim. W roku 1935 z inicjatywy Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej powstało na górze Żar lotnisko szybowcowe. Obecnie funkcjonuje szkoła szybowcowa i paralotniowa. Przy górnej stacji jest restauracja i taras widokowy oraz sztuczne jezioro – zbiornik wodny elektrowni szczytowo-pompowej, mający 14 hektarów powierzchni i mieszczący 2 miliony metrów sześciennych wody. Ze szczytu góry rozciąga się panorama na Jezioro Żywieckie, pasmo Magurki Wilkowickiej i Hrobaczą Łąkę. Za zbiornikiem warto udać sie na pobliską Kiczerę nieco tylko wyższą od Góry Żar, ale dającą jeszcze lepsze widoki, również na Górę Żar. W pobliżu dolnej stacji kolei znajduje się zjeżdżalnia pontonowa, stanowiąca znakomitą zabawę dla każdego bez względu na wiek oraz park linowy.
Dojazd na Górę Żar prowadzi przez Międzybrodzie Żywieckie. Na terenie tej miejscowości znajduje się dolna stacja kolejki wywożącej turystów na szczyt. Żar to największa atrakcja w Międzybrodziu Żywieckim – miejscowości położonej w odległości 12 km od Żywca. Kolej linowo- terenowa czynna jest przez cały rok. W okresie letnim turyści mogą podziwiać rozległą panoramę krainy jezior i zalewów Beskidu Żywieckiego, przełom Soły i góry Beskidu Małego. Swój początek mają tu liczne wędrówki piesze, jak i rowerowe. Równolegle do kolejki na górę prowadzi droga asfaltowa, jednak korzystanie z niej, bez ważnego pozwolenia na wjazd, grozi mandatem. Zdarza się, że policja sprawdza dokumenty tuż pod szczytem. Wjazd własnym samochodem jest dozwolony tylko w przypadku gdy kolejka jest nieczynna.
Zimą to raj dla narciarzy i snowboardzistów, którzy mogą korzystać z trasy o długości 1600m o średnim stopniu trudności, sztucznie zaśnieżanej i utrzymywanej ratrakami, oświetlonej i nagłośnionej. W pobliżu górnej stacji funkcjonuje 300-metrowy wyciąg orczykowy gdzie można stawiać pierwsze kroki na nartach pod okiem wykwalifikowanych instruktorów szkoły narciarskiej. Przy dolnej stacji działają stoki narciarskie dla najmłodszych oraz snowtubing. Na miejscu znajdują się również wypożyczalnie sprzętu narciarskiego, serwis oraz szkoła narciarska i snowboardowa.
W Polsce coraz więcej ośrodków narciarskich nastawia się na przyjęcie w okresie letnim gości lubujących się w zjazdach downhillowych. Jedną z takich propozycji na dwukołowe szaleństwo może być Góra Żar, która znajduje się w Międzybrodziu Żywieckim na Śląsku.
Na obiekcie znajdują się dwie trasy zjazdowe, które przygotowano z myślą zarówno o tych mniej zaawansowanych, jak i o tych bardziej wprawionych downhillowcach.
Pierwsza z tras ma powierzchnię asfaltową i zaczyna się nieopodal zbiornika wodnego na samym szczycie Góry Żar. Liczy sobie 6 kilometrów długości i można odnaleźć na niej liczne serpentyny. To właśnie ta trasa przeznaczona jest dla mniej zaawansowanych downhillow’ców, którzy, jeśli tylko zachowają ostrożność, nie powinni mieć problemów z jej pokonaniem.
Kolejna trasa, w przeciwieństwie do pierwszej, już nie należy do łatwych. Jej pokonanie wymaga od rowerzystów niemałej wprawy. Trasa zjazdowa została bowiem wytyczona na stoku narciarskim i prowadzi między drzewami. Mierząca dwa kilometry długości trasa jest stroma, dlatego przeznaczona jest dla osób, które mają doświadczenie w jeździe downhillowej.
Kolej linowo-terenowa udostępniła specjalne wielowjazdowe karnety dla rowerzystów.
Szkoła paralotniowa „Albatros” – zaprasza na szkolenia na nowym sprzęcie renomowanej firmy SKY Paragliders. Szkoła paralotniowa zapewnia Paralotnie – skrzydła, uprzęże, systemy ratunkowe, kaski, łączność radiową. Organizuje szkolenia paralotniowe, oraz kursy dla poczatkujących oraz zaawansowanych. Prowadzone również są zapoznawcze loty tandemowe.
Podstawowe dane kolejki:
całoroczna, czynna w sezonie wakacyjnym (lipiec, sierpień) od godz. 9.00 do 20.00, po sezonie czynna od godz. 9.00 do godz.: – 16.00 (listopad, grudzień przy braku śniegu), – 17.00 (październik), – 18.00 (luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec, wrzesień), – 19.00/20.00 weekendy maj, czerwiec w zimie (grudzień, styczeń, luty) – przy dobrych warunkach narciarskich – czynna do godz. 20.00
-długość trasy 1320 m
-wysokość stacji dolnej 450 m n.p.m.
-wysokość stacji górnej 751 m n.p.m.
-różnica wzniesień 300 m
-czas przejazdu ok. 5 minuty
-przepustowość ok. 900 osób/godzinę
-dwa wagoniki 110-osobowe
Obrazek: ” GoraZar WidokNaJezioroZywieckie” autorstwa pufacz – pufacz own work. Licencja Domena publiczna na podstawie Wikimedia Commons