Mieści się w samym sercu starej części miasta, w budynku o ponad stuletniej historii. Dawne lata przypomina autentyczna, historyczna posadzka, eksponowana pod wielką szybą w hallu głównym, eksponowana pod szybą przy głównym wejściu. Historię przypominają również artystyczne czarno-białe fotografie Śląska.
Tradycje katowickiej osady sięgają XVI wieku, lecz próżno szukać tu zabytków z tamtego okresu. Historyczne budynki teatru śląskiego i hotelu Monopol należą do najbardziej zabytkowych gmachów Katowic (które prawa miejskie otrzymały dopiero w roku 1865, co było związane z gwałtownym rozwojem przemysłowym).
Na początku XX wieku został otwarty nowy dworzec kolejowy, a Arnold Lustig, właściciel słynnej kawiarni Café Central funkcjonującej nieopodal, odkupił należącą do braci Ollendorfów willę i na działce u zbiegu ulic Dyrekcyjnej i Dworcowej postawił w 1902 roku hotel.
Budynek, zaprojektowany przez Ludwika Goldsteina, szybko stał się najbardziej reprezentacyjnym hotelem Katowic. Na wystawie hotelarskiej w Bytomiu, w 1904 roku, zdobył złoty medal i nagrodę ufundowaną przez Księcia Pszczyńskiego. Znajdowały się w nim trzy restauracje, hotelowa piekarnia i pralnia. Na każdym piętrze była łazienka, co w ówczesnej Europie stanowiło wyznacznik hotelowego luksusu. W połowie lat 30. XX wieku Monopol był najdroższym hotelem w Katowicach (doba kosztowała 5,50 złotego).
Prawdziwego splendoru przyniosło Monopolowi wesele światowych sław ówczesnego parnasu: śpiewaka Jana Kiepury i węgierskiej gwiazdy filmowej Marty Eggerth, które odbyło się w hotelowej restauracji jesienią 1936 roku. Legenda głosi, że w trakcie przyjęcia wielki tenor wyszedł na balkon i zaśpiewał dla zgromadzonych pod hotelem tłumów.
W przeszłości zatrzymywali się tu także inni sławni artyści: Karol Szymanowski (jeden z apartamentów jest poświęcony w sposób szczególny pamięci wielkiego polskiego kompozytora), wirtuoz fortepianu Artur Rubinstein, a także Tadeusz Boy-Żeleński czy Eugeniusz Bodo.
Po II Wojnie Światowej Monopol z powolna tracił swój blask, by ostatecznie zamknąć się na wiele lat z końcem lat 80.
Nowy, wspaniały okres w dziejach Hotelu rozpoczął się wraz z nadejściem nowego tysiąclecia. Z początkiem tego wieku Hotel przeszedł w ręce grupy Likus Hotele i Restauracje, skupiającej obiekty o wielkiej wartości historyczno-kulturowej. Nowi właściciele, znani polscy biznesmeni, od wielu lat inwestują w renowację starych, niekiedy zapomnianych budynków, które niegdyś świeciły swym blaskiem tak mocno, iż sława o nich sięgała daleko poza granice Polski.
Obrazek: Katowice – Hotel Monopol” autorstwa Lestat (Jan Mehlich) – Praca własna. Licencja CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons