Gmina Kampinos ze względu na bliskie sąsiedztwo Puszczy Kampinoskiej oraz szlaki historyczne związane z miejscem urodzin Fryderyka Chopina oraz działalnością Maksymiliana Kolbego stanowi bardzo atrakcyjne miejsce turystyczne.
Na jej terenie nie ma zakładów zanieczyszczających powietrze, dlatego nazywana jest „zielonymi płucami” stolicy.
Walory przyrodnicze gminy i jej lokalizacja w pobliżu Warszawy sprawiają, że jest to ulubiony teren wycieczek krajoznawczych. Utworzony w 1959 roku Kampinoski Park Narodowy jest jedynym, wśród innych europejskich rezerwatów o takiej skali, graniczącym z tak dużą aglomeracją miejską.
Puszcza Kampinoska udostępniona jest do zwiedzania. Ruch turystyczny podlega jednak określonym ograniczeniom i zakazom. Aby go usprawnić wytyczono i oznakowano: 350 km szlaków dla turystyki pieszej oraz ponad 200 km tras rowerowych dla cyklistów.
W celu ułatwienia obsługi ruchu turystycznego, na obrzeżach parku urządzono 15 parkingów, 6 pól wypoczynkowych oraz tereny biwakowe. W otulinie Puszczy jest kilka ośrodków jeździeckich, stadnin i stajni.
Chlubą Parku jest bardzo bogata flora i fauna . Występuje tu około 50 gatunków ssaków, 6 gatunków gadów i 13 gatunków płazów. Dumą kampinoskiej flory jest 1250 gatunków roślin, z których aż 74 podlega ochronie całkowitej, a 18 – ochronie częściowej.
Wydmy kampinoskie występujące w formie łukowej i w formie wałów tworzą dziś największy i najlepiej zachowany kompleks wydm śródlądowych w Europie. Przetrwały w doskonałym stanie dzięki porastającym je drzewom.
Jeśli jakieś z miejsc w Gminie Kampinos zasługuje na szczególną uwagę i poznanie, to jest nim na pewno Granica – najładniej położona wieś puszczańska. Miejscowość słynie z międzywojennego zespołu drewnianych budynków nadleśnictwa, Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego oraz parku etnograficznego wraz z wiodącą obok niego Aleją Trzeciego Tysiąclecia.
Na terenie Gminy Kampinos i KPN znajduje się wiele zabytków i miejsc pamięci narodowej.
Do najciekawszych budowli kultury sakralnej należy zaliczyć drewniany, zbudowany w latach 1773-82 Kościół p.w. Wniebowzięcia NMP w Kampinosie. Na pobliskim cmentarzu znajdują się groby powstańców z 1863 r. oraz żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej. W niewielkiej odległości od kościoła znajduje się klasycystyczny murowany dwór otoczony parkiem krajobrazowym z początku XIX wieku. Pozostałości dawnego dworu znajdują się również w Łazach.
Interesujący pod względem architektonicznym jest także powstały na przełomie XIX i XX wieku Kościół p.w. Św. Doroty w Zawadach. Z miejscowości tej w kierunku wsi Łazy wiedzie przepiękna Aleja Lipowa im. Fryderyka Chopina, której szpaler tworzy wiele okazałych i sędziwych drzew.
Malownicze krajobrazy i czyste powietrze zachęcają do odwiedzania Gminy Kampinos o każdej porze roku. Walory przyrodnicze łączą się tu z atrakcjami krajoznawczymi.
Jest to wymarzone miejsce na tani weekendowy wypoczynek w gronie rodziny i znajomych. Stałą i niedrogą bazę noclegową zapewnia wciąż rozwijająca się na tym terenie agroturystyka.
źródło: kampinos.pl