Kasprowy Wierch – 1987 m.n.p.m. Tatry Zachodnie. Pierwszy srebrny wagonik dojechał na Kasprowy Wierch w 1936 r. Nie ma drugiego takiego stoku narciarskiego w Polsce, z tak pięknymi alpejskimi widokami.

Kasprowy WierchKasprowy Wierch – szczyt o wysokości 1987 m. n. p. m. w Tatrach Zachodnich, znajduje się zarazem na granicy polsko-słowackiej, góruje nad dolinami: Bystrej, Suchej Wody Gąsienicowej i Cichą Liptowską. Szczyt położony jest w głównej grani Tatr pomiędzy Beskidem i Pośrednim Goryczkowym. Nazwa szczytu pochodzi od leżącej u jego stóp Hali Kasprowej, na której w dawnych czasach górale wypasali swe bydło i owce. Według podań ludowych właścicielem hali była najprawdopodobniej góral o imieniu lub przezwisku Kasper. Zbudowany jest ze skał krystalicznych (granodioryty i pegmatyty), mimo położenia w młodszej części Tatr zbudowanej ze skał osadowych. Należy bowiem do tzw. wyspy krystalicznej Goryczkowej. Swą popularność zyskał jednak Kasprowy Wierch dopiero w latach 30-tych ubiegłego stulecia, kiedy powstała pierwsza w Polsce kolej linowa.
Kolej linowa na Kasprowy Wierch była pierwszym tego typu urządzeniem w Polsce i pierwszym w całych Tatrach. Poniżej wierzchołka Kasprowego Wierchu (1985 m n.p.m.), na którym znajduje się najwyżej położone w Polsce obserwatorium meteorologiczne usytuowana jest górna stacja kolei linowej. Stacja dolna Kuźnice znajduje się 1027 m n.p.m., stacja pośrednia Myślenickie Turnie jest na wysokości 1352 m n.p.m., a stacja górna na Kasprowym Wierchu znajduje się 1959 m n.p.m. Całkowita długość trasy wynosi ponad 4 km, a różnica wzniesień 936 m, kolejka pokonuje trasę w ok. 12 minut, jednorazowo zabiera ok. 60 osób gdzie przepustowość zimą to 360 osób na godzinę, a latem ze względów ekologicznych 180 osób na godzinę. Największe wzniesienie wagonika ponad otaczający teren to 180 m. Tuż przed górną stacją wagonik mija charakterystyczną turnię Palec, spod której ucieka w dół Żleb pod Palcem. Z miejscem tym wiąże się historia słynnego skoku Józefa Uznańskiego z wagonika kolejki do żlebu. Uznański był doskonałym narciarzem (w okresie międzywojennym startował w Mistrzostwach Polski) i skoczkiem narciarskim. W czasie II wojny światowej, kiedy zimą jechał kolejką na Kasprowy, dowiedział się, że na górnej stacji czekają na niego Niemcy. Jedynym ratunkiem była ucieczka. Decyzję podjął błyskawicznie. Przypiął narty i gdy wagonik zwalniał przed górnym peronem, przez otwarte już drzwi runął do żlebu. Skok udało się ustać i Uznański poszusował w dolinę. Zaskoczenie Niemców było zupełne — nawet nie zaczęli strzelać. Wyjazd kolejką na Kasprowy Wierch wiąże się najczęściej z wielogodzinnym oczekiwaniem na kupno biletu ( tak na prawdę zdarzają się parę razy do roku jak w weekend majowy, weekend sierpniowy), dużo dłuższym od czasu pieszego podejścia na ten szczyt. Warto przeczekać godzinę „szczytową przed kasami” i np. zrobić wypad kolejką po południu , kiedy są pustki, na sesję zdjęciową przy zachodzie słońca (polecam jesienią, kiedy dzień jest krótszy i kolejka jeszcze czynna). Aby uniknąć długiego czekania skorzystajcie z przedsprzedaży biletów online na www.kasprowywierch.biz która zagwarantuje wam wyjazd bez kolejki, o konkretnej godzinie. Zawsze przed udaniem się do Kuźnic można sprawdzić tutaj na kamerze czy jest kolejka do kasy.

Ze szczytu rozpościera się przepiękna panorama na Tatry Wysokie (na wschodzie) oraz Tetry Zachodnie (na zachodzie). Patrząc w kierunku północnym rozciąga się Zakopane. Z Kasprowego Wierchu roztacza sie widok na niżej położone hale: Gąsienicową oraz Kondratową. Na szczycie można również napić się kawy na tarasie widokowym oraz można przejść się w miarę łagodnym terenem spacerkiem na Beskid.

Na wierzchołku znajduje się Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne IMiGW (popularnie: Instytut Magii, Guseł i Wróżb). Obserwatorium jest najwyżej położonym budynkiem w Polsce. Pomysł budowy wysokogórskiej stacji meteorologicznej wysunięto w 1934 r. Stacja zaczęła działać w 1938 r. Obserwacje dokonywane są całą dobę co godzinę. Wykonuje się pomiary synoptyczne, klimatologiczne, zalodzenia, opadów, promieniowania, zjawisk optycznych, radioaktywności, grawimetryczne i astrofizyczne.

Dla amatorów górskiej wspinaczki, na szczyt poprowadzono dwa szlaki turystyczne. Łatwiejszy z nich prowadzi przez Halę Gąsienicową oraz trudniejszy, ale krótszy prowadzący przez Myślenickie Turnie. Obydwa szlaki rozpoczynają sie w Kuźnicach. Strome stoki (niemal ściany) opadają tylko do Doliny Kasprowej. Znajduje się w nich kilka żlebów, z których najbardziej znany jest Żleb pod Palcem.

Z Kasprowego Wierchu biegną dwie spektakularne zjazdowe trasy narciarskie: w kierunku północno-wschodnim Trasa Gąsienicowa, opadająca do zachodniej gałęzi Doliny Gąsienicowej, oraz w kierunku północno-zachodnim Trasa Goryczkowa schodząca do Doliny Goryczkowej pod Zakosy. Ze względu na stromiznę i trudne warunki terenowe są one nieodpowiednie dla początkujących. Nie ma drugiego takiego stoku narciarskiego w Polsce, z tak pięknymi alpejskimi widokami. Z Kasprowego Wierchu biegną dwie spektakularne zjazdowe trasy narciarskie: w kierunku północno-wschodnim Trasa Gąsienicowa, opadająca do zachodniej gałęzi Doliny Gąsienicowej, oraz w kierunku północno-zachodnim Trasa Goryczkowa schodząca do Doliny Goryczkowej pod Zakosy. Ze względu na stromiznę i trudne warunki terenowe są one nieodpowiednie dla początkujących.

Obrazek: Kasprowy Wierch” autorstwa Tomekkucharczyk1994Praca własna. Licencja GFDL na podstawie Wikimedia Commons.

wyślij do:
 • Facebook
 • Blip
 • Blogger.com
 • co-robie
 • Diigo
 • Flaker
 • Forumowisko
 • Gadu-Gadu Live
 • Grono.net
 • Gwar
 • Kciuk.pl
 • PDF
 • Ping.fm
 • Posterous
 • Spis
 • Twitter
 • Wykop
 • Śledzik
 • Linkologia
 • Pinger
 • StumbleUpon
 • Sfora