Kościół p.w. Św. Marii Magdaleny, kiedyś był to jeden z najważniejszych kościołów Wrocławia i całego Śląska – symbol miasta wypełniony dziełami sztuki i otoczony legendami.

Wroclaw Maria MagdalenaPierwszy kościół p.w. Św. Marii Magdaleny w centrum jednej z osad przedlokacyjnego Wrocławia powstał już pod koniec XII w. W 1226 r. bp Wawrzyniec nadał mu miano kościoła parafialnego, jako zastępstwo oddanego dominikanom kościoła św. Wojciecha. Świątynia nosiła wezwanie św. św. Marii Magdaleny i Apostoła Andrzeja, a w roku 1523 Johannes Hess wygłosił w niej pierwsze kazanie, będące – według niektórych źródeł – początkiem reformacji na Śląsku. Od tego momentu do końca II wojny światowej, kościół służył gminie ewangelickiej. Obecnie jest to katedra diecezji wrocławskiej Kościoła polsko-katolickiego. „Kościół św. Marii Magdaleny jest jedną z najwspanialszych świątyń Wrocławia. Swój obecny kształt zawdzięcza czternastowiecznej przebudowie w duchu „wrocławskiego gotyku”. W 1481 roku ukończono smukłe, wysokie wieże, nakryte strzelistymi hełmami, tzw. iglicowymi. Na wysokości piątej kondygnacji połączono je charakterystycznym mostkiem. W 1523 r. Johannes Heß wygłosił tu pierwsze na Śląsku kazanie luterańskie, po czym kościół przejęli protestanci.
Pierwszy dzwon zawieszono 1 września 1358 roku, a 28 lat później w wieży południowej zawisł odlany przez Michaela Wildego Dzwon Grzesznika – największy dzwon Śląska o obwodzie ponad sześciu metrów i wewnętrznej wysokości 1,80 m. Ważył on 113 cetnarów (około sześciu ton), a do jego rozkołysania potrzeba było 37 sekund. Używany był przy największych świętach, niestety uległ zniszczeniu w 1945 roku. Dziś można posłuchać archiwalnego nagrania, w którym słychać jego majestatyczne brzmienie, i przeczytać tekst ballady Wilhelma Müllera o Dzwonie Grzesznika (w tłumaczeniu Romana Kołakowskiego).
Najcenniejszym dziełem sztuki w kościele jest późnorenesansowa ambona z lat 1579-1581, dzieło Friedricha Grossa starszego. Do jej budowy użyto alabastru spod Lwowa, śląskiego piaskowca i marmuru oraz ślężańskiego gabra. Kazalnicę podpierają piękne figury trzech aniołów, zwróconych każdy w inną stronę. Na korpusie kazalnicy reliefy ze scenami starotestamentowymi (Upadek Jerycha, Eliasz zsyłający ogień na oddziały Ochozjasza, Pojedynek Dawida z Goliatem, Daniel w lwiej jamie). Na ambonie liczne wersety biblijne w językach: greckim, aramejskim, hebrajskim i po łacinie. Na baldachimie figury Adama, Henocha, Noego, Abrahama, Izaaka i Jakuba i kamienna kula symbolizująca płomienie Ducha Św. Pod schodami ziejący smok na łańcuchu w klatce.
W południowej ścianie kościoła znajduje się romański portal ołbiński z k. XII w., pochodzący z rozebranego w 1529 r. opactwa Benedyktynów na Ołbinie i wmurowany w obecne miejsce w 1546 r. Portal z lekko różowego piaskowca pokrywają ornamenty roślinne i maski stworów, które miały odpędzać złe moce. Jedna z archiwolt zawiera sceny z życia MB i Chrystusa – od Zwiastowania Marii poprzez Zwiastowanie Pasterzom, Narodzenie Chrystusa, Pokłon Trzech Króli, Kąpiel Dzieciątka, Obrzezanie, Ofiarowanie w świątyni do chrztu Jezusa w Jordanie.
W południowej (prawej) nawie bocznej znajduje się 10 kaplic z bogatym wystrojem. Na murach kościoła zespół cennych portali oraz epitafiów renesansowych i barokowych.

Mostek pokutnic czy jak kto woli mostek czarownic to taras widokowy Katedry św. Marii Magdaleny.
Ze wspomnianym mostkiem łączącym wieże (nazywanym „Mostkiem Czarownic” lub „Mostkiem Pokutnic”) wiąże się jedno z dobrze znanych wrocławskich podań. Widywane na nim ponoć cienie mają być duszami lekkomyślnych dziewcząt, które spędziły życie na zabawie i zwodzeniu chłopców, nigdy nie wychodząc za mąż. Ponieważ nie chciały dbać o własne domostwa, teraz za karę sprzątać muszą zawieszony pomiędzy wieżami mostek. Istnieją też podania związane z drugą nazwą łącznika – Mostkiem Czarownic. Ponoć w średniowieczu, gdy jakąś kobietę podejrzewano o to, że jest czarownicą, musiała poddać się próbie- przejść po mostku. Jeżeli przeszła bez problemu, oznaczało to, że korzystała z pomocy szatana i rzeczywiście jest wiedźmą. Jeżeli spadła w dół i zginęła – była niewinna. Mostek pokutnic i wieża widokową kościoła garnizonowego to dwa najbliżej położone rynku punkty widokowe. Widok z łącznika wież rozpościera się na wschód i zachód Wrocławia. W szczególności widać rynek, który z wieży wydaję się jeszcze bardziej symetryczny, wieża bowiem położona jest na wysokości środka wschodniej pierzei rynku. Żeby dostać się na górę trzeba pokonać 243 schodki. Krótko po zakończeniu festung Breslau,17 maja 1945 wybuch (prawdopodobnie miny) rozerwał wieżę południową kościoła – jej północna połowa runęła, niszcząc również Mostek Czarownic.

Dojazd:

Kościół mieści się przy ul. Szewskiej 10.

Możliwość zwiedzania:

Cały dzień.

Wejście na Mostek Czarownic

pn. – czw.: 10.00-18.00 (17.00 okres letni)

pt. – niedz.: 10.00-17.00

grudzień, styczeń, luty: 10.00-17.00

Bilety: N – 4 zł, U – 2 zł.

Wydarzenia stałe i cykliczne:

Koncert w ramach Wratislavia Cantans – wrzesień

Msze św.

niedziele: 9.30, 11.00, 17.00, (po zmianie czasu w okresie letnim o 18.00)

święta: 11.00, 17.00 (lub 18.00)

dni powszednie: 17.00 (lub 18.00).

Obrazek: Wroclaw MariaMagdalena„. Licencja: Domena publiczna na podstawie Wikimedia Commons.

wyślij do:
 • Facebook
 • Blip
 • Blogger.com
 • co-robie
 • Diigo
 • Flaker
 • Forumowisko
 • Gadu-Gadu Live
 • Grono.net
 • Gwar
 • Kciuk.pl
 • PDF
 • Ping.fm
 • Posterous
 • Spis
 • Twitter
 • Wykop
 • Śledzik
 • Linkologia
 • Pinger
 • StumbleUpon
 • Sfora