Lubomir (912 m n.p.m.) góruje nad Beskidem Makowskim jest najwyższym szczytem Beskidu Makowskiego, położony w jego północno – wschodniej części, w Paśmie Lubomira i Łysiny.

LubomirLubomir jest najwyższym wzniesieniem wschodniej części Beskidu Makowskiego (Średniego) należąc w tradycyjnym podziale turystycznym do grupy Łysiny, lub – jak kto woli – tworząc z nią Pasmo Lubomira i Łysiny. Grupę tę od zachodu ogranicza Dolina Raby (od miejsca ujścia potoku Krzeczonówka), od północy Dolina Raby od Myślenic do Dobczyc. Na wschodzie graniczy ona przez dolinę Krzyworzeki z Beskidem Wyspowym, a na południu zaś ogranicza ją Przełęcz Wierzbanowska i dolina potoku Kasinka. Na szczycie Lubomira założono w 1922 r. z inicjatywy prof. T. Banachiewicza obserwatorium astronomiczne jedyne w Beskidach – w którym to trzy lata później Jan Orkisz dokonał odkrycia nowej komety! Dzisiaj jedynym śladem obserwatorium spalonego doszczętnie przez hitlerowców w 1944 r. 22 marca 2003 roku powstał Komitet Odbudowy Obserwatorium Astronomicznego na Lubomirze. 17 lipca 2006 roku – w 70. rocznicę odkrycia drugiej komety przez Władysława Lisa – wmurowano kamień węgielny pod budowę, zaś oficjalne otwarcie Obserwatorium Astronomicznego im. Tadeusza Banachiewicza nastąpiło 6 października 2007 roku. Nowe Obserwatorium Astronomiczne jest jedynym w Polsce obserwatorium, które można zwiedzić. Prócz tego systematycznie w okresie wiosenno-jesiennym organizowane są wieczorne pokazy nieba. Pokazy nieba odbywają się głównie w okresie, gdy Księżyc jest nowiu lub wtedy, gdy widoczny na niebie jako cienki sierp. Tylko wtedy niebo jest nocą wystarczająco ciemne, aby można było obserwować słabsze ciała niebieskie. Obserwatorium uczestniczy w projekcie „Karpackie Niebo”, którego celem jest popularyzacja astronomii wśród uczniów, miłośników astronomii oraz turystów. Prowadzone są także pokazy Słońca w każdą sobotę i niedzielę, o ile pogoda na to pozwala. We wrześniu 1944 roku cały kompleks Lubomira i Łysiny byt miejscem intensywnych walk partyzanckich. Masyw Lubomira porasta w dolnych partiach buczyna karpacka, a wyższych las świerkowy i jodłowo – świerkowy.

Na Lubomir (904 mnpm) możemy wyjść z wielu stron, a czas wycieczki zależy od naszych chęci i pogody:
– czarny szlak z Pcimia
– żółty szlak z Lubnia
– czerwony szlak z Myślenic
– zielony szlak z Myślenic (przez Chełm i Stróże), który łączy się z czerwonym
– zielony szlak z wiśniowej
– czerwony szlak z Kasiny Wielkiej przez Węglówkę

W Beskid Makowski można się wybrać z kilku najpopularniejszych turystycznie miasteczek: Wadowic, Kalwarii Zebrzydowskiej i Suchej Beskidzkiej. Ważną historycznie jest też Lanckorona, której zamek stanowił bazę konfederatów barskich w XVIII w. Położone najbliżej „centrum wydarzeń” są Kasinka Mała, Pcim i Lubień. Wycieczka na szczyty Beskidu Makowskiego może jednak bez problemu objąć miasta, wsie i wzgórza Beskidu Wyspowego i Małego.
Lubomir jest jednym z najprostszych szczytów do zdobycia jeśli chodzi o Koronę Gór Polski, w sam raz na weekendowy wypad. Na górę można wejść przynajmniej na 3 sposoby (szlak czerwony przebiega przez Lubomir, a zielony się na nim kończy).

Obrazek: Lubomir a1” autorstwa Jerzy Opioła – Praca własna. Licencja GFDL na podstawie Wikimedia Commons

wyślij do:
  • Facebook
  • Blip
  • Blogger.com
  • co-robie
  • Diigo
  • Flaker
  • Forumowisko
  • Gadu-Gadu Live
  • Grono.net
  • Gwar
  • Kciuk.pl
  • PDF
  • Ping.fm
  • Posterous
  • Spis
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik
  • Linkologia
  • Pinger
  • StumbleUpon
  • Sfora