Muzeum Historyczne w Sanoku dla wielbicieli ikon (ok. 1200 eksponatów) i malarstwa Beksińskiego.

Castle Sanok June Główną siedzibą muzeum jest Zamek Królewski. Pierwszy sanocki zamek wybudował na miejscu drewnianego ruskiego grodu król Kazimierz Wielki (po 1341 r.). W zamkowych komnatach odbyło się wesele króla Władysława Jagiełły z trzecią żoną Elżbietą Granowską. W okresie wdowieństwa często przebywała tu czwarta żona Jagiełły Zofia (Sonka). W latach 1523-1548 starosta sanocki Mikołaj Wolski, z polecenia królowej Bony, przebudował średniowieczny zamek w renesansową rezydencję. Kronikarze odnotowali pobyt na sanockim zamku węgierskiej królowej Izabeli, siostry króla Zygmunta Augusta (1555-1556 r.). W 1604 r. pojawił się w jego murach późniejszy car Dymitr Samozwaniec, który poślubił Marynę Mniszech córkę sanockiego starosty. Liczne przebudowy i rozbiórka części zabudowań w okresie rządów austriackich obniżyły walory architektoniczne obiektu. Dopiero prowadzona od początku lat 90. XX w. renowacja pozwoliła na odsłonięcie lub odtworzenie wielu renesansowych założeń i detali. Na wiosnę 2010 r. rozpoczęto odbudowę skrzydła południowego zamku. Prace te zakończyły się jesienią 2011 r. W odbudowanym skrzydle urządzono stałą wystawę twórczości Zdzisława Beksińskiego. Rysunki, grafiki, fotografia artystyczna, reliefy, rzeźby, obrazy i fotomontaże komputerowe – dokumentują wszystkie okresy twórczości artysty. Kolekcję wzbogacił dar Zofii Beksińskiej, gdyż zgodnie z jej życzeniem, po śmierci, wszystkie obrazy, które posiadała, zostały przekazane do Sanoka. Tak samo postąpił syn malarza Tomasz, który w liście pożegnalnym poprosił ojca, by jego obrazy trafiły do „ukochanego Sanoka”. Muzeum posiada także szereg nagrań, filmów, zapisków i dokumentów związanych z jego życiem i twórczością. Wiele z nich, łącznie z wyposażeniem warszawskiej pracowni malarza, trafiło na stałą wystawę w odbudowanym skrzydle. Muzeum, jako jedyny spadkobierca zamordowanego w 2005 r. artysty, posiada największy zbiór jego dzieł. Po tragicznej śmierci Beksińskiego na mocy testamentu muzeum przejęło całą spuściznę artysty. Wtedy ze 100 eksponatów kolekcja rozrosła się do 6 tysięcy prac.

Odtworzony został średniowieczny mur obronny a na reliktach średniowiecznej wieży czasów Kazimierza Wielkiego wybudowano taras widokowy. Dziedziniec zamkowy wyłożono granitową kostką. Wzorując się na renesansowych założeniach urządzono zamkowe ogrody.
Sanocka kolekcja ikon należy do najpiękniejszych w Europie. Znajdują się w niej dzieła od XV do XIX wieku. Ukraińscy badacze podejrzewają, że ikona Chrystusa Pantokratora z Wujskiego jest jeszcze starsza. Ustalili, że pigment z tego dzieła jest taki sam, jak pigment XIV-wiecznej ukraińskiej ikony. To obrazy uratowane w czasie Akcji „Wisła”, a także księża dobrowolnie przekazywali ikony do muzeum, gdyż były one uszkodzone.
Jak czytać ikonę n podstawie Chrystusa Pantokratora z Nowosielec, który znajduje się w Sanoku. Chrystus w ikonie jest obrazem samego Boga Ojca. Siedzi na tronie z otwartym Pismem Świętym i podniesioną do góry dłonią, której palce układają się w imię „Jezus Chrystus”. Otacza go płomienny, czerwony romb i mandorla, w której znajdują się Serafiny, Cherubiny i Trony. To wyraża panowanie Chrystusa nad światem anielskim. Chusta z czterema rogami symbolizuje czterech ewangelistów i panowanie Chrystusa nad czterema stronami świata ziemskiego.
Ekspozycja malarstwa XX wieku Marii i Franciszka Prochasków, galeria ponad 220 dzieł 69 artystów polskich i zagranicznych usytuowana jest w zamkowych piwnicach. W galerii znajdziemy głównie dzieła artystów polskich powstałe we Francji, przekazane do muzeum przez hojnych darczyńców, które warte są obejrzenia. Wśród nich trzeba wymienić m.in.: Olgę Boznańską, Józefa Pankiewicza, Tadeusza Makowskiego, Wacława Zawadowskiego, Wacława Żaboklickiego, Ludwika Lille, Hannę Rudzką-Cybisową, Jana Cybisa, Emila Krchę, Jana Ekierta, Józefa Jaremę, Marię Sperling, Arikę Madeyską i Edwarda Barana. Kolekcję wzbogaciły także obrazy Juliusza Studnickiego, Otto Axera, Marii Szulczewskiej de Regibus, Józefa Natansona, Hanny Zawy-Cywińskiej, Janiny Dobrzyńskiej. Z ziemią sanocką wiążą się nazwiska wielu wybitnych artystów m.in. Leona Getza, Mariana Kruczka, Izabeli Rapf-Sławikowskiej, Anny i Tadeusza Turkowskich.
Jedną z zamkowych komnat poświęcono sztuce Kościoła Katolickiego. Zwraca tu uwagę kilka zabytków z XV i XVI w. a także rokokowe rzeźby „szkoły lwowskiej”. Znajdziemy tu również obraz G. Paganiego „Opłakiwanie Chrystusa”, którego pierwowzór pędzla Rubensa znajduje się w Muzeum Królewskim w Brukseli.
Eksponowane „sali renesansowej” portrety to obrazy po części pochodzące z pinakoteki rodu Załuskich. Niewątpliwą ozdobą tego zbioru jest „Dama z wachlarzem” pędzla Gijsberta Sibilli (1598-1652), Holendra, pozostającego pod wpływem Rembrandta Van Rijn.
Ponad 500 eksponatów liczy kolekcja ceramiki pokuckiej. Zimą 2013 roku po wieloletniej przerwie udostępniono stałą wystawę tej części zbiorów.
Po zakończeniu robót przewiduje się także znaczne poszerzenie ekspozycji historycznej. W podziemiach skrzydła pokażemy m.in. militaria i udostępnimy poniemiecki schron, który zbudowano na zamkowym wzgórzu w latach 40. XX w. W muzealnym archiwum znajduje się tysiące dokumentów i fotografii związanych z regionem.
Piesze, czy rowerowe wędrówki wyznaczone biało-niebieskim szlakiem, to wspaniała możliwość, aby zobaczyć najwspanialsze zabytki sztuki sakralnej. Szlak biegnący Doliną Sanu jest szlakiem dydaktycznym (znakowany na niebiesko) i prowadzi z Sanoka do najstarszej drewnianej cerkwi w Polsce (w Uluczu). Łączna długość szlaku wynosi 70 km i umożliwia zwiedzenie 10 cerkwi i 2 muzeów. Szlak można pokonywać pieszo, konno, rowerem górskim, szosowym, oraz płynąc doliną Sanu.

Obrazek: Castle Sanok June 2014” autorstwa LowdownPraca własna. Licencja CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons

wyślij do:
 • Facebook
 • Blip
 • Blogger.com
 • co-robie
 • Diigo
 • Flaker
 • Forumowisko
 • Gadu-Gadu Live
 • Grono.net
 • Gwar
 • Kciuk.pl
 • PDF
 • Ping.fm
 • Posterous
 • Spis
 • Twitter
 • Wykop
 • Śledzik
 • Linkologia
 • Pinger
 • StumbleUpon
 • Sfora