Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich. Wyposażenia wnętrz zmieniane są z okazji najważniejszych świąt. Bożego Narodzenia, Wielkanocy, Zielonych Świątek czy Bożego Ciała.

WdzydzeKiszewskie-skansen6.jpg„Nad całością latem panowała cisza i romantyczność cudnej bajki i zaświatowości” – pisał sto lat temu o wdzydzkim muzeum Aleksander Majkowski. Najstarsza część muzeum to dawne „Chaty Kaszubskie”. Wokół nich utworzono osobne sektory, które grupują tradycyjne budownictwo z Kaszub południowych i zachodnich, Kaszub środkowych, Kaszub północnych, Kociewia i Borów Tucholskich. Każdy obiekt, a jest ich dziś ponad sześćdziesiąt, ma swoją historię, często dokładnie udokumentowaną przez jego dawnych mieszkańców, którzy swoje domowe archiwa przekazali muzeum. Założony w XVIII podcieniowej chacie przez nauczyciela miejscowej szkoły Izydora Gulgowskiego i jego żonę Teodorę. Przez kolejne lata, zwożono tu różne ciekawe zabudowania pochodzące z okolic Kaszub i pasa nadmorskiego. Dzięki temu, dziś możemy oglądać ponad 40 zabytków architektury takich jak: młyny, dworki, obejścia drobnej szlachty, domy robotników, szkołę ze wsi Więckowy, drewniany XVII wieczny kościół, chatki rybackie, zagrody chłopskie, starą kuźnię, w której możemy odbić pamiątkową monetę, a także kilkanaście kompletnie wyposażonych zagród chłopskich. Muzeum posiada kolekcje etnograficzne związane z życiem mieszkańców wsi kaszubskiej i kociewskiej od XVII do XX wieku. W dworkach oraz kilku kompletnych zagrodach chłopskich wyposażenie wygląda tak, jak gdyby mieszkańcy dopiero przed chwilą z nich wyszli. Autentyzmu dodają m.in. oryginalne, a nie ich atrapy, wędliny, chleb i inne produkty eksponowane w spiżarniach. Wyposażenia wnętrz zmieniane są z okazji najważniejszych świąt. Bożego Narodzenia, Wielkanocy, Zielonych Świątek czy Bożego Ciała. Wiele obiektów „ożywa” podczas imprez, prezentacji, odpustów itp. W niektórych są stałe wystawy, bądź pokazy np. W XVIII-wiecznej Chałupie Gburskiej z Piechowic – „Wdzydzkie rękodzieło artystyczne” i „Haft, malarstwo na szkle, kwiaty z papieru”. W Obejściu Zagrodnika ze Skorzewa z pocz. XIX w. – „Malarstwo artystyczne”. Życie codzienne, obyczaje i kultura ludowa w Prusach Zachodnich około 1900 r.”. W Zagrodzie ze Szczodrowa z XIX w. można obejrzeć magiel skrzyniowy oraz wystawę „Wiedza i praktyka weterynarza ludowego. Życie robotników rolnych na Kociewiu w 20-leciu międzywojennym”. To tylko przykłady. Jeden z kościołów, z Bożegopola Wielkiego – wcześniej zbór protestancki ufundowany z latach 1637-58, z dzwonnicą z 1743 r. – jest tylko eksponatem. Natomiast w drugim, p.w. św. Barbary z ok. 1700 r., przeniesionym tu ze wsi Swornegacie co niedzielę odprawiane są msze.

Muzeum posiada wiele atutów do prowadzenia zajęć z dziećmi i dla nich. Jest to duża otwarta przestrzeń (22 ha). Dzięki dobrym oznaczeniom trasy można zwiedzać Muzeum samodzielnie, docierając do miejsc, w których odbywają się zajęcia warsztatowe prowadzone przez instruktora: toczenie garnków, tkanie krajki na krosienkach, wyrób kwiatów z papieru, malowanie na szkle, haftowanie, wykonywanie ludowych i stylowych ozdób choinkowych. W autentycznej izbie lekcyjnej XIX w. szkoły proponujemy do wyboru dawne zajęcia szkolne – m. in. pisanie gęsim piórem, gryflem i stalówką, naukę śpiewania „Kaszubskich Nut”, lekcję j. kaszubskiego oraz warsztaty muzyczne z użyciem tradycyjnych narzędzi i instrumentów. Podwórko dużej zagrody przeznaczyliśmy na dziecięce zabawy i gry, które animuje opiekun wystawy, on też wydaje szczudła, obręcze do toczenia, łuki, proce, liny i drewniane kolorowe, wzorowane na tradycyjnych, zabawki.

Na terenie skansenu, od maja do września, czynna jest karczma „Wygoda”, która oferuje dania regionalne, w tym słynne „ruchanki”, czyli po prostu bardzo smaczne racuszki. Muzeum udostępnia XVII-wieczny kościół ze Swornegaci do celów kultu religijnego, na msze okazjonalne i uroczystości ślubne. Muzeum udostępnia teren i zabytkowe obiekty na potrzeby tematycznych sesji fotograficznych – śluby, reklamy, inscenizacje, rekonstrukcje historyczne itp. Muzealny sklepik oferuje bogaty wybór wyrobów sztuki ludowej, rękodzieła artystycznego oraz regionalnych wydawnictw. Na terenie Parku odbywają się imprezy folklorystyczne: Jarmark Wdzydzki w trzecią niedzielę lipca oraz Święto Kartofla (w trzecią niedzielę września).

Dla grup zorganizowanych – zwłaszcza wycieczek szkolnych – muzeum ma specjalną atrakcję, czyli lekcje muzealne. Część organizowana jest w zabytkowej szkole (jedną z opcji jest lekcja w szkole okresu międzywojennego, podczas której można przekonać się jak pisało się niegdyś gęsim piórem i poznać historię szkolnictwa na Pomorzu). Lekcje bardziej artystyczne (haft, malarstwo na szkle, wycinanki) organizowane są w jednej z zabytkowych chat. W części tych lekcji mogą również brać udział indywidualni zwiedzający.

MUZEUM OTWARTE:
luty, marzec: 10 – 15 od poniedziałku do piątku
kwiecień: 9 – 16 od wtorku do niedzieli
maj, czerwiec: 9 – 16 od wtorku do piątku
10 – 18 w soboty i niedziele
lipiec, sierpień: 10 – 18 od wtorku do niedzieli
wrzesień: 9 – 16 od wtorku do niedzieli
październik: 10 – 15 od wtorku do niedzieli

Bezpłatne zwiedzanie terenu Muzeum z wyłączeniem wystaw we wnętrzach:
Od lutego do października 10 – 14 w poniedziałki
Od listopada do stycznia 10 – 14 od poniedziałku do piątku

Niedzielne msze w kościele pw św. Barbary – godz. 8

NIECZYNNE: w Nowy Rok, Trzech Króli, Niedzielę Wielkanocną,
Wszystkich Świętych, Dzień Niepodległości i Boże Narodzenie

Bilety wstępu:
Normalny – 12 zł, Ulgowy – 9 zł, Wycieczkowy szkolny – 8 zł
Zwiedzanie z przewodnikiem – 50 zł/godz.
Czas zwiedzania – 3 godz.
Przewodnik w wersji au dio (audioprzewodnik)
do pobrania w infokiosku w Karczmie z Rumi (przy wejściu)
i na www.muzeum-wdzydze.gda.pl.

Obrazek: WdzydzeKiszewskie-skansen6” autorstwa Stako z polskojęzycznej Wikipedii. Licencja CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons

wyślij do:
 • Facebook
 • Blip
 • Blogger.com
 • co-robie
 • Diigo
 • Flaker
 • Forumowisko
 • Gadu-Gadu Live
 • Grono.net
 • Gwar
 • Kciuk.pl
 • PDF
 • Ping.fm
 • Posterous
 • Spis
 • Twitter
 • Wykop
 • Śledzik
 • Linkologia
 • Pinger
 • StumbleUpon
 • Sfora