Historia Muzeum Kaszubskiego sięga jeszcze czasów przedwojennych, kiedy to Franciszek Treder rozpoczął organizowanie w mieście wystawy swoich zbiorów. Otwarcie nastąpiło jednak dopiero w 1947 r. w budynku dawnego urzędu bezpieczeństwa. Ekspozycje mieszczą się na dwóch piętrach i piwnicy i obejmują takie działy jak: rolnictwo, gospodarstwo domowe, garncarstwo, rybołówstwo, izba kaszubska, sztuka ludowa, posag panny młodej oraz Kaszubi i Kartuzi. W zbiorach muzeum znajduje się m.in. najstarszy w naszym kraju fragment materiału, pochodzący z epoki neolitu. Jest to mata wykonana z trzciny i łyka lipowego. W Muzeum Kaszubskim dowiecie się międzi innymi dlaczego Kaszubi zakładali koniom pracującym w polu specjalne buty „klumpy”. Ozdobą zbiorów są ruchome figurki – np. zespół drwali, poruszający się dzięki pomysłowej maszynerii.
W sali IV poświęconej garncarstwu – zobaczymy ceramikę kaszubską z warsztatu rodziny Neclów, Meissnerów i Kaźmierczaków. Prezentowane na wystawie wyroby ceramiczne charakteryzują się specyficznymi motywami w postaci gwiazdy kaszubskiej, rybich łusek, tulipana, lilii i wianka.
Maluchy z pewnością zainteresują się ludowymi zabawkami, a wyzwaniem dla całej rodziny będzie próba wyśpiewania kaszubskiego alfabetu – dla ułatwienia jest specjalna tablica obrazkowa. Po wizycie w Muzeum zaśpiewanie piosenki cytowanej na początku nie będzie już dla Was problemem.
Dla zwiedzających muzeum czeka wiele atrakcji, w tym gra na najstarszym instrumencie kaszubskim – skrzypcach diabelskich, prezentacja i śpiew Kaszëbscich Nutów jedynego w Polsce alfabetu śpiewanego, poczęstunek tabaką, kawa i herbata, pamiątki.
Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera
ul. Kościerska 1
83-300 Kartuzy
Tel/fax. 58/681-03-78
Tel. 58/681-14-42
e-mail: muzeum@muzeum-kaszubskie.gda.pl
www.muzeum-kaszubskie.gda.pl
Godziny otwarcia:
Wtorek-piątek: 8:00-16:00
Sobota: 800-15:00
Niedziela: 10:00-14:00 ( tylko w sezonie letnim)
Obrazek: Muzeum Kaszubskie,Kaschubisches Museum Kartuzy” autorstwa M_H.DE – Praca własna. Licencja CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons