Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Jedno z najważniejszych polskich muzeów, znane głównie z niezwykle cennego zbioru sztuki średniowiecznej oraz unikatowej, najciekawszej w kraju kolekcji polskiej sztuki współczesnej.

National Museum in WrocławMuzeum mieści się w gmachu wzniesionym w latach 1883-1886 wg projektu K. F. Endella w stylu neorenesansu niderlandzkiego, który do 1939 był siedzibą Rejencji Śląskiej. Na zbiory muzeum składają się, ocalałe po 1945 zasoby muzeów i pałaców niemieckich, przekazy części zbiorów polskich ze Lwowa i Kijowa oraz powojenne nabytki. Sztuka śląska XVI – XIX w. – od dominującej sztuki sakralnej renesansu i baroku (na szczególną uwagę zasługują tu obrazy Michaela Willmanna przez sztukę świecką (portrety) z tych epok, klasycyzm, biedermeier, do początku XX wieku; obrazom i rzeźbom towarzyszy rzemiosło artystyczne (szkło, porcelana, fajans ze śląskich wytwórni).
Sztuka polska XVII-XIX w. – główny trzon kolekcji pochodzi ze zbiorów muzealnych Lwowa (Galerii Miejskiej we Lwowie, Muzeum Narodowego im. Króla Jana III, Muzeum Lubomirskich) i Kijowa, przekazanych Wrocławiowi w 1946 r. Dominuje malarstwo, w tym dzieła Marcello Bacciarellego, Bernarda Bellotto (Canaletto), Piotra Michałowskiego, Jana Matejki, Jacka Malczewskiego).
Otwarta dla publiczności w lipcu 1948 roku placówka w 1970 roku została podniesiona do rangi Muzeum Narodowego. W jej zbiorach, które liczą w sumie prawie 200 tys. eksponatów, znajdują się prace z prawie wszystkich dziedzin sztuki, począwszy od szkła antycznego, poprzez średniowieczną rzeźbę kamienną, polskie, śląskie i obce malarstwo, po sztukę współczesną. Najważniejszymi pozostają kolekcje sztuki średniowiecznej i polskiej sztuki XX wieku. Ozdobą pierwszej z nich, uznawanej za jedną z najcenniejszych w Europie, są m.in. nagrobki śląskich książąt z dynastii Piastów. W muzeum można też przez kilka miesięcy w roku oglądać tzw. skarb średzki, czyli złotą koronę, kunsztowną zaponę, zawieszki i złote monety. do najcenniejszym obiektów sztuki obcej należą „Madonna z Jezusem i św. Janem” Agnolo Bronzino i „Pejzaż zimowy z łyżwami i pułapką na ptaki” z pracowni Pietera Brueghela młodszego. W zbiorach znajdują się dzieła malarstwa polskiego i europejskiego, rzeźby, ceramika, szkło, wyroby rzemiosła artystycznego. Do najcenniejszych dzieł z epoki średniowiecza należą rzeźba tronującej Marii na lwach z XIV wieku czy wykonana ze złoconego srebra Herma relikwiarzowa świętej Doroty. W salach poświęconych sztuce baroku można oglądać część największej w Polsce kolekcji obrazów Michaela Willmanna zwanego „śląskim Rembrandtem”. W galerii sztuki polskiej XVII-XIX w. pokazywane są prace tak znanych twórców jak Aleksander Gierymski, Artur Grottger, Jacek Malczewski, Jan Matejko, Józef Chełmoński, Henryk Rodakowski, Stanisław Wyspiański i Olga Boznańska.
Poza zbiorami poświęconymi sztuce polskiej i obcej od czasów średniowiecza, Muzeum posiada jedną z największych kolekcji sztuki nowoczesnej i współczesnej w Polsce, którą stale powiększa. Obejmuje wszystkie dyscypliny artystyczne od malarstwa, grafiki i rysunku, rzeźby, szkła, ceramiki, fotografii aż do environment, projektów konceptualnych i dokumentacji happeningów. Równolegle eksponowane są trzy główne nurty sztuki nowoczesnej.
W pierwszym przedstawione są prace artystów, którzy wykorzystując wzory zaczerpnięte z natury. Są to przede wszystkim dzieła zaliczane do kierunku zwanego koloryzmem i jego kontynuacji. Szeroko rozumianą postawę emocjonalną, wyrażającą się przez ekspresję i metaforę, reprezentują artyści pozostający pod wpływem dwóch tendencji artystycznych: ekspresjonizmu i nadrealizmu. Zwolennicy sztuki racjonalnej, geometrycznej wyznaczają charakter trzeciego, ostatniego ciągu ekspozycyjnego galerii. Znajdują się w niej prace najwybitniejszych artystów reprezentujących różne nurty w plastyce współczesnej. Efektem intensywnej działalności kolekcjonerskiej były w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych kolejne, coraz pełniejsze wersje stałej wystawy polskiej sztuki współczesnej. Obecnie na stałą ekspozycję składają się prace między innymi Henryka Stażewskiego, Marka Włodarskiego, Tadeusza Brzozowskiego, Marii Jaremy, Kazimierza Mikulskiego, Jonasza Sterna. Oprócz prac wymienionych artystów w kolekcji sztuki współczesnej Muzeum znajdują się realizacje artystyczne Jerzego Rosołowicza, Stanisława Fijałkowskiego, Aliny Szapocznikow, Natalii Lach-Lachowicz. Jedną z dwóch stałych ekspozycji poświęconych sztuce współczesnej stanowi największy w kraju zbiór prac Magdaleny Abakanowicz. Dzieła dwóch czołowych przedstawicieli europejskiej sztuki nowoczesnej: obraz Wieczorem Wassily’ego Kandinsky’ego i dadaistyczny kolaż Kurta Schwittersa są dopełnieniem kolekcji malarstwa obcego.

Ciekawostką jest tak zwana „sala osobliwości”, gdzie pokazany jest między innymi portret z ruszającymi się oczami oraz mumia egipska.
Muzeum Narodowe we Wrocławiu już od wielu dziesięcioleci prowadzi działalność edukacyjną opartą na bezpośrednim kontakcie z dziełami sztuki. Prowadzone są lekcje aktywizujące dzieci i młodzież.

Otwarte: z wyjątkiem poniedziałków i wtorków; środy, piątki 10-16; czwartki 9-16; soboty 11-18; niedziele 11-17. www.mnwr.art.pl

Obrazek: National Museum in Wrocław” autorstwa Michał460Praca własna. Licencja Domena publiczna na podstawie Wikimedia Commons.

wyślij do:
 • Facebook
 • Blip
 • Blogger.com
 • co-robie
 • Diigo
 • Flaker
 • Forumowisko
 • Gadu-Gadu Live
 • Grono.net
 • Gwar
 • Kciuk.pl
 • PDF
 • Ping.fm
 • Posterous
 • Spis
 • Twitter
 • Wykop
 • Śledzik
 • Linkologia
 • Pinger
 • StumbleUpon
 • Sfora