Podobnie jak wiele innych wynalazków ułatwiających życie codzienne, proste w użyciu zapałki zostały wynalezione w okresie rozkwitu rewolucji przemysłowej, w XIX stuleciu.
Zapałki produkowane są nieprzerwanie od momentu założenia firmy, w historycznym budynku i na linii produkcyjnej, którą zainstalowano około roku 1930.
Fabrykę zapałek w roku 1881 wybudowali niemieccy przemysłowcy Julian Huch i Karol von Gehlig, natomiast produkcję zapałek rozpoczęto w 1882 roku. w roku 1912 nowym właścicielem fabryki zostaje Towarzystwo Akcyjne W.A. Łapszyn z Petersburga z Zarządem na Królestwo Polskie w Warszawie. W 1913 roku nakręcono tu film „Pożar zapałczarni w Częstochowie”, będący jednym z najstarszych zachowanych polskich dokumentów filmowych. Po raz ostatni fabryka płonęła w 2008 roku.
Główną częścią muzeum jest fabryka, w której nadal produkuje się zapałki. Osoby odwiedzające muzeum mogą obejrzeć zabytkowy park maszynowy oraz prześledzić cały cykl produkcyjny od korowania drewna przez wytwarzanie patyczków po pakowanie zapałek do pudełek. Technologia produkcji nie zmieniła się w praktyce od 1913 do czasów współczesnych. Oprócz pudełek zapałek ze słynnym czarnym kotem wykonuje się tu zapałki w opakowaniach reklamowych lub okolicznościowych. Są też duże zapałki do zapalania kominka ale najdłuższe produkowane są…. dla klasztoru na Jasnej Górze.
W głównej sali znajdują się dokumenty związane z przemysłem zapałczanym oraz stała wystawa Rzeźby z jednej zapałki Anatola Karonia. W drugiej znajduje się wystawa filumenistyczna, w której eksponowane są etykiety pudełek po zapałkach z czasów dwudziestolecia międzywojennego oraz z czasów powojennych i współczesnych.
1 lipca – 31 sierpnia:
poniedziałek – piątek: 8-16
sobota – niedziela: 10-15
1 września – 30 czerwca:
poniedziałek – piątek: 8-15
sobota – niedziela: do uzgodnienia telefonicznie
www.zapalki.pl
Obrazek: Pudełka z zapałkami„. Licencja: CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons