Muzeum Sopotu zostało powołane do życia w lutym 2001 r. Placówka mieści się w zabytkowej willi, atrakcyjnie usytuowanej przy nadmorskiej promenadzie, tuż przy sopockiej plaży. Willa wybudowana została w 1903 r. Willa Claaszena – jedna z trzech najbardziej charakterystycznych rezydencji położonych w Sopocie nad brzegiem morza, przy ul. Poniatowskiego 8, róg al. Wojska Polskiego, nazywanej też przez mieszkańców al. Prominentów, należała do kupca cukrem i maszynami, brokera ubezpieczeniowego, konsula amerykańskiego i kolekcjonera dzieł sztuki Ernsta Augusta Claaszena (1853-1924). Obiekt wpisany jest do rejestru zabytków. Rodzina Claaszena należała do zamieszkałej w Gdańsku zamożnej wyższej klasy średniej pochodzenia flamandzkiego, która przez pokolenia była właścicielami domów mieszczańskich w Gdańsku. Ernsta Augusta Claaszena jako kolekcjonera antyków i dzieł sztuki ukształtowały historia rodziny, jak również rodzinna pasja dla gdańskiej sztuki i kultury.
Muzeum Sopotu pozyskało w latach 2001 – 2002 od spadkobierczyni rodziny Claaszenów archiwalną dokumentację fotograficzną wnętrz willi. Na podstawie znakomitych zdjęć z lat 1904-1924 ukazujących kompletne wyposażenie jadalni z werandą, salonu, pokoju pani domu oraz sieni realizowany jest program rekonstrukcji reprezentacyjnych pomieszczeń willi Claaszena, jako stałej ekspozycji zabytkowych wnętrz historycznych.
Zachowały się najważniejsze oryginalne elementy wystroju architektonicznego domu, jak: stolarka drzwi i okien, drewniane żaluzje okienne, sztukaterie i drewniane stropy, dębowe posadzki, dawne elektryczne oświetlenie jadalni, winda kuchenna z piwnicy do jadalni, drewniana klatka schodowa etc. Muzeum wciąż pozyskuje kolejne elementy wyposażenia – dawne meble, obrazy, wyroby rzemiosła artystycznego itp. Na uwagę zasługuje rzadko spotykana w polskich kolekcjach angielska chłodziarka do wina z 3 ćw. XVIII wieku.
W Muzeum Sopotu gromadzone są zbiory: malarstwa, grafiki, rzeźby oraz rzemiosła artystycznego ilustrujące dzieje miasta i regionu. Odrębny zespół stanowią obiekty (malarstwo, grafika, meble, rzemiosło artystyczne) pozyskane w trakcie rekonstrukcji zabytkowych wnętrz mieszczących się na parterze willi. Muzeum gromadzi również stare fotografie, pocztówki, dokumenty, mapy i publikacje związane z Sopotem oraz innymi miejscowościami, głównie kurortami nadmorskimi.
Poza działalnością wystawienniczą muzeum organizuje również koncerty, odczyty, wykłady, projekcje filmów, wieczory literackie, spotkania autorskie. Latem w rozległym ogrodzie otaczającym willę odbywają się plenerowe koncerty. Przez cały rok raz w miesiącu miłośnicy historii wysłuchać mogą wykładów poświęconych różnym wątkom i postaciom z dziejów naszego miasta.
Muzeum Sopotu usytuowane kilkanaście metrów od plaży, w niezwykle atrakcyjnym turystycznie pasie nadmorskim, należy do miejsc chętnie odwiedzanych przez mieszkańców Sopotu, Trójmiasta i turystów.
Godziny otwarcia:
wtorek – piątek 10.00-16.00
sobota-niedziela 11.00-17.00
W poniedziałki nieczynne
Ceny biletów: normalny 5 zł; ulgowy 3 zł, szkolny 1 zł.
W czwartki wstęp wolny.
Obrazek: Muzeum Sopotu” autorstwa JANBUR z polski Wikipedia. Licencja CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons