Ogród Zoologiczny we Wrocławiu jest najstarszym i największym (pod względem liczby wystawianych zwierząt) ogrodem zoologicznym w Polsce. Powierzchnia ogrodu to 33 hektary. To tu zobaczysz prawdziwe smoki z Komodo i jedyne w Polsce oceanarium.

Wrocławskie ZOO ŻyrafiarniaMisją wrocławskiego ZOO jest zachowanie różnorodności biologicznej w trosce o pełnowartościowy rozwój przyszłych pokoleń.
Pełniąc rolę ambasadora zwierząt w świecie ludzi, angażujemy się w ochronę przyrody począwszy od hodowli „ex situ” gatunków zagrożonych poprzez badania naukowe, propagowanie idei proekologicznych, po ochronę „in situ” i reintrodukcję rozmnożonych okazów do ich środowiska naturalnego.
Stawiamy na edukację, gdyż jedynie pełna świadomość społeczeństwa może zaowocować działaniem na rzecz zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt. Staramy się zapewnić naszym podopiecznym warunki hodowli zbliżone do naturalnych.

Pierwszym punktem na naszej trasie jest wybieg lwów angolańskich. Stadu składającemu się z trzech samic przewodzi samiec Hektor. Następnie, kierujemy się do pawilonu Afrykarium, gdzie spędzimy w zależności od wieku i możliwości zwiedzających od 1 godziny do 3 godzin. Po krótkim odpoczynku proponujemy udać się do pawilonu Sahary, gdzie spotkamy różne gatunki zwierząt zamieszkujących pustynie: fenki, wielbłądy jednogarbne – dromedary, wymarłe w naturze antylopy – oryksy szablorogie. Mijając po lewej wybiegi zwierząt kopytnych dotrzemy do Madagaskaru – jedynego w Polsce tematycznego pawilonu, prezentującego zwierzęta z wybranego regionu świata. Za Madagaskarem leżą wybiegi fauny europejskiej. Kierując się w lewo mijamy żubry, a dalej ekspozycje żbików, rysi, muflonów i jedną z większych w Europie – niedźwiedzi brunatnych. W drodze powrotnej zobaczyć można woliery sów.

Kierując się do Dziecińca Zwierzęcego i Rancza, zamieszkiwanych głównie przez zwierzęta gospodarskie, spotykamy wybieg zwierząt z Ameryki Południowej – nielotne nandu, kapibary, a także gwanako. Po przeciwnej stronie znajduje się Krokodylarnia, gdzie mieszkają wiewiórki trójbarwne, krokodyl syjamski oraz mrówniki. Po wizycie u kóz, kucyków, świń i królików zatrzymujemy się przy przeszklonym wybiegu dla jelonka czubatego oraz pandy małej. Skręcając w prawo alejka poprowadzi nas prosto do nowego pawilonu z nosorożcami pancernymi – Terai, gibonami czapnikami, a także z jednym z największych wiewiórek świata – jelarangami oraz mundżakami. Idąc dalej dojdziemy do basenu płetwonogich. Grupa ta reprezentowana jest przez kotiki afrykańskie, czyli uchatki. Przy basenie kotików afrykańskich warto znaleźć się koło godziny 14.00. O tej właśnie porze odbywają się pokazowe karmienia, podczas których Jojo, Nelson i Mandisa prezentują swoje niezwykłe umiejętności.

Niedaleko kotików swoje wybiegi mają wilki i tygrysy sumatrzańskie – gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem. Skręcając w lewo, główną aleją dotrzemy do „Świata małp”, czyli trzech pawilonów, w których mieszkają małpy właściwe, szympansy oraz gibony, a obok ujrzymy ekspozycję z pawianami masajskimi. Okrążając ich skalny wybieg udajemy się prosto do Słoniarni i Ptaszarni, w pobliżu której znajduje się stare, przedwojenne wejście do zoo, w którym obecnie mieści się restauracja. Alejka poprowadzi nas wokół stawów z ptactwem wodnym ku wolierom z kurakami i wieloma innymi gatunkami ptaków. Kolejnymi zwierzętami na trasie będą gatunki kopytne, wśród których godne polecenia to: takin i jeleń Dawida. Idąc dalej dochodzimy do Baszty Niedźwiedzi – najstarszego obiektu we wrocławskim zoo.

Za nią w okrąglaku swoje mieszkanie ma papuga Kea – nowozelandzki gatunek papug naziemnych, słynących ze swej wścibskości, sprytu i inteligencji. Vis a vis kei na spotkanie czeka stado reniferów, a w pobliżu stawu swój pawilon ma stado małych małpek – sajmiri. Powoli zbliżamy się do końca zwiedzania. Pozostał jeszcze pawilon Terrarium z gadami, płazami i bezkręgowcami, któremu, jeśli chcemy go dokładnie zwiedzić, należy poświęcić około godziny, oraz Akwarium. Spacer po zoo kończymy przechodząc koło wybiegu dla zwierząt Australii – walabii benetta i emu. Stąd jest już blisko do wyjścia: bramą koło portierni lub wyjściem koło wybiegu dla tygrysów sumatrzańskich.

W 1897 roku we Wrocławiu urodził się tapir malajski. Był to pierwszy tapir narodzony w historii ogrodów zoologicznych.
16 sierpnia 2010 r. urodził się samiec hipopotama karłowatego. Jest to drugi potomek Elpuni (przywieziona z Krakowa) i Carlosa (przywieziony z Paryża). Pierwszym była Psotka urodzona 7 czerwca 2009. Kolejne młode wrocławskiej pary hipopotamów karłowatych – samiczka Luna, przyszła na świat 8 października 2012 r.Na początku 2012 roku we wrocławskim ogrodzie zoologicznym wykluł się syczek filipiński. Jest to pierwszy na świecie przychówek tego gatunku uzyskany poza Filipinami.Hodowla żyraf siatkowanych we Wrocławskim Ogrodzie zoologicznym rozwija się bardzo dobrze. Młode stado (samiec i 3 samice) doczekało się już 4 potomstwa. W kwietniu 2012 r. przyszła na świat samica Nzuri – pierwszy urodzony w Polsce przedstawiciel tego podgatunku żyrafy. W 2013 r. grupa powiększyła się o 3 osobniki urodzone w okresie od sierpnia do grudnia: samicę Subirę, samca Iroko i samca Nino.

Zwiedzający mają także do dyspozycji Odrarium. Do dyspozycji gości zoo jest główny szlak, wiodący od źródeł Odry w Górach Odrzańskich, w Czechach, poprzez zbiorniki imitujące rzekę główną z Odrą środkową, starorzecze Odry i aż do jej ujścia, do Zalewu Szczecińskiego.

Karmienia zwierząt: letnie – od października do kwietnia, zimowe – od listopada do marca Zwierzęta na dziecińcu można karmić samodzielnie. Pokarm można kupić w automatach przy wybiegach.

Obrazek: Wrocławskie ZOO Żyrafiarnia fot BMaliszewska” autorstwa Barbara MaliszewskaPraca własna. Licencja CC BY-SA 3.0 pl na podstawie Wikimedia Commons.

wyślij do:
 • Facebook
 • Blip
 • Blogger.com
 • co-robie
 • Diigo
 • Flaker
 • Forumowisko
 • Gadu-Gadu Live
 • Grono.net
 • Gwar
 • Kciuk.pl
 • PDF
 • Ping.fm
 • Posterous
 • Spis
 • Twitter
 • Wykop
 • Śledzik
 • Linkologia
 • Pinger
 • StumbleUpon
 • Sfora