Sercem sali Planetarium jest projektor gwiazd RFP II niemieckiej firmy Zeiss, który służy do wiernego odtwarzania wyglądu nieba z dowolnej chwili i dowolnego miejsca na Ziemi. Pomimo swojego sędziwego wieku wciąż daje jeden z najpiękniejszych obrazów nocnego nieba. Kopuła planetarium ma 15 metrów średnicy, co czyni je jednym z trzech największych w Polsce, na którym widać ponad 6000 gwiazd gołym okiem, a ponadto ustawienia planet w poszczególnych znakach Zodiaku, albo fazy Księżyca i zaćmienia Słońca.
Dwie wystawy interaktywne oraz sala projekcyjna, w której osoby ciekawe kosmosu mogą obejrzeć specjalne projekcje filmowe. W zależności od tematyki dotyczą one budowy lub wielkości wszechświata. Czterdzieści minut jest wypełnione ciekawostkami na temat planet, gwiazdozbiorów i innych ciał niebieskich. dwie wystawy interaktywne oraz sala projekcyjna, w której osoby ciekawe kosmosu mogą obejrzeć specjalne projekcje filmowe. W zależności od tematyki dotyczą one budowy lub wielkości wszechświata. Czterdzieści minut jest wypełnione ciekawostkami na temat planet, gwiazdozbiorów i innych ciał niebieskich. Seans filmowy „Cudowna podróż” z myślą o dzieciach w wieku od 5 do 10 lat przybliża małym widzom kosmiczną przestrzeń. Wrażenia przebywania wśród planet i gwiazd oraz wspólnej podróży do dalekich galaktyk na długo pozostają w pamięci.
W sali „Orbitarium” można samodzielnie sterować modelem sondy kosmicznej Cassini ( tylko o połowę mniejszej od oryginalnej,która nieustannie pracuje na orbicie Saturna) oraz przeprowadzić różne doświadczenia ilustrujące zjawiska zachodzące we Wszechświecie. Dzięki interaktywym urządzeniom przekonamy się jak rodzą się tornada oraz ile ważyłby człowiek, mieszkając na Księżycu lub Saturnie. Kolejną wystawą interaktywną jest Geodium, gdzie można dowiedzieć się wszystkiego o naszej planecie. Duży model kuli ziemskiej objaśnia (centralnym elementem wystawy jest obracający się i oświetlony model kuli ziemskiej o średnicy 2,15 m.), na czym polega następstwo dnia i nocy oraz zmienność pór roku. Inne eksponaty odpowiadają z kolei na bardzo różnorodne pytania, m.in. dlaczego powstają trzęsienia ziemi, jak tworzą się wydmy, a także jak działa pole magnetyczne.
Wybrane seanse astronomiczne w Planetarium dostępne są także w wersjach językowych: angielskiej („Makrokosmos”, „Operacja Saturn”, „Osiem planet?”, „Wehikuł czasu” oraz w wakacje „Lato pod gwiazdami”), francuskiej („Osiem planet?”) i rosyjskiej („Osiem planet?”).
http://www.planetarium.torun.pl
Obrazek: W toruńskim planetarium im. Władysława Dziewulskiego” autorstwa Alekas – Praca własna. Licencja CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons.