>Do malowniczej góry Żar, która położona jest nad brzegami Jeziora Międzybrodzkiego przyznaje się kilka okolicznych miejscowości z Międzybrodziem Żywieckim na czele.
Jest dużo legend o górz, które mówią między innymi, że wariują tutaj kompasy, a na niektórych odcinkach piłka położona na drodze zaczyna się toczyć do góry.
Warto sprawdzić to samodzielnie, chociaż wyniki eksperymentów są dość łatwe do przewidzenia.
Mieści się tu szkoła szybowcowa (istnieje możliwość odpłatnego lotu w dwuosobowym szybowcu wraz z instruktorem), istnieją liczne szlaki rowerowe (m.in. zamkniętą dla ruchu samochodowego drogą na szczyt góry Żar – ok. 10km), turystyczne szlaki piesze, a na szczycie góry znajduje się całoroczny tor saneczkowy. Inną formą spędzenia tu czasu, może być przejażdżaka koleją linowo-szynową PKL (taką jak na Gubałówkę), zwiedzanie wykutej we wnętrzu góry elektrowni szczytowo-pompowej, podziwianie olbrzymiego, sztucznego zbiornika usytuowanego na samym szczycie góry lub po prostu podziwianie wspaniałego widoku na otaczające góry oraz Jezioro Żwyieckie. Ze szczytu rozciąga się piękna panorama na miejsca bliskie, takie jak jeziora Międzybrodzkie i Żywieckie oraz na dalsze punkty, jak chociażby Pilsko czy Wielki Rozsutec – charakterystyczny poszarpany szczyt w Małej Fatrze na Słowacji. Przy dolnej stacji kolei, usytuowany jest bardzo ciekawy park linowy, z kilkoma trasami do przejścia, zjazdami tyrolskimi i innymi atrakcjami. U podnóża góry znajduje się sztuczne jezioro, które z kolei oferuje wszelkie rodzaje sportów wodnych, od kajaków i rowerów wodnych po przejażdżki łódką. Sporo tu też miejsc, gdzie możemy znaleźć noclegi dobrze się posilić.
Na Górę Żar od pewnego czasu nie można wjechać samochodem. Zmuszeni jesteśmy pozostawić nasz pojazd na parkingu przy dolnej stacji kolei PKL w Międzybrodziu Żywieckim. Aby dotrzeć na szczyt, gdzie czeka na nas kilka obiektów gastronomicznych oraz wieża widokowa mamy do wyboru dwie drogi: pieszo lub korzystając z kolei linowo-szynowej.
Żar ma jeszcze jedną cechę. Otóż w dolinie rzeki i jezior często (zwłaszcza jesienią) tworzą się mgły. Gdy w takiej scenerii znajdziemy się na górze, ponad nimi, będziemy mieć wrażenie przebywania na ogromnej wysokości i niezapomniane widoki.
Zimą góra Żar oferuje narciarzom jedną z najdłuższych tras zjazdowych w Beskidach (1.600m).
Wyciągi i trasy
W skład kompleksu wchodzą:
-kolej linowo-terenowa o długości 1 300 m, przepustowości 1 100 osób na godzinę, czas jazdy – 5,5 minuty, pojemność jednego składu – 110 osób. przewyższenie trasy to 300 m, dolna stacja znajduje się na wysokości 450 m n.p.m., a górna stacja – na wysokości 750 m n.p.m.
-wyciąg orczykowy w pobliżu górnej stacji kolei, o długości 300 m i przewyższeniu 54 m, czas jazdy 2 minuty, przepustowość 750 osób na godzinę
-wyciąg taśmowy Sun Kid (dla dzieci) w pobliżu dolnej stacji kolei, o długośćci 51 m i przewyższeniu 10 m, czas jazdy 2 minuty.
Wzdłuż torów kolei linowo-terenowej istnieją 3 trasy narciarskie:
-trasa czerwona (od górnej do dolnej stacji kolei) o długości 1 600 m i średnim nachyleniu 19%
-trasa niebieska wzdłuż wyciągu orczykowego, o długości 300 m i średnim nachyleniu 18%
-trasa zielona wzdłuż wyciągu taśmowego, odługości 51 m i średnim nachyleniu 20%.
Trasy są oświetlone, ratrakowane, dośnieżane i nagłośnione.
Obrazek: Miedzybrodzie Bialskie widok na Zar” autorstwa Michał Płachta (micio) – Zdjęcie zrobione przez autora. Licencja CC BY-SA 2.5 na podstawie Wikimedia Commons