Rezerwat przyrody Antoniuk położony jest w leśnictwie Antoniuk w północnej części miasta Białystok. Powierzchnia ogólna rezerwatu wynosi 70,07 ha. Rzeźba terenu jest dość urozmaicona, główne formy powstały w wyniku działania lodowca (zlodowacenie środkowopolskie). Wzniesienie morenowe i powstałe w okresie późniejszym wydmy zajmują znaczną powierzchnię rezerwatu. Występuje tu również nisza wytopiskowa o długości około 800 m oraz misy i rynny deflacyjne. Różnice poziomów wynoszą 29 m przy średniej wysokości równej 135 m n.p.m. Został powołany w celu zachowania ze względów naukowych i dydaktycznych fragmentu lasu o wysokim stopniu naturalności i ochrony rzadkich gatunków roślin. Rezerwat nie jest objęty ścisłą ochroną więc jest ogólnie dostępny dla ruchu pieszego i rowerowego. Do cennych elementów tego rezerwatu należy zaliczyć również źródliska z charakterystyczną roślinnością. W ich obrębie wykształciły się silnie przewodnione gleby mułowo-torfowe z łęgami jesionowo-olszowymi. Drzewostan złożony jest z olszy czarnej i świerka z niewielką domieszką wiązu szypułkowego – bardzo rzadkiego w warunkach naturalnego zbiorowiska leśnego.
Do osobliwości rezerwatu należą rośliny chronione jak: wawrzynek wilczełyko, widłak spłaszczony oraz bardzo rzadko występujące kruszczyk szerokolistny i podkolan biały. Do innych osobliwości należą: wiąz szypułkowy, turzycę luźnokwiatową (rzadki gatunek o zasięgu borealno-górskim), gwiazdnicę długolistną.
Obraz: Dianthus superbus 140805” autorstwa Bernd Haynold – Praca własna. Licencja CC BY-SA 2.5 na podstawie Wikimedia Commons.