Przebieg: Sandomierz Rynek – Rzeczyca Sucha – Kichary – Dwikozy – Kamień Nowy – Kamień Łukawski – Sandomierz (ulica Błonie – Rynek Starego Miasta)
Długość: 23,5 km
Kolor szlaku: niebieski
Stopień trudności: łatwa
Trasa nadająca się na półdniową przejażdżkę rowerową, podczas, której zapoznać się możemy z walorami krajobrazowymi ziemi sandomierskiej oraz doliny Wisły. Zobaczymy również cenne zabytki (np. ruiny folwarku klasztornego w Kicharach) czy malownicze przydrożne figury.
Ciekawe miejsca na trasie:
Sandomierz-dla turystów zaprojektowano Podziemną Trasę Turystyczną, jej długość wynosi około 450m; trasa obejmuje 34 komory na różnych poziomach. Współczesne nazwy komór nawiązują do historii, legend, architektury, na ścianach znajdują się scenki rodzajowe z życia średniowiecznych kupców, można też zobaczyć różne rekwizyty nawiązujące do czasów świetności tego królewskiego miasta; Brama Opatowska – gotycka brama wjazdowa do miasta wzniesiona w XIV w. z fundacji króla Kazimierza Wielkiego; pierwotny gotycki ratusz; Zamek Kazimierzowski w stylu gotyckim zbudował go Kazimierz Wielki, stąd nazwa, przebudowany w stylu renesansowym; Dom Długosza – dawna mansjonaria wzniesiona w 1476 r. z fundacji Jana Długosza; Kościół Św. Jakuba wraz z klasztorem dominikańskim jest jednym z najstarszych kościołów ceglanych na terenie Polski i najstarszą fundacją dominikańską w kraju; Katedra p.w. Narodzenia Marii Panny i bł. Wincentego Kadłubka; Collegium Gostomianum – jedna z najstarszych szkół średnich w Polsce; Spichlerz wzniesiony w 1696 r; Ucho Igielne- jedyna zachowana furta w murach miejskich, przy ulicy Zamkowej.
Kichary – do dziś przetrwała jedna z czterech baszt będąca pozostałością dworu obronnego zwanego „zameczkiem”, kiedyś należącego do benedyktynek sandomierskich
Góry Pieprzowe – objęte ochroną rezerwatową w 1978 r. ze względu na największą w Europie naturalną odkrywkę skał kambryjskich oraz reliktową roślinność stepową (trawa ostnica, wisienka karłowata, kilkanaście gatunków dzikich róż); stanowią krawędź lessowej Wyżyny Sandomierskiej, która w tym miejscu schodzi w kierunku doliny Wisły; występuje tu największe skupisko gatunków dzikiej róży w Europie, z tego względu góry te nazywane są często przez miejscowych Górami Różanymi. Niektóre z ich form zostały tu po raz pierwszy opisane i są niewątpliwie endemiczne. Dotychczas wyodrębniono stąd 12 gatunków róż, co stanowi ok. 70% gatunków występujących w Polsce.