Schrnonisko na Turbaczu położone jest wśród urokliwych lasów bukowo-świerkowych, tuż obok centralnego skrzyżowania szlaków górskich w Gorcach, prowadzących m.in. na Kudłoń, Gorc, Stare Wierchy, do Koninek, Niedźwiedzia, Nowego Targu czy Rabki. Łatwo stąd poznawać walory parku gorczańskiego, jego florę i faunę. Jest dostępne dla turystów uprawiających turystykę rekreacyjną, pieszą, górską, rowerową i konną.
Schronisko znajduje się na wysokości 1283 m n.p.m. na skraju polany Wolnica, wchodzącej w skład Hali Długiej. Jest to okazały kamienny budynek o dwóch prostopadłych skrzydłach z arkadowym wejściem i strzelistym dachem z mansardami, kryty gontem. Z okien przepiękne widoki na Tatry, Gorce i Beskid Wyspowy.
Oferuje 110 miejsc noclegowych w pokojach 2-, 3-, 4- i wieloosobowych, a także 3-pokojowy apartament z łazienką, kuchnią i kompletnym wyposażeniem. W schronisku jest świetlica z telewizorem i kominkiem, restauracja oferująca pełne wyżywienie, jadalnia, kawiarnia, stół pingpongowy, przechowalnia nart.
Pierwsze schronisko w tym miejscu powstało w latach 1934-36. Wojenna historia schroniska związana jest działalnością oddziałów AK. Obiekt nie przetrwał wojny, spłonął w 1943 roku. Nowe schronisko wzniesiono w latach 50-tych ubiegłego wieku i nadano mu imię poety, piewcy Gorców – Władysława Orkana
Obok schroniska (niewielki, drewniany budynek w lesie) – otwarte w 1980 roku Muzeum Kultury i Turystyki Górskiej PTTK eksponujące dzieje turystyki w Gorcach, historię schroniska na Turbaczu, opis działalności ruchu oporu podczas II wojny światowej oraz postać Władysława Orkana. W schronisku znajduje się całoroczna stacja ratunkowa Grupy Podhalańskiej GOPR. Na Hali Długiej, na której prowadzony jest kulturowy wypas owiec, funkcjonuje sezonowa bacówka. Obok schroniska pole namiotowe.
Atutem i wielką atrakcją są także liczne trasy do uprawiania narciarstwa biegowego (w pełni usatysfakcjonowani będą narciarze uprawiający jazdę w głębokim śniegu) oraz wędrówki na nartach w przepięknej scenerii zimowego parku gorczańskiego. A w miesiącach pozazimowych (od maja do października) wspaniałe trasy rowerowe wręcz kuszą amatorów dwóch kółek.
Szlaki turystyczne na Turbacz
Główny Szlak Beskidzki z Rabki przez Maciejową
Szlak niebieski z Poręby Wielkiej (Koninki) przez Suchy Groń
Szlak zielony z Niedźwiedzia przez Turbaczyk, Wierch Spalone
Szlak żółty z Lubomierza przez Gorc Troszacki, Kudłoń.
Obok schroniska duży węzeł szlaków turystycznych:
POL Szlak czerwony.svg – czerwony Główny Szlak Beskidzki przez wierzchołek Turbacza, Obidowiec, Stare Wierchy, Jaworzynę Ponicką i Maciejową do Rabki-Zdroju
POL Szlak czerwony.svg – czerwony Główny Szlak Beskidzki przez Przełęcz Knurowską i Pasmo Lubania do Krościenka
POL Szlak niebieski.svg – niebieski przez Bukowinę Waksmundzką do Łopusznej
POL Szlak niebieski.svg – niebieski przez Czoło Turbacza, Suchy Groń do Poręby Wielkiej (Koninki)
POL Szlak zielony.svg – zielony przez Czoło Turbacza, Wierch Spalone i Turbaczyk, obok Orkanówki do Niedźwiedzia
POL Szlak zielony.svg – zielony przez Bukowinę Waksmundzką do Kowańca w Nowym Targu
POL Szlak żółty.svg – żółty przez Czoło Turbacza, Przełęcz Borek, Kudłoń i Gorc Troszacki do Lubomierza
POL Szlak żółty.svg – żółty przez Bukowinę Miejską do Kowańca w Nowym Targu
Kontakt:
Telefon: (018) 266-77-80, 666-726-893
Email: schronisko@turbacz.net
Web: http://turbacz.net/
Obrazek: Schronisko PTTK na Turbaczu a1” autorstwa Paweł Opioła – Praca własna. Licencja GFDL na podstawie Wikimedia Commons.