Położone jest obok Przedniego Stawu Polskiego w Dolinie Pięciu Stawów Polskich w Tatrach Wysokich na wysokości 1670. Jedyne w Tatrach schronisko, do którego nie dochodzi droga. To najwyżej położone schronisko w polskiej części Tatr. Zaopatrzenie dostarczane jest za pomocą specjalnego wyciągu towarowego, a turyści mają do dyspozycji kilka możliwości dojścia, zawsze jednak skalistymi szlakami. Jednym z nich jest droga obok najpotężniejszego (choć nie najwyższego) polskiego wodospadu – Wielkiej Siklawy, liczącej 70 m wysokości. Mimo, że schronisko stanowi doskonałą bazę wypadową w rejony Orlej Perci jest zdecydowanie mniej zatłoczone niż Murowaniec na Hali Gąsienicowej. „Bezpośrednia” droga do schroniska nie jest trudna aczkolwiek męcząca, a to dlatego, że przez większość czasu musimy iść pod górę. Prawdopodobnie jest to powód, dla którego przybywa tutaj mniej turystów, co stanowi niewątpliwą zaletę tego miejsca. Dolina Pięciu Stawów Polskich zachęca turystów swą stosunkowo łagodną rzeźbą, ślicznymi trawami porastającymi dno doliny i wspaniałą scenerią utworzoną przez okoliczne jeziora. Dolina Pięciu Stawów Polskich jest to bez wątpienia najpiękniejsza tatrzańska dolina, otoczona potężnymi, granitowymi szczytami Tatr Wysokich. Znajduje się tu sześć dużych polodowcowych jezior: Wielki Staw Polski, Zadni Staw Polski, Czarny Staw Polski, Mały Staw Polski, Przedni Staw Polski oraz Wole Oko (okresowe). Wszystkie jeziora wypełniają polodowcowe kotły. Największym z nich jest Wielki Staw Polski, będący równocześnie najgłębszym tatrzańskim jeziorem (79,3 m głębokości). Schronisko W Dolinie Pięciu Stawów stanowi świetny punkt wypadowy m.in. na Orlą Perć, Morskie Oko, Dolinę Gąsienicową czy Dolinę Roztoki. W sezonie panuje tu duży ruch. W zimie schronisko często bywa odcięte od świata.
Obecny budynek schroniska został oddany do użytku w roku 1953. Zaprojektowany został przez Annę Górską (zakopiańskiej architektki, odpowiedzialnej za wygląd górskich schronisk na Ornaku i w Dolinie Chochołowskiej) nie jest pierwszym tego typu w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Pierwszy obiekt, o którym można przeczytać był zwykłym szałasem z XIX wieku – znajdował się nad Wielkim Stawem Polskim. Było to miejsce zamieszkiwane przez juhasów – nie udostępnione dla turystów.
Pierwsze schronisko z prawdziwego zdarzenia, lecz bez gospodarza powstało dzięki Towarzystwu Tatrzańskiemu w 1876 roku pomiędzy Małym a Wielkim Stawem. Obiekt nie przetrwał długo – spłonął w 1881 roku. Schronisko próbowano odbudowywać, lecz bezskutecznie. Dopiero w 1898 dostawiono tam budynek czynny w sezonie letnim (tym razem już z gospodarzem), w którym można było spędzić noc (8 miejsc noclegowych). Stopniowo odbywał się remont nowego schroniska. Wielokrotnie próbowano odrestaurować stare schronisko – niestety, było regularnie demolowane, aż do roku 1920, kiedy przeszło ono gruntowny remont. Służyło turystom do początku lat 30. W tym czasie w budowie było już trzecie schronisko w Dolinie Pięciu Stawów. Zostało oddane do użytku w roku 1930 – był to dość ładny drewniany budynek z oszkloną werandą, miał 50 miejsc noclegowych. Uroczyste otwarcie schroniska miało miejsce dopiero we wrześniu 1932 roku. Od tamtego czasu schroniskiem opiekowała się rodzina Krzeptowskich.
Schronisko w okresie wojny podobnie jak inne tego typu służyła za schronienie dla partyzantów. Niestety, w maju 1945 budynek spłonął.
W latach 1946-47 nad Małym Stawem zostało wybudowane drewniane schronisko. Było w użyciu aż do wybudowania nowego, obecnego schroniska. Przetrwało do dnia dzisiejszego, jest w posiadaniu TPNu.
W latach 2009 – 2010 została tutaj wybudowana infrastruktura ekologiczna. Dała ona możliwość funkcjonowania biologicznej oczyszczalni ścieków, umożliwiła również rezygnację z ogrzewania budynku węglem na rzecz elektrycznego systemu. Nowa elektrownia ma ponad dziesięciokrotnie większą moc. W praktyce oznacza to nielimitowany dostęp do gorącego prysznica, darmowy wrzątek w dowolnych ilościach oraz, dzięki dozbrojeniu schroniskowej kuchni, krótsze kolejki do okienka wydającego posiłki.
Czynne jest przez cały rok. Kontakt z recepcją schroniska (Tel. 781055555), www.piecstawow.pl
Przy schronisku w Dolinie Pięciu Stawów działa biuro Turystyki Górskiej 5+. Współpracujemy z cenionymi i wysoko wykwalifikowanymi przewodnikami i instruktorami. W ofercie biura znajdują się:
Szkolenia lawinowe (weekendowe kursy I-ego i II-ego stopnia, oraz jednodniowe treningi i ćwiczenia lawinowe)
Specjalistyczne kursy letnie i zimowe (ski-tourowy, lawinowo- skitourowy, turystyki wysokogórskiej, fotografii przyrodniczej, nawigacji)
Wycieczki piesze oraz narciarskie
Usługi przewodnickie
Specjalnie dla dzieci stworzyliśmy 5+ junior:
Jednodniowe zajęcia górskie (programy oparte na zabawie i rozwijaniu u dzieci pasji poprzez wycieczki górskie, zajęcia sportowe, naukę zachowania się w górach oraz poznawanie tatrzańskiej przyrody).
Weekendowe kursy dla dzieci (programy obejmują wycieczki górskie z elementami edukacyjnymi których myślą przewodnią jest problematyka bezpieczeństwa w górach)
Więcej informacji znajdą Państwo na stronach:
www.turystykagorska.com
www.kurslawinowy.pl
Obrazek: Piecstawow” autorstwa Janusz Sadzikowski – http://www.mount.cad.pl. Licencja CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons.