Rejon Hali Gąsienicowej słynie z pięknych, wysokogórskich szlaków turystycznych dla zaawansowanych i mniej wprawnych turystów. Do jej niepowtarzalnego piękna odniósł się kiedyś Ignacy Jan Paderewski, oglądając w Szwajcarii łąkę, pełna narcyzów: „Zapewne, bardzo to piękne, ale nasza Hala Gąsienicowa stokroć piękniejsza.” Uroku dodaje jej kilkanaście górskich stawów m.in. Zielony, Czarny i Zmarzły Staw. Ponadto jest to punkt wypadowy na łatwe i trudne wspinaczki (kolebka polskiego taternictwa). Zimą tereny Kasprowego Wierchu – to doskonałe tereny narciarskie (wyciągi krzesełkowe i kolej linowa; w schronisku działa Szkoła Narciarska BACA). Możliwość uprawiania narciarstwa wysokogórskiego – Ski-alpinizmu.
Schronisko PTTK „Murowaniec” na Hali Gąsienicowej – schronisko turystyczne w Tatrach położone na wysokości 1500 m n.p.m., na Hali Gąsienicowej. W roku 1890 Towarzystwo Turystyczne kupiło część Hali Gąsienicowej wraz z dwoma szopami. Jedna z tych szop została w roku 1891 przebudowana najpierw na altankę a potem w roku 1894 roku na schronisko. Druga z szop została przerobiona na kuchnię. Budynek murowany – tzw. Murowaniec taki jaki znamy dzisiaj powstał w latach 1921-25. Uroczyste otwarcie schroniska Murowaniec odbyło się 12 lipca 1925 roku przez prezydenta RP Stanisława Wojciechowskiego. W roku 1949 powstała tutaj placówka Polskiego Towarzystwa Geograficznego oraz stacja meteorologiczna. Hala stała się współwłasnością wielu osób, ze znacznym udziałem Polskiego Towarzystwa Turystycznego – później przemianowanego na PTTK. W roku 1964 zakończył się wykup oraz wywłaszczenie gruntów przez powstały Tatrzański Park Narodowy. Długoletnim, od roku 1983, kierownikiem schroniska Murowaniec jest Andrzej Kusion, ratownik GOPR i TOPR. Obok schroniska Murowaniec znajduje się małe, drewniane schronisko Polskiego Związku Alpinizmu potocznie nazywane Betlejemką, w którym odbywają się wszelkiego rodzaju kursy, związane z uprawianiem alpinizmu. Schronisko to było miejscem odwiedzin wielu znanych osobistości. Byli tutaj między innymi: Maria Skłodowska-Curie, Sienkiewicz, Paderewski, Żeromski, Orkan, Kasprowicz, Helena Modrzejewska. U wejścia do schroniska wisi tablica poświęcona pamięci Adama Asnyka, wmurowana w 1929 roku, a odsłonięta w 1930 roku. Projekt z 1927 roku przewidywał wkucie jej w jedną ze skał nad Morskim Okiem.
Ciekawostką związaną ze schroniskiem jest umieszczenie w balustradzie klatki schodowej znaków swastyki, nazywanej przez górali „krzyżykiem niespodzianym”. Był to także ulubiony symbol Mieczysława Karłowicza i Walerego Eljasza-Radzikowskiego.
Dojścia: z Kużnic przez Boczań (niebieski szlak) lub przez Dolinę Jaworzynki (żółty szlak) – około 1,5 godz., z Kasprowego Wierchu (żółty szlak) – ok. 45 min., z Brzezin (czarny szlak) – ok. 2 godz.
Dane adresowe: Box 193, 34-500 Zakopane, e-mail: murowaniec@e-tatry.pl, telefon do recepcji: (18) 20 126 33. Numer kontaktowy z tamtejszą budką telefoniczną: (18) 80 16 176.
Obrazek: Dolina Gąsienicowa a7” autorstwa Opioła Jerzy – Praca własna. Licencja CC BY 2.5 na podstawie Wikimedia Commons.