Schronisko położone jest na grzbiecie Pasma Czantorii, którym biegnie m.in. granica polsko-czeska. Przy budynku schroniska istniało do 2007 r. turystyczne przejście graniczne. Przy schronisku znajduje się węzeł szlaków turystycznych. Wspomniane pasmo jest najbardziej na zachód wysuniętą częścią polskiego Beskidu Śląskiego,
a jego zakończeniem jest masyw Tułu. Budowę rozpoczęto w maju 1920 r. wg projektu Stanisława Chorubskiego, który wykorzystał elementy architektoniczne zarówno miejscowe, jak i podhalańskie. Wielokrotnie modernizowane, doczekało się gruntownego remontu w latach 60-tych i od tego czasu jego kształt i wygląd praktycznie nie uległy zmianie. Nie zmieniły się też wspaniałe widoki roztaczające się ze schroniska w kierunku wschodnim.
Podziwiając nowe schronisko i rozległy widok, poeta Michał Asanka Japołł, parafrazując balladę Świteź Adama Mickiewicza, wołał:
Ktokolwiek będziesz po śląskiej stronie,
Odwiedzić musisz Stożka ustronie,
Bo jakie tam dziwy słońce Ci pokaże,
Dokoła góry zalesione, wraże,
Stamtąd jeno rozkosz weźmiesz z sobą,
Zostaniesz z duszą na szczycie połową.
W czasie okupacji w schronisku gospodarowali Niemcy. Z zawieruchy II wojny światowej schronisko wyszło mocno zdewastowane. 15 maja 1945 r. Karol Kaleta i Jerzy Bogucki, późniejsi członkowie nowego zarządu cieszyńskiego PTT, zastali salę jadalną schroniska zasłaną grubą warstwą nawozu po stacjonujących tu koniach. Zaangażowany dozorca zapobiegł rozgrabieniu schroniska i w następnym roku wróciło ono do służby. W latach 1962–1965 schronisko zostało gruntownie wyremontowane i zmodernizowane (doprowadzono energię elektryczną, wodę, wykonano centralne ogrzewanie).
Ze szczytu Stożka rozcjągają się niezapomniane widoki. Ponad Doliną Wisły wznosi się grzbiet Pasma Wiślańskiego z górującym w tle najwyższym w Polsce masywem Beskidu Śląskiego – Skrzycznem (1257 m.npm.), nieco na południe widoczne są masywy Baraniej Góry, a przy dobrej pogodzie doskonale widoczne jest pasmo Tatr, od ich zachodniej części aż po Tatry Bielskie. Wschody słońca na Tatrami dają niezapomniane przeżycia tym, którzy je obserwują. Także położenie schroniska ma wiele zalet; dogodne dojścia z Doliny Wisły, czy też grzbietem nad Czantorii lub Przełęczy Kubalonka, jak również od strony Czech powoduje, że odwiedza je mnóstwo turystów zarówno latem, jak i zimą.
O obiekcie
Zakwaterowanie
72 miejsca noclegowe w pokojach 2, 3, 4, 5, 6 i 8 osobowych; standard turystyczny, z sanitariatami ogólnodostępnymi ale komfortowymi. Kilka pokoi wyposażonych jest w umywalki z bieżącą wodą.
Do dyspozycji gości sala z TV.
Atrakcje w obiekcie
Dla aktywnych tenis stołowy – ping-pong. Do dyspozycji gości sauna.
Atrakcje w pobliżu
Dla aktywnych: wyciągi i trasy narciarskie, piesze szlaki turystyczne.
GASTRONOMIA
nazwa: Bar
Czynne od 8.00 do 22.00. Średnia cena obiadu 17 PLN.
Położenie
Przy schronisku turystyczne przejście graniczne.
Doba w schronisku trwa od godz. 14.00 do 10.00.
Dojazdy i dojścia
– z Czantorii przez Soszów za znakami czerwonymi (od stacji kolejki linowej) 3 godz.
– z Wisły-Głębce za znakami niebieskimi 2,5 godz.
– z Wisły-Głębce od przstanku PKS lub PKP przzez dolinę Łabajową za znakami 1 godz. 45 min.
– z Łabajowa od końcowego przystanku PKS za znakami zielonymi 1 godz.
– z Kubalonki od przystanku PKS za znakami czerwonymi przez Kiczory 2,5 godz.
– z Jaworzynki przez Istebną za znakami żółtymi 4 godz.
– z Wisły-Dziechcinki za znakami żółtymi 2,5 godz.
– z Wisły-Dziechcinki przez Kobylą za znakami niebieskimi 1 godz. 45 min.
Ważniejsze atrakcje turystyczno-krajoznawcze
– osiedla góralskie rozrzucone wysoko na grzbietach górskich
– polany szczytowe z rozległymi panoramami Beskidów
– „Skały Grzybowe” o charakterze ostańców (o wysokości do 8 m.), zbudowane z gruboziarnistego piaskowca istebniańskiego, pod szczytem Kiczory, na grzbiecie przy szlaku ze Stożka
– skały na Kobylej, zbudowane z piaskowca godulskiego (długość 62 m., wysokość 15 m.) opodal szlaku turystycznego biegnącego z Wisły-Dziechcinki na Stożek (od schroniska na Stożku 1 godz. za znakami niebieskimi)
– nartostrada biegnąca pięknym lasem ze Stożka do doliny Łabajowa, znaki zielone, długość 3 km, różnica wzniesień 360 m.
– skocznia narciarska w dolinie Łabajowa
– wiadukt o wysmukłej filarowej sylwetce nad szlakiem prowadzącym z Wisły-Głębce na Stożek przez dolinę Łabajowa
– wspaniały stary las w rejonie Kiczory (w pobliżu ścieżki zwanej ?prazydentówką? gniazdują głuszce)
– w Nadleśnictwie Istebna jeden z najwspanialszych w Beskidach zespołów starego drzewostanu świerkowego (rezerwat „Bystry”); wysokość 120-letnich drzew dochodzi tu do 50 m.
– malownicze lasy bukowe i trawiaste polany, przybierające jesienią wspaniałe barwy.
Znakowane połączenia z okolicznymi schroniskami PTTK
– do schroniska Pod Tułem za znakami czerwonymi na Czantorię, a od Czantorii za znakami czarnymi, 4 godz. 45 min.
– do schroniska na Równicy za znakami czerwonymi na Czantorię, a następnie przez Ustroń, Polanę, Jaszowiec na Równicę, razem 6,5 godz.
– do DW PTTK „Nad Zaporą” w Wiśle za znakami zielonymi przez Wisłę-Głębce, skąd stokami Koźińców za znakami czarnymi, razem 2 godz. 15 min.
– do schroniska na Baraniej Górze za znakami czerwonymi przez Kiczory, Kubolankę i Stecówkę 4 godz.
– do schroniska w Zwardoniu za znakami żółtymi do Jaworzynki, skąd przez Okrzas i Ochodzitą za znakami zielonymi, a później za znakami niebieskimi, razem 7 godz.
Na rozległych polanach w pobliżu schroniska zamontowano dwa wyciągi orczykowe z doskonałymi, dobrze utrzymywanymi w okresie zimy terenami zjazdowymi, oraz nartostradą dla mniej wprawnych. Z Doliny Łabajowa prowadzi na Stożek, czynny cały rok, 2-osobowy wyciąg krzesełkowy.
Dane teleadresowe
Schronisko PTTK Stożek
Adres: ul. Turystyczna 19
Telefon: +48/33/ 855 27 10
Obrazek: Schronisko na stozku sierpien2005” autorstwa user Micio from PL Wikipedia. Original uploader was Darwinek at en.wikipedia – Transferred from en.wikipedia. Licencja CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons