Długość trasy ok. 6 km, czas przejścia ok. 3 godzin, 20 przystanków. Najdalszy jej punkt znajduje się przy ogromnym okazie jodły pospolitej, kierunek wyznaczają strzałki, przystanki oznaczone są tablicami.
Wychodzimy od strony Zatwarnicy mało uczęszczanym szlakiem koloru żółtego na Przeł. Orłowicza, a następnie połoninę Smereka. Pierwsze przystanki ścieżki wprowadzają nas w świat zwierząt zamieszkujących wartki górski potok oraz oczko wodne. Punktem kulminacyjnym ścieżki przyrodniczo – dydaktycznej był wspaniały okaz jodły pospolitej. Jodła pospolita jest jednym z podstawowych gatunków budujących naturalne drzewostany w Bieszczadach. Jest to gatunek cienioznośny, wrażliwy na brak wilgoci i przymrozki. Ma stosunkowo gładką korę, płaskie igły i stożkowatą koronę. Cechą charakterystyczną są duże walcowate szyszki rosnące „do góry”, które po dojrzeniu rozsypują się.
Wędrówkę rozpoczniemy z parkingu przy drodze w miejcowości Pszczeliny. Po 10 min. marszu dojdziemy do uprawy świerkowej, skąd rozpościera się widok na Czeresznię (816 m.) i Czereszynkę (771 m.). Idąc drogą polną pod górę, dojdziemy do uprawy jodłowej. Ciekawostką tego miejsca jest wawrzynek wilczełyko, roślina objęta ochroną gatunkową oraz piękne krajobrazy górskie ze szlaku na Kosowiec.
Po ok. 35 min. marszrucie, obserwując po drodze 70-letnie drzewostany bukowo-jodłowe, zatrzymamy się na śródleśnej polanie. Teren wokół jest ostoją niedźwiedzia brunatnego. Schodząc grzbietem ok. 1,5 km. dojdziemy do drzewostanu olchowego, aby po przejściu dalszych 2 km. osiągnąć kulminacyjny punkt ścieżki. Stanowi go okaz jodły, która jest pomnikiem przyrody. Najpotężniejsza jodła w Polsce uległa wichurze. Martwe drzewo zostanie w lesie do naturalnego rozkładu, dlatego turyści będą mogli teraz podziwiać ogromny pień upadłej „królowej” polskich jodeł.
Rosnąca tu jodła miała około 200 lat i była najgrubszym zewidencjonowanym okazem tego gatunku w Polsce. Mierzła 42 m wysokości, 527 cm obwodu i ok.1,68 m pierśnicy (średnicy na wysokości 1,3m). Jej potężna dziupla mogła pomieścić trzech dorosłych mężczyzn i być z powodzeniem wykorzystana na gawrę przez niedźwiedzia.
Obrazek: Kosowiec” autorstwa ŁukaszWu – Praca własna. Licencja CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons