Według rozpowszechnionego podania, przytoczonego w XVIII w. w „Dziejopisie Żywieckim” przez ówczesnego wójta żywieckiego, Andrzeja Komonieckiego, nazwa góry (Skrzyczne lub Skrzecznia) ma pochodzić od skrzeczenia żab, które w wielkiej ilości zamieszkiwały staw, kiedyś istniejący podobno w kotle (rzekomo polodowcowym) między Skrzycznem a Małym Skrzycznem.
Geologia – morfologia
Masyw Skrzycznego zbudowany jest z grubych warstw piaskowców godulskich. Ku dolinie Żylicy oraz ku Kotlinie Żywieckiej góra ta opada bardzo stromymi stokami. W krajobrazie Kotliny Żywieckiej prezentuje się tym potężniej, iż śmiało wystrzela ponad otaczające ją obniżenie jednym, blisko 800-metrowym zrębem. W kierunku północnym grzbiet Skrzycznego opada ku przełęczy Siodło kilkoma wysokimi progami, a jego zbocza pokrywają potężne pokrywy rumowiskowe, porośnięte obecnie częściowo lasem – pozostałość wietrzenia mrozowego z okresu lodowcowego.
Poczynając od końca lat 60. XX w. odkryto na stokach Skrzycznego kilkanaście niewielkich jaskiń typu szczelinowego i schronisk skalnych, rozwiniętych w budujących górę piaskowcach. Największa z nich, Jaskinia Pajęcza (długość korytarzy 61 m – dziś już niedostępna po zawaleniu wejścia), znajduje się na południowy zachód od hali Jaworzyna, na wysokości ok. 1075 m n.p.m., a jej nazwa pochodzi od występującej tam bogatej fauny pajęczaków.
Turystyka
Skrzyczne jest jedną z najlepiej zagospodarowanych turystycznie gór w Beskidach. Można się na nią dostać wyciągiem krzesełkowym ze Szczyrku, a na szczycie znajduje się zbudowane w 1933 roku schronisko PTTK z 36 miejscami noclegowymi i bogatym zapleczem rekreacyjnym, obejmującym m.in. ścianę wspinaczkową, strzelnicę, boiska sportowe, a nawet basen. W zimie na Skrzycznem działa również jeden z największych i najpopularniejszych w Polsce kompleksów narciarskich. W jego skład wchodzą liczne trasy zjazdowe, wyciągi orczykowe oraz trasy narciarstwa biegowego. Latem Skrzyczne cieszy się dużą popularnością wśród miłośników paralotniarstwa.
Panorama ze szczytu obejmuje natomiast m.in.: Żywiec i Kotlinę Żywiecką, Dolinę Soły, Beskid Śląski ze Stożkiem i Wielką Czantorią, Beskid Żywiecki z Babią Górą, Policą i Pilskiem oraz Tatry. Przy dobrej pogodzie widoczne jest także Jezioro Goczałkowickie.
Na Skrzyczne wejść można szlakiem niebieskim ze Szczyrku (↑2.15 godz. ↓1.45 godz.) lub z Ostrego (↑2.10 godz. ↓1.30 godz.) oraz szlakiem zielonym ze Szczyrku (↑2.10 godz. ↓1.40 godz.) lub od strony Baraniej Góry (↑3 godz. ↓2.45 godz.). W pobliże szczytu prowadzi także czerwony szlak z Buczkowic (↑2.25 godz. ↓1.45 godz.).
Narciarstwo
Skrzyczne zapewnia jedne z najlepszych w Polsce warunków do uprawiania sportów zimowych. Śnieg na tutejszych stokach utrzymuje się od listopada do kwietnia. Czarna trasa zjazdowa na północnym zboczu Skrzycznego jest jedną z najbardziej stromych w Polsce. Licząca 5200 m trasa niebieska (tzw. Ondraszek) jest z kolei najdłuższą trasą narciarską w naszym kraju.
Obrazek: Chata na Skrzycznem„. Licencja: CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons