Przekraczamy ruchliwą drogę nr 73 i zmierzamy do Wolicy. Tu nad źródłami Stopniczanki góruje kolejna figura Matki Boskiej, która zgodnie z legendą krążącą po okolicznych przysiółkach miała obrócić się podczas pamiętnego pożaru miasta. Figura została ufundowana w drugiej połowie XIX w. jako wotum za szczęśliwy powrót z służby wojskowej. Jeszcze w latach 80. ubiegłego wieku gromadzili się przy niej mieszkańcy pobliskich domów, odmawiając litanie i śpiewając nabożne pieśni w maju i czerwcu. Zawsze była pięknie ustrojona kwiatami. Trochę szkoda, że wraz z upływem czasu zwyczaj ten zanikł.
W starym sadzie w Szklanowie warto odnaleźć figurę Chrystusa Frasobliwego. Długo przedzieramy się przez chaszcze. W końcu udaje nam się stanąć pod wysoką kolumną ozdobioną kwiatowym ornamentem, na której postać Chrystusa głową wspartą na ręce nieprzerwanie od wieków trwa w zadumie nad losem Stopniczan. Pierwotnie figura zwrócona była w stronę Szklanowa. Kiedy jednak zabudowę miasteczka zaczął trawić ogień, w sposób cudowny zmieniła swoją położenie.
Figura św. Antoniego Padewskiego stoi przy głównym wejściu do klasztoru. Św. Antoniegi Padewski jest patronem tutejszej świątyni oraz parafii klasztornej.
Biała figura świętego Jana Nepomucena wykonana z miejscowego kamienia wapiennego usytuowana jest na cokole nieopodal rzeczki Stopniczanki. Jest to jedna z trzech figur św. Jana, jakie znajdują się na terenie miejscowości. Figura wykonana z nietrwałego kamienia w 1730 r. pod wpływem warunków atmosferycznych ulegała stopniowemu, aczkolwiek ciągłemu niszczeniu. Dodatkowo w 1944 oraz 1993 r. figura została uszkodzona. Rzeźba była pozbawiona rąk oraz miała mocno zniszczoną twarz. Niestety odnowiona w pierwszych latach 2000 r. figura zatraciła swój piękny barokowy charakter. Pozostał za to ciekawy cokół, na którym widnieje herb Zadora i data 1730 r. Fundatorem rzeźby był starosta stopnicki Wawrzyniec Lanckoroński.
Szlak kapliczek i świątków(Solec-Zdrój)
(1 dniowy) Solec – Zdrój – Zborów – Żuków – Piasek Mały – Kosinów – Kików – Sułkowice – Konary – Smogorzów – Stare Prusy – Stopnica – Szklanów – Magierów – Zborów – Solec – Zdrój
Solec Zdrój – w Parku Zdrojowym – krzyż drewniany z XIX w. i figura Chrystusa z XX w.,
Zborów – figury: Męki Pańskiej z XVII w., Jezusa Frasobliwego z 1790 r. i ok. 1858 r., Jezusa Ukrzyżowanego z 1865 r.,
Żuków – figura Jezusa Frasobliwego z 1686 r., głaz narzutowy,
Piasek Mały – krzyż, podnóże z rzeźbionego kamienia z 1884 r., kapliczka kamienna z XVII w., Kamienna okrągła figura u góry z krzyżem z XVII w.,
Kików – figura Jezusa Frasobliwego z 1686 r.,
Sułkowice – figury: Jezus Ukrzyżowany z XVII i XIX w., św. Kanty z 1885 r., św. Antoni z Dzieciątkiem z XIX w.,
Smogorzów – figury: Matki Boskiej Niepokalanej z Dzieciątkiem, barokowa, II poł. XVII w.;
Chrystusa Frasobliwego na kolumnie, XVII/XVIII w.; św. Tekli z 1820 r. obok d. dworu,
Stare Prusy – figura Chrystusa Frasobliwego z pozie siedzącej z 1890 r.; kapliczka domkowa,
Stopnica – figura św. Antoniego Padewskiego, obok głównej bramy wejściowej na cmentarz klasztoru; Figura św. Jana Nepomucena, kamienna z 1730 r. z fundacji starosty stopnickiego Wawrzyńca Lanckorońskiego; Nowe Kąty k/Stopnicy- Kapliczka słupowa „szwedzka”, kamienna z XVIII w.; Kapliczka domkowa z 1794 r. (ul. Polna) z kamiennym posągiem Chrystusa upadającego pod krzyżem, przykryta czerwona dachówką; Figura św. Floriana, kamienna z 1806 r. z fundacji Andrzeja i Zofii Barańskich; odpoczynek w Zajeździe Mateo (kuchnia regionalna i domowa), figura Matki Boskiej Niepokalanej na kolumnie, kamienna II poł. XIX w., ul. Źródła 25,
Szklanów – figura Chrystusa Frasobliwego z 1790 r. kamienna z kwiatowym kapitelem, ufundowana na pamiątkę kościoła p.w. św. Zofii (powrót do Solca – Zdroju).
Ponidziańskie szlaki – Szlak Kapliczek i Świątków I
Czas trwania: jednodniowa wycieczka z odpoczynkiem u gospodarzy w Rzegocinie i Zagorzanach.
Trasa: Nowy Korczyn – Strożyska – Badrzychowice – Rzegocin – Chinków – Zagajów – Piasek Mały – Strażnik – Chinków – Zagorzany – Ostrowce; z wariantem na trasie: Kawęczyn – Pawłów – Grotniki Małe – Grotniki Duże – Nowy Korczyn (możliwość noclegu w zajeździe).
W ramach szlaku można zwiedzić następujące zabytki:
Nowy Korczyn: kardon – dawna strażnica graniczna, cmentarz ruski z kapliczką neogotycką i drzewo cierniowe, figura św. Kingi z 1820 r. przy źródełku mającym wg legendy uzdrawiającą moc; Strożyska – kościół p.w. Wszystkich Świętych z 1378 r., powiększony w stylu neogotyckim w 1896r., z rokokowym wyposażeniem, w nawie pionowe zegary słoneczne z XVI w. (najstarsze w Polsce) obok znajduje się: kapliczka barokowa z II poł. XVII w. i kapliczka słupowa z XVII w.; Rzegocin – figura św. Franciszka z 1820 r., 2 dęby trzystuletnie – pomniki przyrody, obok gospodarstwo agroturystyczne p. L.L. Podkowa (czas na odpoczynek); Zagajów – figura z XIX w. przedstawiająca Matkę Boską; Piasek Mały: krzyż, podnóże z rzeźbionego kamienia z 1884 r., kapliczka kamienna z XVII w., kamienna okrągła figura u góry z krzyżem z XVII w.; Zagorzany – figura św. Rozalii XVII/XVIII w., krzyż kamienny ok. I poł. XIX w., figura św. Jana ok. 100-letnia, atrakcja szlaku – stadnina koni i gospodarstwo agroturystyczne p. Z. Szczepanem; Ostrowce – kościół p.w. św. Jana Chrzciciela, neogotycki z 1897 r., późnobarokowe wyposażenie; figury: barokowa i kamienna słupowa; Pawłów – figura kamienna XIX/XX w. – cztery sceny z Życia Chrystusa; Nowy Korczyn – Dom Długosza z XVI w., na rynku odpoczynek w kawiarence z bogato zdobionymi piecami kaflowymi.
Obrazek: Stopnica statue 20060423 1326” autorstwa Jakub Hałun – Praca własna. Licencja CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons