Częściowo skalisty grzbiet w gł. grani Tatr, ciągnący się od Liliowego Karbu łukiem ku płd. – wsch. do Bystrego Karbu, leżącego u podnóża piramidy szczytowej Błyszcza. Nazwa pochodzi od rosnących tam roślin. Na L.T. przesuwa się czasem mylnie nazwę Baniste, a ta ostatnia nazwa w rzeczywistości oznacza zbocze poniżej L.T. po stronie Pyszniańskiej Doliny.
Liliowe Turnie (słow. Banisté) jest to część grani głównej między przełęczą Liliowy Karb a Banistą Przełęczą w Tatrach Zachodnich. Prowadzi nią granica słowacko-polska. Liliowe Turnie mają mocno postrzępioną grań, w której znajduje się dużo skalnych czub, buli i przełączek między nimi. Grań ta na znacznym odcinku pociętą jest głębokimi rowami tektonicznymi z rumowiskiem głazów na dnie. Po polskiej stronie wysokie na ok. 170 m i urwiste zbocza grani (tzw. Baniste) opadają do Doliny Pyszniańskiej. W niektórych miejscach są to niemal pionowe ściany. Po słowackiej, południowo-zachodniej stronie w dużym stopniu łagodniejsze i niskie zbocza grani opadają do Doliny Gaborowej.
Liliowe Turnie mają uśrednioną wysokość ok. 1965 m n.p.m. Składają się ze skał krystalicznych i prawie wszystkie porośnięte niską murawką z sitem skuciną, którego przebarwiające się pędy już w połowie lata zabarwiają stoki na kolor czerwonawy. Na kilkuset metrach kwadratowych rośnie tutaj turzyca tęga.
Szlak czerwony, biegnący główną granią, odcinek od Pyszniańskiej Przełęczy przez Błyszcz do przełęczy Liliowy Karb. Odcinek ten jest otwarty dla turystów tylko od 15 VI do 1 XI. Czas przejścia z Błyszcza na Liliowy Karb: 30 min, z powrotem 45 min.
Obrazek: Ornak a8” autorstwa Opioła Jerzy – Praca własna. Licencja CC BY 2.5 na podstawie Wikimedia Commons.