Uroczyste otwarcie Osady Średniowiecznej u podnóża Gór Świętokrzyskich

8 maja nastąpiło uroczyste otwarcie Osady Średniowiecznej w Hucie Szklanej u podnóża Gór Świętokrzyskich, w miejscowości Huta Szklana, przy wjeździe do Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Inauguracja obiektu połączona była z Piknikiem Średniowiecznym.

Osada Średniowieczna powstała jako rekonstrukcja XII/XIV-wiecznej rzeczywistości z całym jej kolorytem – z pogańskimi bóstwami, których na szczycie Łysej Góry czcili przed wiekami pradawni mieszkańcy tych ziem.

W Osadzie Średniowiecznej spotkamy jej mieszkańców skupionych na wykonywaniu swych codziennych zajęć. Zobaczymy warsztat garncarski, kowalski, obróbki drewna oraz gospodarstwo bartnika. Sami przekonamy się, czy ulepienie glinianego garnka to sztuka łatwa czy trudna, podobnie jak samodzielne utkanie płótna na zgrzebną koszulę.

W środkowej części wioski, otoczonej mokradłami, spotkamy drewniane posągi bohaterów ze świętokrzyskich legend, które wprowadzą nas w świat grozy, czarów i tajemnic.

Klimat i atmosferę codzienności sprzed setek lat odnajdziemy w gospodarstwie domowym otoczonym plecionym ogrodzeniem, z chatą ze ścianami obrzuconymi gliną i dachem pokrytym słomianą strzechą. Duchy przeszłości odkryjemy również w piwniczce, w której zgromadzone zostaną ówczesne kulinarne specjały oraz w małych poletkach z lnem, prosem i pszenicą.

Wędrując żwirową ścieżką od bramy wejściowej ku najwyższemu punktowi Osady, miniemy chatkę zielarki, z przylegającymi do niej grządkami pełnymi aromatycznych ziół i innych tajemniczych roślin oraz z paleniskiem przygotowanym do warzenia czarodziejskich mikstur na różnorakie dolegliwości ciała i ducha.

Podczas pobytu w Osadzie Średniowiecznej odbędziemy podróż w czasie – od wieków pogańskich, po początki chrześcijaństwa. Godziny spędzone wśród wskrzeszonych duchów przodków będą dla nas nie tylko ciekawym doświadczeniem, ale przede wszystkim nauką.

Na własne oczy przekonamy się, że życie w średniowieczu, pomimo trudu i ogromnego nakładu pracy było również barwne i radosne, a zarazem magiczne w swej symbiozie ze światem sacrum, zamieszkiwanym przez bóstwa, wiedźmy i liczne postaci z prasłowiańskich legend.

Na terenie Osady znajduje się również siedziba „Krainy Legend Świętokrzyskich”, oferującej grupom zorganizowanym gry terenowe, oparte o legendy i podania świętokrzyskie.

Osada położona jest w miejscowości Huta Szklana w województwie świętokrzyskim, przy drodze gminnej prowadzącej do bramy Świętokrzyskiego Parku Narodowego, u podnóża Świętego Krzyża. Zlokalizowana została na południowo-wschodnim zboczu wzniesienia – Góry Huckiej, gdzie ściana lasu – Puszcza Jodłowa zamyka perspektywę od strony zachodniej.

Teren został podzielony na trzy strefy, które wykorzystują naturalne walory topograficzne działki:

Strefa I – położona na zboczu od strony drogi prowadzącej na Święty Krzyż – pełni funkcję socjalno-rekreacyjno- gastronomiczną, przylega do drogi asfaltowej z której jest zjazd oraz do działek współczesnej zabudowy zagrodowej.
W tej strefie zlokalizowane są karczma, dostępna z dziedzińca zewnętrznego, przed palisadą ogrodzenia, brama główna „wehikuł czasu”- przenosząca nas ze strefy współczesnej w świat średniowiecza – z punktem informacyjnym, kasą oraz punktem widokowym, a także „grodzisko” – plac zabaw dla dzieci.

Strefa II – pośrednia położona na niewielkiej wyniosłości, ograniczona od strony wschodniej i zachodniej dopływem rzeczki Hutki. II strefa Osady to strefa „sacrum” do której przechodzi się przez pomost drewniany przerzucony nad stawem.
W strefie tej znajdują się Święty Gaj częściowo na wyspie na stawie, posągi bóstw Śwista , Pośwista i Pogody, z elementami gołoborza oraz wykorzystujący naturalną skarpę amfiteatr. Dalej mijamy chatę zielarki – ziemiankę zaprojektowaną na styku strefy „sacrum” i osady, do której zaprowadzi nas drewniany pomost nad naturalnym zagłębieniem terenu.

Strefa III – położona na wyniesieniu od strony zachodniej w sąsiedztwie lasu.

Osada zaprojektowana jest wokół majdanu, na środku którego znajduje się studnia. Składa się z sześciu chat, warsztatów prezentujących poszczególne rzemiosła. Znajdują się tam: otoczone plecionym ogrodzeniem gospodarstwo domowe, warsztat garncarski z podcieniem, z możliwością wypalania naczyń w piecu garncarskim lub ognisku wybudowanym w bezpośrednim sąsiedztwie chaty, chata tkacza, warsztat obróbki drewna oraz warsztat plecionkarsko – wikliniarski z trzema podcieniami – na dłuższych i krótszym bokach, warsztat kowalski, warsztat rymarski i szewski oraz teren bartnika w najwyżej położonym punkcie w pobliżu zarezerwowanego terenu pod lokalizację drewnianego kościółka misyjnego.

Osnową założenia urbanistycznego skansenu jest żwirowa ścieżka, prowadząca od bramy głównej do najwyżej położonego punktu, w rejon poświęcony „misji chrześcijańskiej”, zarezerwowany pod rekonstrukcję w przyszłości drewnianego kościółka.

Ścieżka miękko wijąca się ze wschodu na zachód jest świadkiem kolejnych wydarzeń na trasie odwiedzającego Osadę, ma kontynuację w drewnianych pomostach na granicach poszczególnych stref.
Osada jest jednym z elementów projektu pn. „Centrum Tradycji i Turystyki Gór Świętokrzyskich wraz z restauracją zabytków Świętego Krzyża – etap I”.

źródło: onet podróże

wyślij do:
 • Facebook
 • Blip
 • Blogger.com
 • co-robie
 • Diigo
 • Flaker
 • Forumowisko
 • Gadu-Gadu Live
 • Grono.net
 • Gwar
 • Kciuk.pl
 • PDF
 • Ping.fm
 • Posterous
 • Spis
 • Twitter
 • Wykop
 • Śledzik
 • Linkologia
 • Pinger
 • StumbleUpon
 • Sfora