Ustjanowa Górna jest częścią dużej wsi położonej przy trasie z Leska do Ustrzyk Dolnych. Dawna cerkiew p.w, św. Paraskewii stoi w pewnym oddaleniu od trasy przy bocznej drodze na tzw. „Zabłocie”, za przejazdem kolejowym. Zbudowano ją z drewna w roku 1792. Jest to trójdzielna światynia konstrukcji zrębowej z dwuspadowym dachem. Dach i ściany obito gontem. Kalenicę nawy zwieńczono sześcioboczną sygnaturką z cebulastym hełmem. Wybudowano ją w roku 1792 jako budowlę orientowaną o konstrukcji zrębowej, obitą gontem, trójdzielną, na planie wydłużonym z prostokątną wieżą na jej osi, dostawioną do kwadratowego, trochę węższego od niej babińca. Prezbiterium zamknięte trójbocznie, na planie zbliżonym do kwadratu z dwiema zakrystiami. Szeroka nawa, babiniec od strony zachodniej. Podmurówka na której posadowiono belki konstrukcji osłonięta jest fartuchem gontowym. Dachy namiotowe o osobnych kalenicach. Na dachu kalenicy nawy ośmioboczna wieżyczka na sygnaturkę z pseudolatarnią, zwieńczona cebulką, nad prezbiterium makowiczka. Wokół prezbiterium opasanie na rysiach. W środku znajduje się kamienna kropielnica z datą 1862. Na belce tęczowej napis „Anno Domini 1792”. W cerkwi – przejętej przez katolików po długich bojach z władzą w latach 60. i 70. XX w. – możemy dziś oglądać odrestaurowany ołtarz pochodzący z kościoła w Hoczwi, typowy dla kościoła łacińskiego.
Wewnątrz płaski belkowany strop oraz chór muzyczny. W polu głównym umieszczono dwudziestowieczny obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, będący kopią cudownego obrazu Matki Bożej z Sokala, bliskiego przesiedlonym tu w 1951 r. w ramach tzw. Akcji H-T mieszkańcom tzw. Grzędy Sokalskiej. Ponad obrazem znajduje się biblijne drzewo wiadomości dobrego i złego, nieodłączny element przedstawień Adama i Ewy. Jeśli przyjrzymy mu się z bliska, docenimy kunszt warsztatu snycerskiego, w którym powstało. Dawne cerkiewne wyposażenie zostało wywiezione w 1951 roku i obecnie znajduje się w MBL w Sanoku. W części płn.-zach. murowana kaplica neogotycka, przy wejściu po lewej stronie nowa dzwonnica drewniana, w narożniku płn.-wsch. ołtarz polowy. Cerkiew reprezentuje styl charakterystyczny dla sakralnego budownictwa cerkiewnego utrzymanego w duchu neoklasycystycznym.
Wyjeżdżając z Ustrzyk Dolnych w kierunku Leska drogą 84, zaraz za stacją paliw Orlen w Ustjanowej Górnej, skręcamy w lewo. Za torami znowu skręcamy w lewo i dojeżdżamy przed kościół.
Msze św.
w niedziele i święta o 7.30 i 11.30,
w dni powszednie o 19.00
(zimą o 17.00).
Obrazek: Ustjanowa Gorna – cerkiew” autorstwa Frankee at pl.wikipedia. Licencja CC BY-SA 2.5 na podstawie Wikimedia Commons