Podobnie jak kilkanaście tysięcy lat temu na piaszczystych wydmach przy brzegach rzeki zwanej dzisiaj Kamienną rozbijali swoje obozowiska łowcy epoki kamienia, tak i teraz pojawią się oni w czasie Pikniku Archeologicznego „Rydno”.
Tegoroczny Piknik odbędzie się w dniach 17-20 maja, nad zalewem na rzece Kamiennej w Wąchocku, przy granicy Rezerwatu Archeologicznego Rydno. Będzie to ósma edycja tej imprezy.
W zainscenizowanych obozowiskach z epoki kamienia uczestnicy będą mogli zapoznać się z życiem paleolitycznych łowców-zbieraczy oraz pierwszych rolników neolitycznych. Zaprezentowane zostaną również najważniejsze zagadnienia związane z życiem w epoce kamienia: metody uzyskiwania ognia, techniki obróbki krzemieni i innych materiałów, metody wytwarzania i zastosowania barwników mineralnych (między innymi „krwicy” otrzymywanej z hematytu wydobywanego w przeszłości na Rydnie), różne rodzaje broni myśliwskiej, prehistoryczna sztuka, „gastronomia”, magia oraz dodatkowo metody pracy archeologów. Wstęp na Piknik jest bezpłatny.
17 i 18 maja (czwartek i piątek) w godzinach 10:00 – 15:00 zapraszamy zorganizowane grupy dzieci i młodzieży szkolnej do udziału w zajęciach warsztatowych. Prosimy o wcześniejsze zgłoszenia grup (e-mail: poczta@rydno.pttk.pl lub tel.: 661 559 505) w celu ustalenia harmonogramu uczestnictwa w pokazach i zajęciach.
W sobotę i niedzielę (19 i 20 maja) zapraszamy wszystkich chętnych na „Podróż do epoki kamienia”. Jeżeli chcesz podejrzeć jak żyli paleolityczni łowcy-zbieracze oraz pierwsi rolnicy neolityczni, nauczyć się rozniecać ogień i wykonywać krzemienne narzędzia, spróbować swoich sił w paleolitycznym „polowaniu”, posmakować „pieczeni z mamuta” musisz znaleźć się w tych dniach nad zalewem w Wąchocku, przy granicy Rezerwatu Archeologicznego Rydno.
Piknik inspirowany jest trwającymi już 100 lat badaniami archeologicznymi na terenie Rezerwatu Rydno. Archeolodzy znaleźli tu bardzo liczne ślady pobytu ludzi z epoki kamienia, głównie schyłkowego paleolitu i mezolitu – pozostałości kilkuset stanowisk osadniczych skupionych wokół kilku wychodni-kopalni hematytu, barwnika koloru czerwonego. Był to najpewniej towar drogi i poszukiwany. Wysłańcy różnych plemion, aby go zdobyć, przebywali niejednokrotnie po kilkaset kilometrów – świadczą o tym znajdowane na Rydnie obsydiany wydobywane wyłącznie w Słowacji i na Węgrzech, krzemienie z okolic Krakowa, z Podlasia i Pienin, oraz ziarna hematytu z Rydna występujące na odległych stanowiskach. Niektóre z przebadanych tu stanowisk miały kluczowe w skali europejskiej znaczenie dla poznania kultury ludzi żyjących w epoce kamienia. W celu ochrony niezwykłego nagromadzenia pradziejowych zabytków (nigdzie na świecie nie ma takiej koncentracji stanowisk paleolitycznych) od 1957 roku trwały starania o utworzenie na Rydnie rezerwatu archeologicznego. Udało się to dopiero w 1986 roku. Rezerwat objął część doliny rzeki Kamiennej od wschodnich obrzeży Skarżyska-Kamiennej po Górę Św. Rocha w Wąchocku.
Więcej informacji na temat imprezy znaleźć można na oficjalnej stronie internetowej Pikniku (http://www.rydno.com) oraz na stronie organizatora – Klubu Archeologicznego PTTK „Rydno” (http://www.rydno.pttk.pl).
Organizatorami Pikniku są: Klub Archeologiczny „Rydno” działający przy Oddziale Międzyszkolnym PTTK w Starachowicach i Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Wąchocku. Imprezę wspierają: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Starostwo Powiatowe w Starachowicach, Urząd Miasta i Gminy Wąchock, Zarząd Główny PTTK, TVP Kielce, Radio Kielce, TurystykaArcheologiczna.pl.
Piknik Archeologiczny „Rydno” odbywa się co rok (od 2005) w połowie maja. Jest on poświęcony epoce kamienia – czasom kiedy Rydno było swoistą „stolicą” Europy Środkowej. Celem jego organizacji jest możliwie pełne przybliżenie uczestnikom wiedzy o życiu prehistorycznych mieszkańców Rezerwatu. Piknik jest również doskonałą, „żywą” lekcją historii.
Komunikat przygotował Michał Surma (Klub Archeologiczny „Rydno”), w celu uzyskania dodatkowych informacji proszę o kontakt telefoniczny: 502 116 481 lub mailowy: poczta@rydno.pttk.pl.
Materiały do pobrania: baner, ulotka, pakiet zdjęć z wcześniejszych edycji imprezy znajdują się pod linkiem: www.rydno.pttk.pl
Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach
Klub Archeologiczny „Rydno”
27-200 Starachowice, ul. Kielecka 3
tel. 661 559 505
Starachowice, 13.04.2012 r.