Węsiory, „kaszubskie Stonehenge”. Kamienne kręgi w kaszubskich Węsiorach nadal spowija aura tajemnicy, może były częścią lądowiska statków kosmicznych, albo obserwatorium astronomicznym.

Wesiory3.jpgWęsiory leżą w malowniczej wręcz bajkowej Szwajcarii Kaszubskiej, należą do Gminy Sulęczyno w Powiecie Kartuskim. Cmentarzysko to jest położone na mocno pofałdowanej morenie w odległości ok. 1.5 km na południe od wsi na północnym brzegu jeziora Długiego. Zespół kamiennych kręgów w Węsiorach, jak się spojrzy na plan jest odzwierciedleniem galaktyki M45 czyli Plejad lub 7 córek ich imiona to: Elektra, Celaeno, Merope, Alcyone, Maia, Taygeta, Asterope, rodzicami byli Atlas i Pleyone, Pleyone jest gwiazdą zasłonietą. Inną atrakcją ukryta w leśnych zakątkach jest zabytek archeologiczny – cmentarzysko kurhanowe i kręgi kamienne w Węsiorach k/ Sulęczyna. Badania przeprowadzone przez archeologów spowodowały odkopanie 19 kurhanów, 9 kręgów kamiennych i 110 pojedynczych grobów Gotów i Gepidów. Średnica największego sięga 16 metrów. W kompleksie archeolodzy odkryli grubo ponad sto grobów ciałopalnych oraz szkieletowych, a w nich doskonale zachowane ozdoby i biżuterię. Najciekawszymi obiektami są niewątpliwie kręgi, znane także z terenów północnej Europy, z Norwegii (z prowincji: Hordaland, Rogaland, Yest-Agder, Aust-Agder, Yestfold i Ostfold), z Niemiec (z północno-zachodniej i zachodniej Meklemburgii) i z Polski (z Pomorza Wschodniego oraz Mazur). Zostały ułożone z kamiennych stel, czyli prostokątnych płyt wysokich nawet na półtora metra. Obwód najbardziej okazałego wynosi 26 metrów.
Na przełomie er Goci wyruszają z terenów dzisiejszej Skandynawii oraz bałtyckich wysp Olandia i Gotlandia na południe.
Sześć wieków później gocki kronikarz Jordanes w dziele „Getica” opowiada: „Właśnie z owej wyspy Skandza, jak gdyby z kuźni plemion, lub raczej jakby z łona rodzącego plemiona, według podania wywędrowali niegdyś Goci z królem swoim imieniem Berig. Gdy tylko zeszli z okrętów i postawili stopę na ziemi, nadali jej swoją nazwę. Do dziś, jak się twierdzi, nosi ona nazwę Gothiskandza” (przekład Jerzy Strzelczyk, cyt. za „Goci – rzeczywistość i legenda”, Warszawa 1984). Gothiskandza to najpewniej dzisiejsze Pomorze. Goci mieszkają tam przez jakieś 250 lat. Zakładają osady, obsiewają pola, trudnią się hodowlą zwierząt i rzemiosłem. Tworzą kulturę, która po wiekach zyska miano wielbarskiej (nazwa pochodzi od cmentarzyska w Malborku – Wielbarku). Potem ruszają dalej na południe. Charakteryzuje się ona występowaniem dwojakiego rodzaju pochówków. Groby szkieletowe, oznaczające się nie spalaniem zmarłego, na cmentarzysku w Węsiorach występowały wyłącznie w kręgach kamiennych i pod kurhanami. Groby ciałopalne, oznaczające kremację zmarłego, występują w 4 podstawowych wariantach: popielnicowe, w których spalone kości wsypano do gliniastego naczynia – popielnicy (urny), popielnicowe, które zostały obsypane resztkami stosu, na którym spalono zmarłego, jamowe z przemytymi kośćmi, dokładnie wybranymi po procesie kremacji i oczyszczonymi przed złożeniem do grobu oraz jamowe ze zsypanym stosem, w którym znajdują się kości zanieczyszczone stosem kremacyjnym.
Kamienne kręgi nadal kryją tajemnice. Do dziś nie wyjaśniono, do czego służyły. Prawdopodobnie były to miejsca spotkań starszyzny plemiennej. Inna teoria mówi, że to pradawny kalendarz astronomiczny. A fakty? Badania radiestetów i bioenergoterapeutów wykazały, że kręgi emitują energię, która pozytywnie wpływa na system nerwowy człowieka. Faktem jest to, że kamienne kręgi gromadzą ogromną energię. Będąc na miejscu, w największym kręgu, pamiętajmy aby dotykać środkowego kamienia z trzech znajdujących się wewnątrz. Tylko w ten sposób oddziaływać będzie na nas pozytywna energia. W przeciwnym razie musimy pozostawać poza kręgiem, wówczas również uzyskamy harmonię i dawkę pozytywnej energii.
Jedna z kaszubskich legend budowę kręgów przypisuje stolemom, mitycznym olbrzymom, które miały zamieszkiwać te ziemie.
W Skandynawii podobne budowle nosiły nazwę „dommaringar”, co przetłumaczyć można jako kręgi sędziowskie. Na tym jednak nie koniec. Według niektórych teorii kamienne kręgi miały być wykorzystywane jako obserwatoria astronomiczne, dzięki którym wyznaczano czas siewu i zbiorów.

Droga do Węsior jest oznakowana. Jadąc od strony Sulęczyna na skrzyżowaniu w Węsiorach należy skręcić w prawo – tam też stoi drogowskaz z napisem „kamienne kręgi”. Dwieście metrów dalej trzeba skręcić w prawo. Asfaltową drogą, po ok. 1,5 km dotrzemy do tablicy „Rezerwat Archeologiczny”. Tam też należy pozostawić samochód, bowiem w okolicy obowiązuje zakaz poruszania się pojazdami. Do celu jest stąd zresztą tylko około stu metrów. Od szosy dotrzemy tu w ciągu niespełna 10 minut.

Warto zajrzeć także do Grodu Gotów. Został on stworzony w 2007 r. W scenerii starych chat i obiektów obronnych organizuje się koncerty, warsztaty teatralne, ceramiczne, wikliniarskie, pokazy walk rycerskich i tańca gockiego. Wizyta w Grodzie Gotów to podróż do dalekiej przeszłości. Warto w nią wyruszyć, podobnie jak zasmakować kaszubskiej kuchni w „Gockiej Chacie” w Węsiorach.

Obrazek: Wesiory3” autorstwa Wolfgang Pohl – Praca własna. Licencja Domena publiczna na podstawie Wikimedia Commons

wyślij do:
 • Facebook
 • Blip
 • Blogger.com
 • co-robie
 • Diigo
 • Flaker
 • Forumowisko
 • Gadu-Gadu Live
 • Grono.net
 • Gwar
 • Kciuk.pl
 • PDF
 • Ping.fm
 • Posterous
 • Spis
 • Twitter
 • Wykop
 • Śledzik
 • Linkologia
 • Pinger
 • StumbleUpon
 • Sfora