W 1987 roku wodospady, bystrza i szypoty na Białej Wisełce uzyskały miano Kaskady Rodła. Kaskady Rodła to jeden z najpiękniejszych zespołów naturalnych progów wodnych na terenie Beskidów. Wysokość wodospadów na Białej Wisełce wynosi między 0,5-5 m. Koryto rzeki jest na tym odcinku mocno pochylone, a woda płynie wartkim strumieniem. Można tu zobaczyć m.in. pięknie wyżłobione kotły eworsyjne, czyli przegłębienia skalnego koryta rzeki u podnóża wodospadów. Kaskady Rodła to także przejście pomiędzy dwoma warstwami piaskowców, z których zbudowana jest Barania Góra – górną część tworzą piaskowce godulskie, dolną – piaskowce istebniańskie. Uroku kaskadom dodaje też malownicze położenie na zboczu porośniętym liczącymi sobie ponad 170 lat pomnikowymi świerkami i sosnami.
Nazwa „Kaskady Rodła” stanowi hołd dla działaczy Związku Polaków w Niemczech. Powstałe w 1922 r. stowarzyszenie zabiegało o prawa mniejszości narodowej dla Polaków. Nie mogąc posługiwać się polskim godłem, w 1933 r. stworzyli symbol rodła przypominającego bieg Wisły z zaznaczeniem Krakowa. Miało ono symbolizować ciągłą łączność z ojczyzną.
Szlak rozpoczyna się w Wiśle Czarne i można albo podjechać sobie zaprzęgiem (wariant zimowy), albo spacerkiem wzdłuż pięknej Białej Wisełki jakieś półtorej godziny.
Kaskady jak i potok pięknie reprezentuję się w szczególności w zimie, kiedy to można podziwiać cuda stworzone przez lód na tafli potoku. A sam wodospad płynie pod cienką warstwą zamarzniętej wody tworzącej bryłę wodospadu.
Samochód można pozostawić na parkingu w Wiśle Czarne i pomaszerować niebieskim szlakiem wprost na Baranią Górę.
Przy wodospadach znajduje się punkt 22 ścieżki dydaktycznej.
Większa część drogi do wodospadów wiedzie asfaltem z minimalnym nachyleniem. Spokojnie więc można się tutaj wybrać z dziecięcym wózkiem.
Obrazek: Wodospad Wiselka Biala„. Licensed under CC BY-SA 2.0 via Wikimedia Commons