Na zboczach kotła poniżej Równi pod Śnieżką spływają potoki tworzące Łomniczkę, niewielki potok, który po niecałych 9 kilometrach kończy swój bieg w nurtach Łomnicy. W górnej części na odcinku 300 metrów tworzy malowniczy ciąg kaskad zwanych Wodospadem Łomniczki. Wodospady Łomniczki usytuowane są przy szlaku czerwonym z Karpacza na Śnieżkę. Łomniczka spływając stromym zboczem Kotła Łomniczki rynną erozyjną na odcinku 300 metrów tworzy liczne kaskady o łącznej wysokości około 150 metrów. Poniżej wodospadów w 1902 r. wybudowano niewielkie schronisko, którego jednak nie zdążono uruchomić, ponieważ zniszczyła je lawina śnieżna. Odbudowy już nie podjęto, pozostało jedynie zrównane miejsce po fundamentach, na które w 1994 r. ponownie zeszła lawina gruzowo-błotna (kocioł charakteryzuje się licznymi spływami gruzowymi, w 2011 r. były tam widoczne ślady 23 takich spływów). W górnej partii Kotła Łomniczki założono w 1986 r. Symboliczny cmentarz ofiar gór. powstał w 1985 roku dzięki staraniom przewodników sudeckich. Nie było to łatwe, albowiem ówczesne władze sądziły, że będzie to kolejna prowokacja polityczna. Jednak w końcu udało się i pierwsze tablice odsłonięte zostały 10 października podczas Święta Świętego Wawrzyńca patrona przewodników. Pomysł narodził się już w latach pięćdziesiątych, jednak ówczesny klimat polityczny w ogóle nie sprzyjał takim działaniom. Dlatego odstąpiono od idei, która ożyła, gdy w Himalajach zginęła trójka jeleniogórzan: Jerzy Pietkiewicz, Józef Koniak i Julian Ryznar, a rok później w Karkonoszach tragicznie zginą również himalaista Jerzy Woźnica.
Obecnie w Kotle Łomniczki jest już kilkanaście tablic z nazwiskami, które chyba większość mieszkańców tego terenu bardzo dobrze kojarzy. Wsród nich są:
-Ryszard Jaśko – wieloletni naczelnik Karkonoskiej grupy GOPR
-Waldemar Siemaszko – legenda wśród przewodników i goprowców opiekun i twórca tego co można nazwać klimatem Schroniska Samotnia w Kotle Małego Stawu
-Mieczysław Holtz – także legenda wśród przewodników Sudeckich
-Czy wreszcie Tadeusz Stec – nestor Sudeckiego przewodnictwa, twórca dziesiątek opracowań i przewodników.
Przez kocioł prowadzi czerwony szlak turystyczny – czerwony fragment Głównego Szlaku Sudeckiego z Karpacza na Równię pod Śnieżką.
Kocioł Łomniczki stanowi zimą bardzo niebezpieczne miejsce ze względu na duże zagrożenie lawinowe. Z tego powody zimą szlak turystyczny prowadzący przez kocioł jest zamknięty.
Obraz: Kocoł Łomniczki. mit” autorstwa Timaska – Praca własna. Licencja CC0 na podstawie Wikimedia Commons