Siedzibą Muzeum Sztuki Mieszczańskiej jest późnogotycki ratusz, unikatowy w skali europejskiej zabytek architektury świeckiej. Usytuowana w centrum miasta, imponująca swą okazałością i bogactwem budowla, jest niekwestionowaną wizytówką stolicy Dolnego Śląska i jednym z najwybitniejszych zabytków późnogotyckiej architektury świeckiej w Europie. Na liczącej ponad 66 metrów wysokości wieży widnieje najstarszy w architekturze miejscowej wizerunek herbu Wrocławia wykonany w 1536 r. Elewacja południowa odznacza się rytmem pionowych wykuszów oraz mnogością figuralnych i ornamentalnych elementów rzeźbiarskich. Spośród jego wnętrz wyróżnia się Sala Wielka. Jej późnogotycki rodowód podkreślają imponujące sklepienia krzyżowo-żebrowe oraz portale, zworniki i płaskorzeźby. Powierzchnia ponad 650 m2 zalicza ją do największych tego typu sal w gotyckich ratuszach Europy. Obok Sali Wielkiej, w dawnej kaplicy, zwanej dziś Salą Książęcą eksponowane są wyroby ze srebra, wykonane w warsztatach wrocławskich mistrzów złotniczych w okresie od XVI do XIX w. W Izbie Seniora Rady na tym samym piętrze podziwiać można zbiorowy portret rajców i ławników autorstwa Georg Scholza mł. z 1668 roku. Na uwagę zasługują także sale na parterze oraz w północnej przybudówce Ratusza. Szczególnie bogato zdobiona Sala Rady i nieco skromniejsza Kancelaria Rady. W najstarszej części Ratusza – Sali Mieszczańskiej podziwiać można Galerię Sławnych Wrocławian. Wystawy stałe tego oddziału to wspaniała kolekcja złotnictwa śląskiego, czyli „Wrocławski Skarb z Bremy” prezentowany w ratuszowym skarbcu, oraz „Galeria Sławnych Wrocławian” – ludzi, którzy w szczególny sposób zasłużyli się dla miasta i jako wybitne postaci swoich czasów rozsławili go w świecie. Swoje marmurowe popiersia, wykonane przez znanych rzeźbiarzy,
mają tu między innymi Karl von Holtei, Ferdinand Lassalle, Adolph Menzel, Edyta Stein, Gerhart Hauptmann, Max Born i Wanda Rutkiewicz.
W Ratuszu są również prezentowane wystawy czasowe. Wśród nich największą popularnością w całej Polsce cieszyły się między innymi wystawa grafik Salvadora Dali, Joana Miró, Maxa Ernsta.
Muzeum jest otwarte od środy do soboty w godzinach 10 – 17, w niedzielę 10 – 18.
w poniedziałek i wtorek Muzeum nieczynne
Ceny biletów:
Normalny – 10 zł
Ulgowy – 7 zł
Rodzinny – 20 zł
Obrazek: Wroclaw-Rathaus” autorstwa User:Kolossos – Praca własna. Licencja CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons.