Listopad/Grudzień 2014
tiffany plakat „Śniadanie u Tiffany’ego – Moda jak biżuteria” ze zbiorów Rodziny Sosenko
Projekt towarzyszący XVI Edycji Festiwalu OFF Fashion w Kielcach.
Wystawa „Śniadanie u Tiffany’ego – moda jak biżuteria” zorganizowana w ramach tegorocznego festiwalu OFF Fashion, gości w Galerii Sztuki Współczesnej Winda w Kielcach. Kuratorem i pomysłodawcą wystawy jest historyk sztuki Katarzyna Sosenko. Wystawa jest prezentacją unikatowej kolekcji związanej z zabytkowymi akcesoriami mody wchodzącej w skład zbiorów rodziny Sosenko, cenionych kolekcjonerów rzemiosła artystycznego i sztuki dekoracyjnej, twórców największego w Polsce zespołu prywatnych kolekcji.
Tytuł i pomysł wystawy narodził się z potrzeby stworzenia ekspozycji ilustrującej potencjał i rozmach mody XIX i XX wieku skierowanej do ludzi młodych i nowoczesnych, którzy w swojej twórczości artystycznej podejmują dialog zarówno z popkulturą, jak i ze źródłami historycznymi.
Motywem przewodnim wystawy jest funkcja dekoracyjna biżuterii oraz akcesoriów mody pełniących rolę biżuterii. Celem wystawy jest przybliżenie historii mody oraz zilustrowanie jej najbardziej efektownymi i pomysłowymi rozwiązaniami. Dobór eksponatów wywodzących się z mody historycznej pozwoli prześledzić zmiany we wzornictwie jakim jest moda. Moda jako motyw przewodni popularnych „reality schow’s”, temat blogów, czy kierunek studiów to coraz intensywniej rozwijające się zjawisko jak i branża, dlatego wizyta na wystawie może stać się ekscytującym przeżyciem i estetycznym bodźcem dla wszystkich, (zarówno entuzjastów jak i profesjonalistów) którzy poszukują źródeł inspiracji jeżeli chodzi o atrakcyjny wizerunek zewnętrzny.
Na wystawie zostaną zaprezentowane eksponaty głównie z końca XIX i I poł. XX w. które wyszły już z użycia a dawniej były najpiękniejszymi ozdobami kobiecej garderoby. Wśród nich znajdą się: kapelusze i nakrycia głowy, torebki i sakiewki koralikowe, akcesoria mody wieczorowej takie jak pióra, stroiki i ozdoby do włosów, wachlarze, ozdobne klamry do pasków, żakietów, broszki, spinki, naszyjniki z imitacji kamieni szlachetnych, szpile do kapeluszy, ozdobne klamry o rzeźbiarskich formach wysadzane kryształkami. Motywem przewodnim wszystkich eksponatów będzie niezwykła dekoracyjność. Design, materiał jak i techniki będą nawiązywały do technik jubilerskich.
Dekoracyjne elementy stroju i ornamenty, wytwarzano niegdyś rękodzielniczymi technikami artystycznymi. Stosowano aplikacje z pasmanterii, kokard, koralików, sztrasów, kamieni półszlachetnych, metali kolorowych, które dekorując poszczególne akcesoria garderoby pełniły rolę biżuterii.
Wystawa jest skierowana nie tylko dla znawców mody i współczesnych projektantów. Miłośnicy światowej literatury będą również mieli okazję zapoznać się z fenomenalną popularnością bestseleru „Śniadanie u Tiffany’ego”, Trumana Capote (1958) jak i oscarową ekranizacją powieści (1961).
Nietypowy tytuł wystawy nawiązuje do kultowego filmu „Śniadanie u Tiffany’ego”, który miał ogromne oddziaływanie na świadomość roli mody w życiu kobiety. Wizerunek głównej bohaterki ekranizacji powieści Trumana Capote, Audrey Hupburn postrzeganej jako ikona mody i uosobienie elegancji do dzisiejszego dnia niezmiennie inspiruje współczesne kobiety.
Tłem filmu jest moda lat 60 tych, elegancja dawnego Nowego Jorku oraz sławny sklep z luksusową biżuterią Tiffany & Co, znajdujący się przy Piątej Alei w Nowym Jorku. Romantyczna opowieść o miłości jest w istocie manifestem stylu, gdzie motywem przewodnim jest garderoba i szykowne dodatki Audrey Hupburn oraz jej starania o atrakcyjny wizerunek.
Katarzyna Sosenko, historyk sztuki, antykwariusz, właścicielka największej w Polsce kolekcji zabytkowych flakonów perfumowych, i autorka wystawy „Zapach Luksusu”.
Absolwentka Historii Sztuki i Studiów Kuratorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wyróżniona prestiżowym stypendium Fundacji Peggy Guggenheim w Wenecji w dziedzinie muzealnictwa i kuratorstwa. Ekspert w dziedzinie historii mody i marek luksusowych. Autorka licznych artykułów i wystaw z zakresu rzemiosła artystycznego.
Wywodzi się ze znanej krakowskiej rodziny o tradycjach kolekcjonerskich gdzie dorastając w artystycznej atmosferze stworzyła niezwykłą – zarówno pod względem wizualnym, jak i dokumentalnym – kolekcję. Z pasją gromadzi także inne akcesoria mody: zabytkowe torebki, kapelusze, wachlarze, okulary, guziki, laski. Wielokrotnie prezentowała je na wystawach w Polsce i za granicą.
Zarządza zespołem największych prywatnych kolekcji w Polsce, pełniąc funkcję kuratora „Zbiorów Rodziny Sosenko”. Współpracuje z muzeami, badaczami historii i instytucjami kultury. Pisze scenariusze wystaw opartych na zbiorach rodzinnych. Kształtuje świadomość społeczną na temat przemijania historii i wartości pamiątek kultury materialnej.