Z A P R O S Z E N I E
Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach we współpracy z Konzervatorium w Košicach (Słowacja) od marca 2013 r. do czerwca 2015 r. realizują projekt współpracy ponadnarodowej pn. „Tradycja, przyszłość-niech połączy nas muzyka” współfinansowany ze środków UE w ramach PO KL. Jednym z zadań projektu jest upowszechnianie jego efektów.
W związku z tym w dniu 31 marca br. w siedzibie naszej szkoły przy ul. Wojewódzkiej 12 w Kielcach, organizujemy seminarium, prezentujące produkty i rezultaty, składające się na osiągnięcie celów dydaktycznych projektu, które bez wątpienia mogą być wykorzystane w nauczaniu w szkołach muzycznych.
Mamy przyjemność zaprosić nauczycieli, uczniów, rodziców i wszystkich zainteresowanych muzyką do wzięcia udziału w seminarium.
W ramach seminarium wystąpią następujący prezenterzy:
Absolwent Akademii Muzycznej w Pradze w klasach fagotu i dyrygentury, od 1994 r. dyrektor Konzervatorium w Košicach. Prowadził wiele koncertów w Państwowej Filharmonii w Košicach, prowadził kameralną i symfoniczną orkiestrę szkoły, z którą koncertował w wielu miastach Słowacji, a także w Hiszpanii, Włoszech, Węgrzech, Ukrainie, Polsce. W ramach naszego projektu pełnił podstawową funkcję: dyrektora rady programowej orkiestry symfonicznej złożonej z uczniów ZPSM im. L. Różyckiegow Kielcach oraz studentów Koznervatorium, dyrygenta tejże orkiestry oraz współorganizatora warsztatów orkiestrowych i całej logistyki związanej
z działalnością orkiestry symfonicznej Kielecko-Košickiej.
Dyrektor Bartolomej Buráš wygłosi wykład pt.: „O pracy z orkiestrą metodą projektu”.
Wiolonczelista, muzyk orkiestrowy i kameralista, wybitny pedagog w klasie wiolonczeli i kameralistyki w Konzervatorium w Košicach. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Pradze oraz Konserwatorium w Sankt Petersburgu, gdzie studiował grę na wiolonczeli oraz kameralistykę (a w szczególności kwartety smyczkowe i muzykę kameralną z fortepianem). W projekcie pełni funkcję konsultanta w zakresie warsztatów muzyki kameralnej, odbywających się w Kielcach oraz prowadzącego warsztaty sekcyjne wiolonczel i kontrabasów oraz całego kwintetu smyczkowego podczas warsztatów orkiestrowych.
MgA. Milan Červenák poprowadzi seminarium pt.: „O problemach technicznych i interpretacyjnych w „Suitach wiolonczelowych” J. S. Bacha”
Altowiolistka, muzyk orkiestrowy i kameralistka, wybitny pedagogw klasie altówki w Konzervatorium w Košicach. Jest absolwentką m.in. Konserwatorium w Moskwie. Jako muzyk orkiestrowy współpracowała z orkiestrą teatru w Moskwie, a od 1989 r., jest w składzie orkiestry Państwowej Filharmonii w Košicach – od 1996 r., jest koncertmistrzem grupy altówek. Jest również aktywną kameralistką koncertującą na terenie całej Słowacji. W projekcie pełni funkcję konsultantki grupy altówek. Ze względu na stosunkowo małą popularność tego instrumentu wśród uczniów szkoły muzycznej.
Mgr. art. Vera Lipatová poprowadzi seminarium pt.: „O pięknie altówki przez pryzmat własnych doświadczeń artystycznych i pedagogicznych”.
Polska klawesynistka, profesor Akademii Muzycznej w Krakowie. Ukończyła krakowską Akademię Muzyczną w klasie prof. Elżbiety Stefańskieji kontynuowała studia w Królewskim Konserwatorium
w Antwerpii w klasie prof. Jos van Imerseela. Od 1973 jest pracownikiem dydaktycznym Akademii Muzycznej w Krakowie, obecnie na stanowisku profesora w Katedrze Klawesynu i Instrumentów Dawnych. Wyróżniona na Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (1974) oraz Międzynarodowym Konkursie Klawesynowym w Brugii (1977). Została zaproszona do udziału w seminarium w związku z tym, iż jest wybitną specjalistką w dziedzinie m.in. nauki basso continuo, którego nauka stała się tematem warsztatów realizowanych w ramach projektu.
Prof. Bogumiła Gizbert-Studnicka wygłosi wykład pt. „Znaczenie nauki basso continuo w edukacji uczniów SM II st.”
Godz. 12.00 Rozpoczęcie seminarium, sala audytoryjna (A II 56)
Godz. 12.15 – 13.00 Bartolomej Buráš wygłosi wykład pt.: „O pracy z orkiestrą metodą projektu”.
Godz. 13.00 – 13.45 Przerwa obiadowa
Godz. 13.45 – 14.45 Milan Červenák poprowadzi seminarium pt.: „O problemach technicznych i interpretacyjnych w „Suitach wiolonczelowych” J. S. Bacha”
Godz. 15.00 – 15.45 Vera Lipatová poprowadzi seminarium pt.: „O pięknie altówki przez pryzmat własnych doświadczeń artystycznych i pedagogicznych”.
Godz. 16.00 – 16.45 Bogumiła Gizbert-Studnicka wygłosi wykład pt. „Znaczenie nauki basso continuo w edukacji uczniów SM II st.”
Godz. 17.00 – 18.30 Koncert podsumowujący III edycję warsztatów krajowych: warsztat basso continuo, warsztat muzyki dawnej, warsztat muzyki kameralnej: kwartet smyczkowy i trio fortepianowe, warsztat muzyki rozrywkowej i warsztaty solfeżowe.
Serdecznie zapraszając Państwa do udziału w naszym seminarium bardzo prosimy ze względów organizacyjnych o zgłaszanie ilości uczestników telefonicznie do sekretariatu szkoły (41 342 60 17) lub mailowo na adres: wicedyrektor2@muzyczna.kielce.pl
Do zobaczenia w Kielcach!
Katarzyna Szymczyk – wicedyrektor