Poznawanie kolorów za pomocą smaku i zapachu proponuje na specjalnej wystawie osobom niewidomym i niedowidzącym Muzeum Narodowe. Na początek przygotowane będzie pięć prac Wyspiańskiego („Skarby sezamu”, „Portret Elizy Pareńskiej”, „Główka dziewczynki” oraz projekt witraża „Ukrzyżowanie”), do tych które były pokazywane w galerii dołączy znajdujący się w magazynie jego projekt witraża. Prace są opisane dużą czcionką, ich tabliczki podpisane także Brailem oraz udźwiękowione, z urządzeniem Mainestone można wysłuchać ich prezentacji.
Część eksponatów jest udźwiękowiona, przy eksponatach znajdują się fiolki z olejkami eterycznymi, kojarzonymi przez niewidomego z poszczególnymi kolorami. Identyfikacji kolorów pomagają także smaki cukierków, umieszczonych w miejscach poszczególnych barw na obrazie. Można poznać dzieła poprzez dotyk, tym zmysłem poznamy drzeworyt, określimy także technikę wykonywania pracy przy wykorzystaniu pasteli. W drugiej części wystawy mamy okazję zobaczyć jak widzą osoby z chorobą oczu a także spróbować rozpoznawać kolory za pomocą smaku i zapachu.
W muzeum umieszczono 18 tabliczek z napisami w alfabecie Braille’a, część eksponatów ma już informację dźwiękową, przygotowano także przewodnik w postaci książki również wykorzystujący alfabet Braille’a oraz zawierający plan Pałacu Biskupów Krakowskich w wersji tyflograficznej. To wszystko ma umożliwić osobom niewidomym poruszanie się po obiekcie.
Muzeum otrzymało trzy przewodniki po pałacu, które mogą zainteresować niewidomych, ale także osoby widzące – wyłożone będą przy wejściu do pałacu. Użyta w nich czcionka jest bardzo duża a część dzieł sztuki przedstawiona w postaci wypukłych obrazków (odczytanie takiego obrazu zajmuje niewidomej osobie godzinę, ale to jedyny sposób by mogła go zobaczyć).
Tym doświadczeniom będą poświęcone najbliższe warsztaty w pałacu, w sobotę o godz. 10.