W czwartek, 11 grudnia Dyskusyjny Klub Coachingu zaprasza na spotkanie „Coaching sportowy”. W czasie spotkania Dyskusyjnego Klubu Coachingu uczestnicy poznają tajemnice skutecznej pracy ze sportowcami, mieli szansę przećwiczyć niektóre narzędzia coachingowe, a także poznać doświadczenia ekspertki – Sylwii Dąbrowskiej – Paulewicz.
Amerykański student John Nabor, widząc jak Mark Spitz zdobył 7 złotych medali w pływaniu na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium (1972), postanowił, że w 1976 r. to on zdobędzie złoto w konkurencji na 100 metrów grzbietem. A że pomiędzy jego aktualnymi możliwościami, a niezbędnym do osiągnięcia celu wynikiem było aż 5. brakujących sekund, to podzielił ten czas przez liczbę godzin treningu, jakie zamierzał odbyć przez 4 lata i postanowił, że podczas każdej godziny poprawi swój czas o jedną piątą mrugnięcia powieką.
Wówczas niemożliwe uczynił możliwym – w 1976 roku na Igrzyskach w Montrealu zdobył złoto nie tylko na 100 m, pobijając rekord świata, ale również ustanowił rekord olimpijski płynąc na 200 m grzbietem. Historia uczy na podstaw coachingu sportowego, czyli tego jak ważne jest sprecyzowanie swoich celów i konsekwentna ich realizacja.
Kolejny element coachingu sportowego – trening mentalny, to najbardziej zaniedbana sfera sportu zawodowego.
Kariery wielkich sportowców zaczynają się we wczesnych latach dziecięcych, a więc trening mentalny powinien objąć rodziców, opiekunów, trenerów.
I choć wydawałoby się, że uprawiany przez dziecko sport jest tylko zabawą, to łzy na przegranym turnieju, presja wyników, kontuzje i wyczerpanie są codziennością najmłodszych.
Kiedy spotykamy dorosłych zawodników, okazuje się, że im też nie zawsze łatwo poradzić sobie z emocjami, trudnościami, stresem, presją zwycięstwa i samym zwycięstwem.
Toteż praca nad obszarem mentalnym sportu wymaga nie tylko dopracowania metod postępowania do konkretnego zawodnika (co szczególnie trudne jest w sporcie grupowym), ale też specjalistycznej wiedzy, doświadczenia i znajomości lokalnej mentalności i kultury.
Kolejnym i kluczowym elementem coachingu jest umiejętność koncentrowania się na rozwiązaniach, a nie na problemie. Zmienia to zupełnie naszą perspektywę i jednocześnie otwiera zupełnie nowe możliwości. Bowiem energia płynie tam, gdzie kierujemy ją z uwagą.
Tak więc nic dziwnego, że coaching sportowy coraz częściej okazuje się przepustką do sukcesu, że jego popularność wzrasta.
W czasie spotkania Dyskusyjnego Klubu Coachingu uczestnicy poznają tajemnice skutecznej pracy ze sportowcami, mieli szansę przećwiczyć niektóre narzędzia coachingowe, a także poznać doświadczenia naszej ekspertki – Sylwii Dąbrowskiej – Paulewicz, która opowie:
– o współpracy z drużynami, między innymi PLusLigi męskiej siatkówki – o zasadach takiej współpracy i jej założeniach,
– o katalogu możliwych do podjęcia metod pracy, przeszkodach, jakie napotykamy i tym, jak je rozwiązujemy,
– wykorzystywaniu potencjału zawodników, trenerów, a nawet kibiców,
– a także o korzyściach płynących z coachingu mentalnego.