Przędzenie lnu, tkanie, a także darcie pierza to były najważniejsze zajęcia na wsiach w okresie jesienno – zimowym. Podczas tych spotkań – nazywanych prządkami – także śpiewano, wróżono, a młodszym opowiadano historie wsi, jej mieszkańców, legendy i bajki. Po drugiej wojnie światowej (wraz z rozwojem technologii i produkcji przemysłowej) zwyczaj prządek zaczął zanikać, a wraz z nim międzypokoleniowy przekaz kultury tradycyjnej w jej aspekcie rękodzielnictwa, obyczajowości, tradycji wspólnego śpiewu, ustnego przekazu historii.
Poprzez nasz projekt (pokazy i warsztaty prowadzone przez rdzenne mieszkanki wybranych wsi), chcemy zaktywizować i wykorzystać lokalny potencjał ludzki w procesie międzypokoleniowego przekazywania wiedzy na temat kultury tradycyjnej w jej naturalnym otoczeniu.
Program:
8 listopada , godz. 12:00-17:00 i 9 listopada, godz. 11:00-16:00
– warsztaty tradycyjnych pieśni prządkowych cz. 1, przędzenie lnu i wełny na tradycyjnych przęślicach, warsztaty tkackie (tkanie na bardkach), warsztat etnodesign’u
15 i 16 listopada, godziny zajęć j.w.
– warsztaty tradycyjnych pieśni prządkowych cz. 2, warsztaty tkackie cz.2, darcie pierza wraz z opowiadaniem bajek, legend świętokrzyskich
Zajęcia poprowadzą rdzenne mieszkanki wsi Scholasteria oraz Ewa Chabielska – pracownik Instytutu Design’u w Kielcach. Wstęp na zajęcia jest bezpłatny.
Warsztaty odbędą się w drewnianej chałupie pod lasem w Ciekotach I (droga od kapliczki w stronę lasu- będzie oznakowana hasłem „prządki”). Dojazd z Kielc autobusem linii miejskiej nr 10, kierunek Ciekoty Zalew (uwaga należy wysiąść na przedostatnim przystanku) ; Dla osób spoza świętokrzyskiego : możliwość noclegu w schronisku PTSM w Scholasterii.