Guido to unikat na skalę światową, bowiem zachowane wyrobisko nie ma odpowiednika w innych ośrodkach muzealnych na świecie. Skansen tworzą korytarze na poziomach 170 i 320 metrów oraz zespół zabudowy powierzchniowej wraz z wyposażeniem technicznym. Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego „Guido” w Zabrzu znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki. Zarówno pod ziemią, jak i na powierzchni odbywają się zajęcia edukacyjne, łączące w sobie najciekawsze elementy kultury górniczej, m. in. zajęcia z hajerem, odkrywanie górniczych podziemi czy spotkanie ze Skarbnikiem.
Powierzchnia
Pierwszym, rzucającym się w oczy elementem, jaki spotykają turyści odwiedzający kopalnię Guido jest zbudowana w 1931 roku wieża szybowa szybu „Kolejowy”. Teraz stalowa, nitowana konstrukcja, wcześniej, aż do 1888 roku była w pełni drewniana. Szyb kolejowy (przekrój o średnicy 4m) jest wyposażony w jedno urządzenie – maszynę wyciągową Berlin z 1927 roku (obsługiwaną przez silnik na prąd stały o mocy 560kW), która transportuje turystów na poziomy 170m i 320m pod ziemią.
Poziom 170
Z podszybia poziomu 170 trasa prowadzi nas w głąb podziemi poprzez wykuty w litej skale przekop. W klimat XIX-wiecznej kopalni wprowadzą nas świetnie zachowane stajnie końskie sprzed przeszło stu lat. Kopalniane chodniki doprowadzą nas do wielkich, murowanych komór, w których można zapoznać się z problematyką odwadniania podziemnych wyrobisk. Dla uatrakcyjnienia zwiedzania przygotowano specjalne efekty audiowizualne, jak np. dobiegające z oddali rozmowy górników czy… piski szczurów. Na tym poziomie udało się pokazać tradycje i kulturę górniczą – możemy obejrzeć ekspozycje górniczych narzędzi, lamp sprzętu ratunkowego oraz wystawę geologiczną. Na poziomie 170, funkcjonuje ekspozycja poświęcona Pamięci Represjonowanych Politycznie Żołnierzy-Górników, których w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku skierowano do przymusowej pracy w śląskich kopalniach. Oficjalnie wobec braku siły roboczej, ówczesny marszałek polski, Konstanty Rokossowski wydał rozkaz, na mocy którego żołnierzy kierowano do kopalń, jednak w praktyce rozkaz ten dotyczył niewygodnej politycznie młodzieży w wieku poborowym. Według licznych źródeł decyzja ta wpłynęła na los nawet 200 000 młodych ludzi, z czego przeszło 1000 w wyniku ciężkiej pracy pod ziemią straciło życie.
Poziom 320
Tu poznasz jak rozwinęła się technika górnicza od końca XIX w do czasów współczesnych. Idąc zaopatrzony w hełm górniczy, lampę i pochłaniacz zobaczysz ścianę łopatową z drewnianą obudową, poznasz i zobaczysz jak pracuje kombajn chodnikowy zwany Alpiną czy potężny kombajn węglowo bębnowy KWB. Przejdziesz wzdłuż unikatowego w polskim górnictwie 300 tonowego zbiornika na surowy węgiel, zobaczysz w ruchu przenośniki taśmowe, poznasz specyfikę pracy w wyrobisku zabierkowym. Poznasz także najstarsze i najprostsze urządzenie transportowe, którym jest drewniany z II poł. XIX w. kołowrót pochylniany pracujący na zasadzie przeciwwagi. Poznasz jak górnicy w prosty sposób zabezpieczali wyrobiska przed wybuchem pyłu węglowego, przechodząc pod zawieszonymi w chodniku zaporami pyłowo wodnymi. Czeka Cię podróż prawdziwą górniczą kolejką podwieszaną, uruchomioną w 2012 roku.
Zapraszamy do pubu na poziomie 320!
Hala Pomp to najgłębiej położone miejsce do kameralnych spotkań w tej części świata. Niepowtarzalny klimat gwarantuje surowy, kopalniany wystrój, zachowany dzięki ceglanemu stropowi i ociosom, odsłoniętych w trakcie prac remontowych. W menu Hali Pomp czeka na Was także dobra muzyka, wyjątkowe piwo i bogata oferta przekąsek na ciepło.
Piwo „Guido” to prawdziwy hit pubu w Hali Pomp! Zamawiamy je prosto od lokalnego browaru z Gliwic. Jest niepasteryzowane, ma delikatny aromat, złotą, nieznacznie mętnawą barwę i stonowany smak z wyczuwalną goryczką, uzupełnioną odcieniami miodowych kwiatów, zbóż, siana i orzechów. Takiego rarytasu nie można dostać w każdym sklepie. Najlepiej smakuje 320 metrów pod ziemią.
Pub w Hali Pomp jest dostępny dla gości zjeżdżających szolą prosto
z powierzchni!
Miejsce: Hala Pomp
Wejście: 10 PLN / osoba (w cenie biletu zjazd 320 metrów pod ziemię)
Godziny otwarcia:
Pon: nieczynne (dzień techniczny)
Wt i Śr: 11:15 – 16:00 (ostatni zjazd o godz. 14:15)
Czw, Pt, Sob, Ndz: 11:15 – 22:00 (ostatni zjazd o godz. 20:15)
Godziny zjazdów: 15 minut po każdej pełnej godzinie (11:15, 12:15, 13:15 itd.)
Rezerwacje: Nie są konieczne!
W Strefie K8 – organizowane są śluby i wesela w unikalnej scenerii, jaką jest zabytkowa kopalnia węgla kamiennego. To nowoczesna strefa kultury, biznesu i rozrywki. Tworzą ją cztery potężne komory, gdzie odbywają się koncerty i przedstawienia teatralne, organizowane są targi kultury i sztuki, odbywają się również szkolenia dla firm i konferencje naukowe. Nie brakuje imprez dla dzieci, ciekawa jest oferta edukacyjna.
Do Muzeum Górnictwa Węglowego należy także kompleks Sztolnia Królowa Luiza, który wkrótce obok kopalni Guido stanie się jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych Zabrza. Sztolnia to obiekt unikatowy na skalę europejską, w którym zostanie uruchomiona 2,5 kilometrowa trasa turystyczna, zlokalizowana kilkadziesiąt metrów pod ścisłym centrum miasta. Odwiedzający będą ją przemierzać pieszo, łodziami oraz górniczą kolejką spągową. Wielkie otwarcie planowane jest w 2015 roku.
Więcej na stronie: http://www.kopalniaguido.pl/
Obrazek: Subterranean Skansen Guido Zabrze 10” autorstwa Krystian Hasterok – Praca własna. Licencja CC BY 2.5 na podstawie Wikimedia Commons