Jednym z najznamienitszych obiektów uzdrowiskowo-sanatoryjnych w tym mieście jest zakład balneologiczny. Powstał 110 lat temu-czyli w roku 1903, a koszt jego budowy wynosił 460 tysięcy ówczesnych marek. Ten budynek został postawiony na terenie kąpieliska, które w latach trzydziestych wieku dziewiętnastego wybudował Jerzy Haffner. Obiekt zaprojektował Paul Puchmüller i Heinrich Dunkel. Na ścianie budynku znajduje się tablica upamiętniająca założyciela kąpieliska. Wewnątrz znajdowało się 48 pomieszczeń, w których można było skorzystać z różnego rodzaju zabiegów. Mimo wielokrotnych modernizacji, zabytek do dziś zachował dawny charakter. Przetrwały także bogato zdobione wnętrza, pokryte dekoracyjnymi płytkami ceramicznymi i płaskorzeźbami.
Jego ściany zdobią rzeźby i witraże (w oknach Sali zabiegowej można podziwiać secesyjne witraże Ferdynanda Müllera z Quedlinburga). Nad głównym wejściem znajduje się jeden z najstarszych herbów miasta w Sopocie. Na szczycie budynku mieści się latarnia morska, która jest również oszkloną galerią widokową. Naprzeciw zakładu znajduje się fontanna. Woda, która się w niej znajduje pochodzi ze zdroju św. Wojciecha.
Obecnie jest to starannie odrestaurowany zabytek, wciąż pełni funkcje uzdrowiskowe (Wojewódzki Zespół Reumatologiczny im. dr Jadwigi Titz-Kosko).
Obrazek: POL Zaklad Balneologiczny w Sopocie (4)” autorstwa Alina Zienowicz Ala z – Praca własna. Licencja CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons