Muzeum Kornela Makuszyńskiego zostało otwarte w 1966 roku. Zachowane pamiątki po pisarzu ofiarowała żona – Janina Gluzińska-Makuszyńska, która do swojej śmierci, czyli do 1972 roku pełniła w muzeum funkcję kustosza. Zakopiańskie Muzeum Makuszyńskiego powstało w dawnym mieszkaniu pisarza z części jego ogromnych zbiorów, których większość uległa zniszczeniu w Warszawie we wrześniu 1939 roku i w Powstaniu Warszawskim.
Muzeum zajmuje obecnie cztery pokoje. W gabinecie pisarza, na biurku, przy którym pracował, leży gipsowy odlew jego ręki, a nad nim – maska pośmiertna, obydwa dzieła wykonane przez rzeźbiarza Antoniego Hyłę. Biblioteczka zawiera polskie i zagraniczne wydania dzieł Makuszyńskiego. Ściany zdobią okazy zabytkowej porcelany angielskiej, saskiej i miśnieńskiej oraz obrazy: Stanisława Wyspiańskiego, Juliana Fałata, Kazimierza Sichulskiego, Władysława Skoczylasa, Włodzimierza Tetmajera, Zofii Stryjeńskiej i innych.
W dawnym mieszkaniu Makuszyńskich znajdziemy wiele obrazów i rzeźb znanych polskich artystów (Juliana Fałata, Kazimierza Sichulskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Konstantego Laszczki).
Możemy zobaczyć księgozbiór pisarza, rękopisy autora, zbiór listów od wybitnych literatów, malarzy, muzyków czy ludzi teatru i polityków. Ponadto całość uzupełniona jest wycinkami prasowymi i fotografiami. Przed Muzeum Kornela Makuszyńskiego został postawiony pomnik pisarza i publicysty wraz z figurką Koziołka Matołka, bohatera jego jednej z najpopularniejszej i najbardziej znanej postaci jego bajek. Willa „Opolanka” czynna jest dla wszystkich entuzjastów dzieł Makuszyńskiego w środę, czwartek, piątek, sobotę i niedzielę od godziny 9:00 do 16:00. Wejście na teren Muzeum dozwolone jest po okazaniu biletu wstępu.
Obrazek: Kornel Makuszyński – Kazimierz Sichulski” autorstwa Kazimierz Sichulski – http://www.pinakoteka.zascianek.pl/Sichulski/Index.htm. Licencja Public domain na podstawie Wikimedia Commons.