Jak głosi znana kaszubska legenda – Pan Bóg stworzył Kaszuby, jako ostatnie. Całą krainę obdzielił resztkami różnorodnego budulca, który mu pozostał – stąd takie w niej bogactwo przyrody i krajobrazu. Morze sąsiaduje z jeziorami, piaszczyste wydmy z morenowymi wzgórzami, stare bukowe lasy z sosnowymi borami.
Zamek pokrzyżacki z przełomu XIV i XV wieku (1398-1405), zbudowany na planie prostokąta. Posiada trzy baszty okrągłe: Młyńska, Różana i Polna oraz czworoboczną wieżę Prochową, zniszczona w czasie wojen szwedzkich i odbudowana dopiero w okresie międzywojennym. Główny i najstarszy gotycki budynek, tak zwany Dom Zakonny, gdzie obecnie funkcjonuje muzeum, znajduje się w północno zachodniej części zamku. Na ówczesne czasy imponował solidnością (mury 3 m grubości) oraz nowoczesnością, bowiem posiadał specjalne kanały dźwiękowe do wydawania rozkazów na większą odległość. Zamek w Bytowie powstał jako kunstrukcja murowana z kamieni eratycznych i cegły położony jest na wzniesieniu w południowo-wschodniej części miasta. Podejścia do zamku od wstrony wschodniej broniły: przedzamcze, fosa, most zwodzony oraz Wieża Bramna. W średniowieczu zamek pełnił m.in. funkcje strażnicy granicznej, siedziby administracji krzyżackiej oraz zajazdu dla rycerstwa podróżującego z Zachodniej Europy do stolicy państwa zakonnego w Malborku.
W 1410 został opanowany przez wojska Władysława Jagiełły, lecz zwrócono go Krzyżakom po I pokoju toruńskim. Podczas wojny 13-letniej zamek ponownie opanowały wojska polskie, po czym król Kazimierz Jagiellończyk oddał go w 1466 roku w lenno księciu pomorskiemu Erykowi II. W 1500 roku otoczono warownię ziemnymi fortyfikacjami i bastejami mogącymi prowadzić ostrzał artyleryjski. W drugiej połowie XVI wieku zamek był w rękach Gryfitów, którzy w latach 1560-1570 wybudowali przy skrzydle południowo-wschodnim Dom Książęcy. W XVII wieku w domu średniowiecznym umieszczono piekarnię i browar. Przy kurtynie północno-wschodniej w roku 1623 zbudowano nowy budynek zwany „Domem Wdów”. Niewielkie zniszczenia przyniosła warowni wojna trzydziestoletnia. Wraz ze śmiercią w 1638 roku ostatniego z Gryfitów, na mocy układu zamek przechodzi w ręce Polski i pełni rolę siedziby starosty. W czasie wojny polsko-szwedzkiej zamek spłonął. Częściowo odbudowany po przejęciu miasta przez elektora brandenburskiego Fryderyka Wilhelma I. W XIX wieku umieszczono na zamku sąd i więzienie. Pierwsze prace konserwatorskie przeprowadzono w latach 1930-1939. Ostatecznie zamek odbudowano z przerwami w latach 1957-1962 i 1969-1990. Od 1992 roku w zamku działa Muzeum Zachodnio-Kaszubskie, posiadające głównie zbiory etnograficzne. Nieco później w zamkowych murach otwarto także bibliotekę i hotel z restauracją.
W budowlach skrzydła północnego znalazło swoją siedzibę Muzeum Zachodnio – Kaszubskie. Dzisiaj Kaszubsko – Pomorskie Bractwo Rycerzy Zamku Bytowskiego organizuje pokazy walk rycerskich na zamku przez co pobyt w tym wyjątkowo urokliwym miejscu jest jeszcze bardziej atrakcyjny.
Godziny otwarcia:
Poniedziałek: 10 – 16 (wstęp bezpłatny – dostępne stałe ekspozycje, pozostałe za pełną opłatą)
Wtorek- piątek: 10 – 16
Sobota- niedziela: 10 – 16
W okresie sezonu turystycznego (1 maja – 15 września) muzeum czynne:
Poniedziałek: 10 – 16 (wstęp bezpłatny na stałe ekspozycje)
Wtorek- piątek: 10 – 18
Sobota – Niedziela: 10 – 19.
Restauracja i Hotel w Zamku
tel. +48 59 822 20 94
fax. +48 59 822 20 95
tel. +48) 500 455 671
www.hotelwzamku.pl
e-mail: kontakt@hotelwzamku.pl
Obrazek: Bytow js” autorstwa Jerzy Strzelecki – Praca własna. Licencja CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons