Kalendarz wydarzeń

Kwi
11
sob
Wernisaż wystawy Zmienność chwili, SOBOTA, 11 KWI 2015, godz.17, galeria Wieża Sztuki pl.Niepodległości (PKP). @ galeria Wieża Sztuki
Kwi 11@17:00 – 18:00

Lada moment wszyscy mieszkańcy województwa świętokrzyskiego staną przed kolejną świetną okazją zapoznania się ze… zmiennością chwili. O co chodzi? „By dostrzec świat w ziarenku piasku, a niebo w polnych kwiatach… Zamknij w swej dłoni nieskończoność, a wieczność w jednej godzinie” – cytat Williama Blake’a przytoczony przez organizatorów nieco rozświetla sprawę.

Wieża Sztuki tym razem dostarczy nam wystawę malarską pt. „Zmienność chwili” autorstwa Dariusza Ślusarskiego. Wernisaż odbędzie się 11 kwietnia o godzinie 17 przy placu Niepodległości 1a w Kielcach.

Inspiracją wystawy artysty jest motyw kobiety samotnej, której towarzyszą piękne historie, a także motyw zmienności zachodzących w życiu. To opowieści przedłożone na jego własny skomplikowany sposób. Pełno w nich symboliki, które dostrzec można poprzez jego twórczość. Ta z kolei nasycona jest dobrym warsztatem artysty i pasją. Kielczanie zobaczą obrazy namalowane techniką olejną, akwarelami, oraz mieszaną.

Kwi
22
śr
Spotkanie na wystawie czasowej Smaki Jędrzejowa, ŚRODA, 22 KWI 2015, godz.10-12, Muzeum Historii Kielc ul.Leonarda 4. @ Muzeum Historii Kielc
Kwi 22@10:00 – 12:00

22 kwietnia w środę od godz. 10. do 12. zapraszamy na Smaki Jędrzejowa – spotkanie na wystawie czasowej Jędrzejów i jego mieszkańcy na dawnej fotografii.

W ciekawej aranżacji fotografii prezentujących życie codzienne mieszkańców postaramy się poczuć regionalne smaki z serca Jędrzejowa przygotowane przez uczniów Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach oraz poznać niezwykłą historię eksponowanych na wystawie zdjęć. Wstęp wolny.

Kwi
23
czw
Wernisaż wystawy Ambasadorzy słowa, czwartek, 23 kwi 2015, godz.18, Pałacyk Sienkiewicza w Oblęgorku. @ Pałacyk Sienkiewicza w Oblęgorku
Kwi 23@18:00 – 19:00

Zapraszamy w niedzielę, 26 kwietnia, do Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku na wykład w ramach cyklu Niedziela w Muzeum. Poprowadzi go Agnieszka Kowalska-Lasek, kurator wystawy Ambasadorzy słowa.

Wystawa poświęcona jest czwórce polskich laureatów nagrody Nobla w dziedzinie literatury – Henrykowi Sienkiewiczowi, Władysławowi Reymontowi, Czesławowi Miłoszowi i Wisławie Szymborskiej. W ten sposób chcemy przypomnieć życie i twórczość autorów, którzy rozsławili polską literaturę na świecie.

Nagrodę po raz pierwszy przyznano w 1901 roku, otrzymał ją francuski poeta Sully Prudhomme. Nazwisko Sienkiewicza figuruje na początku listy laureatów. Polski pisarz otrzymał wyróżnienie przed potęgami literackimi, pochodzącymi z Rosji czy Anglii. Na kolejną nagrodę – Władysława Reymonta trzeba było czekać aż dwadzieścia lat. Później, długo nie było uznania dla żadnego polskiego pisarza – chociaż co roku pojawiały się polskie nazwiska na listach zgłaszanych kandydatów. Wśród nich byli Stefan Żeromski, Maria Dąbrowska, Witold Gombrowicz, Zbigniew Herbert, Tadeusz Różewicz czy Jarosław Iwaszkiewicz.

Okoliczności przyznawania nagrody, uważanej za najbardziej prestiżową nagrodę literacką na świecie, budzą coraz więcej kontrowersji i nie ma już dziś wątpliwości, że oprócz oceny dzieł nominowanych, ważną – jeśli nie najważniejszą – rolę odgrywają koniunktury polityczne. Mimo to dla Polski i Polaków, za każdym razem, było to ważne wydarzenie.

– Sienkiewicz swą nagrodę wykorzystał do przypomnienia o sprawie polskiej. Wyróżnienie otrzymał pisarz reprezentujący kraj, którego od wieku nie było na mapach Europy.

– W przypadku Czesława Miłosza, wyróżnienie przypadło poecie, w kraju rodzinnym zupełnie nieznanemu, którego twórczość funkcjonowała tylko w drugim obiegu.

– Gdyby nie fatalne w skutkach błędy dyplomacji polskiej, drugą nagrodą cieszyłby się nie Reymont a Żeromski.

Wykład przybliży historię nagrody Nobla. Na podstawie fotografii, filmów i relacji prasowych zobaczymy przygotowania wyróżnionych Polaków do jej odbioru; przypomnimy także sam moment jej wręczenia. Zaprezentowana zostanie ciekawa korespondencja pisarzy z tego okresu, w tym listy Henryka Sienkiewicza do żony, w których dokładnie relacjonował uroczystości sztokholmskie. Spróbujemy również odpowiedzieć na pytanie, jak zmieniło się życie laureatów po zaszczytnym wyróżnieniu.

Kwi
24
pt
Wernisaż wystawy I ciągle widzę ich twarze, PIĄTEK, 24 KWI 2015, godz.18, Instytut Dialogu ul.Planty 7. @ Instytut Dialogu
Kwi 24@18:00 – 19:00

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy I ciągle widzę ich twarze, który odbędzie się 24 kwietnia w siedzibie Instytutu Kultury Spotkania i Dialogu Stowarzyszenia im. Jana Karskiego. Wydarzenie odbędzie się w ramach obchodów 10 -lecia naszego stowarzyszenia.

 

Czas wyplenił zło z tego miasta. Kielce to już inne, lepsze miasto.
Marek Edelman
    
Kielce pierwsze w Polsce, od kiedy wolno było mówić prawdę, znalazły formułę wyjścia z kłamstwa i krętactwa.
prof. Władysław Bartoszewski

W dniu jubileuszu uroczyście zainaugurujemy działalność Instytutu Kultury Spotkania i Dialogu Stowarzyszenia im. Jana Karskiego w przestrzeniach kamienicy przy ulicy Planty 7 – miejsca pogromu Żydów w 1946 roku. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że Instytut faktycznie funkcjonuje już od listopada ubiegłego roku (od tego odbyło się w nim już ponad 30 rozmaitych wydarzeń – wystaw, spotkań i koncertów).

 

W Instytucie zamierzamy prowadzić działalność, dla której inspiracją są słowa wypowiedziane pod tą kamienicą w 2006 roku przez prof. Władysława Bartoszewskiego: Kielce pierwsze w Polsce, od kiedy wolno było mówić prawdę, znalazły formułę wyjścia z kłamstwa i krętactwa. Na uroczystość zaproszenie przyjęli Ordynariusz Diecezji Kieleckiej ks. Biskup Jan Piotrowski oraz Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich. Tego też dnia otworzymy w salach Instytutu monumentalną wystawę fotografii Żydów  polskich „I ciągle widzę ich twarze”  Fundacji Shalom. Uzupełnieniem wystawy będzie zewnętrzna galeria fotografii Żydów kieleckich zamieszczona na kamienicy przy ul. Planty 7.

 

Natomiast 23 kwietnia nasz jubileusz uczczcimy w gronie Przyjaciół Stowarzyszenia i zaproszonych gości.

Wystawa I ciągle widzę ich twarze eksponowana będzie od 24 kwietnia do 10 lipca w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu Stowarzyszenia im. Jana Karskiego przy ul. Planty 7.
Fundacja Shalom upomniała się o prostych ludzi, o których historia nie zapytałaby. Dziś ich imiona znane są mieszkańcom ponad 40 miast na całym świecie. Tę galerię żydowskich zdjęć postanowiły zaprosić do siebie największe muzea i galerie świata. Po 21 latach od inauguracji wystawa zagości w Kielcach. Organizacja wystawy w Kielcach możliwa była dzięki wsparciu finansowemu Prezydenta Miasta Kielce Wojciech Lubawskiego i prezesa Kielce Society in Israel Yaacova Kotlickiego.

 

Wernisaż wystawy odbędzie 24 kwietnia o godz. 18.00 w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu Stowarzyszenia im. Jana Karskiego z udziałem znakomitego aktora Józefa Duriasza, który z tej okazji przedstawi specjalny program poetycki.

 

Kwi
28
wt
Wernisaż wystawy etnograficznej Zabawajki- zabawki ludowe, wtorek, 28 kwi 2015, godz.17, Muzeum Zabawy pl.Wolności. @ Muzeum Zabawek i Zabawy
Kwi 28@17:00 – 18:00

28.04.2015 r. (wtorek) o godz. 17.00 serdecznie zapraszamy na wernisaż stałej wystawy „Zabawajki – czyli zabawki ludowe”. Podczas wernisażu będzie można obejrzeć występ dziecięcego zespołu ludowego „Mali Kowalanie”.

Wiecej na:  http://www.muzeumzabawek.eu/mziz/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=22&Itemid=44

Kwi
30
czw
Otwarcie wystawy W zdrowym ciele zdrowy duch… czwartek, 30 kwi 2015, godz.16, Dworek Laszczyków ul.Jana Pawła II. @ Dworek Laszczyków
Kwi 30@16:00 – 17:00

Więcej na:  http://mwk.com.pl/pl/sg/slider/954,w_zdrowym_ciele_zdrowy_duch._najstarsze_kluby_sportowe_na_kielecczyznie..html

Maj
8
pt
Komiksy Honwedzi i huzarzy na polskiej ziemi, piątek, 8 maj 2015, godz.17, Muzeum Historii Kielc ul.Leonarda 4. @ Muzeum Historii Kielc
Maj 8@17:00 – 18:00

8 maja w piątek o godz. 17. Otwarcie wystawy komiksu historycznego „Honwedzi i huzarzy na polskiej ziemi”, przygotowanej przez Węgierski Instytut Kultury w Warszawie (czynna do 7 czerwca). W związku z wystawą proponujemy dwa konkursy: pierwszy (ogłosimy w poniedziałek na stronie i facebook’u) na krótki komiks o tematyce polsko-węgierskiej. Drugi, od 6 maja do końca wystawy (7 czerwca), na naszej stronie i Fb – codziennie jedno pytanie  dot. związków historycznych Węgier i Polski. Przeznaczony dla wszystkich, codziennie nagroda, m.in. katalog wystawy, którym jest przepiękna książka z komiksami dot. pobytu Węgrów na ziemiach polskich podczas I wojny. Uwaga: szczególnie i osobno zapraszamy do muzeum mieszkańców ulic Stefana Batorego i Józefa Bema.

Wystawa Stowarzyszenia Artystów Plastyków Świętokrzyskich, piątek, 8 maj 2015, godz.17, Miniatura ul.Zagórska 65. @ Miniatura
Maj 8@17:00 – 18:00
Wernisaż wystawy NATALIA LL fotografia/instalacja/obiekt/video, piątek, 8 maj 2015, godz.18, BWA ul.Kapitulna 2. @ BWA
Maj 8@18:00 – 19:00

Zapraszamy na wernisaż wystawy „NATALIA LL – fotografia / instalacja / obiekt / video”.
Najwybitniejsza polska artystka II połowy XX wieku, współtwórczyni międzynarodowego ruchu feministycznego, legenda polskiej neoawangardy i sztuki konceptualnej.
Dnia 8 maja o godz. 18:00 w Galerii Górnej i Dolnej BWA w Kielcach, ul. Kapitulna 2.

Na wystawie zobaczymy m.in.: filmy – „Sztuka konsumpcyjna”, „Impresje” (1973) i „Sztuczna rzeczywistość” (1976) czy „Topologia ciała” (1967).
Fotografie – z cyklu „Transfiguracja Odyna 2009″, „Erotyzm Trwogi 2004, 2006″, „Brunhilda 1993″, z cyklu „Ptaki wolności” i wiele innych.

Wystawę będzie można oglądać od soboty 9 maja do środy 3 czerwca 2015 r.

Maj
14
czw
Wernisaż wystawy Wenezuela- migawki przyrodnicze, czwartek, 14 maj 2015, godz.18, Muzeum Dialogu Rynek 3. @ Muzeum Dialogu Kultur
Maj 14@18:00 – 19:00

Znana z ropy naftowej, laureatek konkursów piękności, telenowel Wenezuela położona na północy Ameryki Południowej, przecięta wstęgą rzeki Orinoko, słynie z ogromnej różnorodności przyrodniczej i kulturowej. Pejzaże tego czterokrotnie większego od Polski kraju będą tematem fotografii prezentowanych w Muzeum Dialogu Kultur, oddziale Muzeum Narodowego w Kielcach. Wernisaż wystawy „Wenezuela – migawki przyrodnicze” rozpocznie się w czwartek 14 maja o godz. 18. Wstęp wolny.

– Wenezuela to niezwykły kraj, który stanowi mikromodel tropikalnego świata przyrody: Andy jeszcze trochę pokryte lodowcem, nadbrzeżna kordyliera pokryta górskim mgielnym lasem tropikalnym, suche i półsuche obszary z neotropikalnymi wydmami, rzeka Orinoko z wielkim systemem estuariów, okresowo zalewane rozległe równiny Los Llanos, archipelag karaibskich wysp, największe jezioro w Ameryce Południowej i w końcu spektakularny świat unikatowych gór stołowych tepui na Wyżynie Gujańskiej. Tej różnorodności pejzaży towarzyszy ogromna bioróżnorodność przyrodnicza. Świat neotropikalnej fauny i flory kryje mnóstwo niespodzianek i wciąż nieodkryte, nowe gatunki! – pisze o tym kraju Izabela Stachowicz, doktorantka biologii w Wenezuelskim Instytucie Badań Naukowych.

W krótką podróż po tej tropikalnej krainie zabierze widzów Marek Arcimowicz od wielu lat fotograf „do zadań specjalnych”, od 2000 roku fotograf National Gographic Polska. Z aparatem „zaliczył“ wszystkie strefy geograficzne. Jego prace i artykuły publikowano na łamach “National Geographic Traveler”, „Podróże”, „Focus”, „GEO”, „CHIP – Photo-video-digital”, „Góry”, „Voyage”, „Newsweek”, „Wiedza i Życie”, „Gazeta Wyborcza”, „Foto-Pozytyw”. Swoje fotografie prezentował na kilkunastu wystawach indywidualnych i zbiorowych, w tym na wystawie „Oczami Fotografów National Geographic”. Uczestnik XII i XIII Biennale Fotografii Górskiej i dwukrotny laureat I nagrody tego konkursu.

Wystawę „Wenezuela – migawki podróżnicze” można oglądać w Muzeum Dialogu Kultur do 28 czerwca.