Kalendarz wydarzeń

Kwi
30
czw
Filmowe Spotkania z Historią Polscy uchodźcy na Węgrzech 1939-1946, czwartek, 30 kwi 2015, godz.12, Ziemowit. @ Ziemowit. Ośrodek Kultury
Kwi 30@12:00 – 13:00

Więcej na stronie:  http://www.ziemowit-kielce.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=153:polscy-uchodzcy-na-wegrzech&catid=14&Itemid=108

Maj
2
sob
Film Sandomierz w koronie, sobota, 2 maj 2015, godz.15, kino Starówka Rynek w Sandomierzu. @ Rynek w Sandomierzu
Maj 2@15:00 – 16:00

Powstaje film o sandomierskiej koronie hełmowej

W Sandomierzu kręcono sceny do filmu, który ma opowiadać historię odnalezienia korony hełmowej.
W kwietniu 1910 r., w dawnym ogrodzie sióstr Benedyktynek wykopywano starą lipę zniszczoną uderzeniem pioruna. Ogrodnik Igancy Strugalski natrafił wówczas na żelazny hełm, wewnątrz którego były cztery ogniwa korony. Przy ogniwach leżały szpile, którymi łączono ogniwa oraz kamienie – imitacje szmaragdów, szafirów i kryształów górskich. W niedalekiej odległości był grot włóczni. W obawie przed władzami carskimi, w tajemnicy, znalezisko zostało ukryte w domu sióstr Chodakowskich. Po roku zabytek postanowiono przenieść do Krakowa na Wawel. Najpierw ks. Jan Gajkowski przewiózł koronę, a po pewnym czasie regens seminarium ks. Paweł Kubicki przewiózł pozostałe elementy.
W 1913 r. korona została wystawiona na widok publiczny w skarbcu katedry na Wawelu, gdzie znajduje się do dziś.
Wtedy, kiedy została odnaleziona budziła nadzieję na odzyskanie niepodległości. Dziś budzi w nas poczucie dumy z królewskiej przeszłości Sandomierza.
Maj
7
czw
Maraton koncertowy QUEEN Rock Montreal i Live in Budapest ’86, czwartek, 7 maj 2015, godz.19, Multikino ul.Warszawska 26. @ Multikino
Maj 7@12:00 – 13:00

Hungarian Rhapsody: Queen Live in Budapest ’86 Koncert miał miejsce 3 lata przed zburzeniem Muru Berlińskiego. Było to największe widowisko, które odbyło się na budapeszteńskim Népstadionie. Queen był jednocześnie pierwszą zachodnią gwiazdą muzyki rockowej, która zagrała na stadionie za żelazną kurtyną. Przedstawienie zgromadziło 80 tysięcy widzów, którzy przybyli także z innych państw dawnego bloku wschodniego. Na potrzeby produkcji koncertu sprowadzono najlepszych techników oraz operatorów kamer z terenu całych Węgier. Oprócz jedynego koncertu zarejestrowanego za żelazną kurtyną pokażemy wyjątkowy 25 minutowy dokument ukazujący jaką drogę przeszedł zespół od Live Aid do Magic Tour. Dokument w oryginalnej wersji językowej.

Maraton koncertowy QUEEN jest bez wątpienia jednym z najważniejszych wydarzeń muzycznym na dużym ekranie w Multikinie. Nie możesz tego przegapić!

Ceny biletów:   28 zł normalne / 23 zł Facebook

Maj
8
pt
ETM Młodzieżowy Panel Obywatelski, piątek, 8 maj 2015, godz.12-18, Centrum Wolontariatu ul.Żeromskiego 36. @ Centrum Wolontariatu
Maj 8@12:00 – 18:00

ETM to międzynarodowe przedsięwzięcie realizowane z inicjatywy Komisji Europejskiej wtym samym czasie we wszystkich unijnych państwach, dzięki któremu młodzi ludzie mają szansę na publiczne przedstawienie swoich poglądów.

Po raz kolejny wydarzenia włączone w obchody Europejskiego Tygodnia Młodzieży odbędą się również w Kielcach.

 

Projekcja filmu Drugi raz do tej samej rzeki, piątek, 8 maj 2015, godz.18, Instytut Dialogu ul.Planty 7. @ Instytut Dialogu
Maj 8@18:00 – 19:00

8 maja (piątek), godz. 18. 00
MAŁE KINO: projekcja filmu „Drugi raz do tej samej rzeki”
prod. Belgia, reż. Effi Weiss, Amir Borenstein

W 1869 r. John McGregor, szkocki odkrywca, przybywa do Palestyny by zbadać rzekę Jordan. Latem 2011 r. Effi i Amir, Izraelczycy, którzy przez ostatnie dziesięć lat mieszkali w Europie, rozpoczynają podróż śladami McGregora, zaczynając od źródła rzeki aż do Morza Galilejskiego. Będąc jednocześnie miejscowymi i cudzoziemcami, powoli przemieniają się z podróżników-badaczy w badanych podróżników, ponieważ ludzie spotykani po drodze śmiało indagują ich na temat powiązań z krajem, który opuścili.

Reżyseria: Effi Weiss (ur. w Izraelu w 1971 r.) i Amir Borenstein (ur. w Izraelu w 1969 r.) tworzą duet artystyczny, który działa od 1999 r. Artyści wizualni – ich prace obejmują różne dyscypliny, takie jak video, performance, które pokazują w muzeach, centrach sztuki współczesnej i na festiwalach. Oprócz własnych projektów artystycznych współpracują z innymi artystami w charakterze montażystów, operatorów i projektantów efektów specjalnych. Na całym świecie prowadzą warsztaty video przeznaczone dla różnorodnych odbiorców.

Seans Urugwaj na dużym ekranie- Gigant, piątek, 8 maj 2015, godz.18, Muzeum Dialogu Kultur Rynek 3. @ Muzeum Dialogu Kultur
Maj 8@18:00 – 19:00

http://mdk.mnki.pl/pl/aktualnosci/wydarzenia/1232,urugwaj_na_duzym_ekranie.html

Filmy współczesnego urugwajskiego kina będzie można zobaczyć w kolejne piątki kwietnia i maja w Muzeum Dialogu Kultur. Projekcje towarzyszą wystawie czasowej „Urugwaj – dziewiczy raj”

Gigant (Gigante) w reżyserii Adriána Biniezy z 2009 roku opowiada  historię Jary – nieśmiałego, otyłego pracownika ochrony, zatrudnionego w jednym z supermarketów w Montevideo, który – obserwując kamery monitorujące sklep – zakochuje się w Julii, kobiecie pracującej na stanowisku sprzątaczki. Jara początkowo tylko przygląda się kobiecie, a z czasem zaczyna ją śledzić. Fabuła tej komedii romantycznej to przede wszystkim wspaniała kreacja aktorska Horacio Camandule.

Czas trwania: 90 min.

Wstęp na wszystkie projekcje jest wolny.

Wystawa oraz pokazy filmowe powstały we współpracy z Ambasadą Urugwaju w Polsce oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: Ambasador Urugwaju Pablo Scheiner i Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas.

Urugwaj na dużym ekranie- Gigant, PIĄTEK, 8 MAJ 2015, godz.18, Muzeum Dialogu Kultur Rynek 3. @ Muzeum Dialogu Kultur
Maj 8@18:00 – 19:30

Gigant (Gigante) w reżyserii Adriána Biniezy z 2009 roku opowiada  historię Jary – nieśmiałego, otyłego pracownika ochrony, zatrudnionego w jednym z supermarketów w Montevideo, który – obserwując kamery monitorujące sklep – zakochuje się w Julii, kobiecie pracującej na stanowisku sprzątaczki. Jara początkowo tylko przygląda się kobiecie, a z czasem zaczyna ją śledzić. Fabuła tej komedii romantycznej to przede wszystkim wspaniała kreacja aktorska Horacio Camandule.

Czas trwania: 90 min.

Wstęp na wszystkie projekcje jest wolny.

Wystawa oraz pokazy filmowe powstały we współpracy z Ambasadą Urugwaju w Polsce oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: Ambasador Urugwaju Pablo Scheiner i Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas.

Maj
13
śr
Widnokrąg Dobrego Kina MAMA, środa, 13 maj 2015, godz.18, Fenomen (WDK) ul.Ściegiennego 2. @ kino fenomen (WDK)
Maj 13@18:00 – 19:00

Owdowiała kobieta wychowuje samotnie agresywnego syna. Chłopak ma 15 lat i cierpi na ADHD. Wspólnie próbują związać koniec z końcem i stawić czoła problemom. Nieoczekiwanie w ich życiu pojawia się Kyla, tajemnicza sąsiadka mieszkająca po drugiej stronie drogi. Dziewczyna sprawia, że w życiu matki i syna znów pojawia się nadzieja na lepszą przyszłość…
Film otrzymał Nagrodę Specjalną Jury podczas 67. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes.

Projekcja filmu KONCERT, środa, 13 maj 2015, godz.18.30, Filharmonia ul.Żeromskiego 20. @ Filharmonia Świętokrzyska
Maj 13@18:30 – 19:40

13 maja 2015, środa g. 18.30, sala koncertowa

KONCERT
Projekcja filmu w reżyserii RADU MIHÄILEANU

JAROSŁAW SKULSKI słowo wstępne

Reżyseria: Radu Mihäileanu
Zdjęcia: Laurent Dailland
Scenariusz: Radu Mihäileanu, Matthew Robbins, Alain-Michel Blanc
Muzyka: Armand Amar
Obsada: Aleksiej Guzkow, Dmitri Nazarov, François Berléand, Miou-Miou,
Lionel Abelanski i inni
Premiera: październik, 2009 (świat)
Produkcja: Belgia, Francja, Rosja, Włochy, Rumunia
Gatunek: muzyczny
Czas trwania: 1 godz. 59 min.

Trzydzieści lat temu Andrei Filipov (Aleksei Guskov), znany dyrygent orkiestry Teatru Bolszoj, został zwolniony przez władze komunistyczne za zdradę ojczyzny, a wraz z nim wszyscy jego muzycy. Teraz, pracując w teatrze jako sprzątacz, dowiaduje się przypadkiem, że orkiestra Bolszoj została zaproszona przez Teatr Châtelet, aby wystąpić w Paryżu. Filipov postanawia zebrać swój stary zespół i wraz z młodą skrzypaczką, Anne-Marie Jacquet (Mélanie Laurent), jako solistką, zagrać w Châtelet, zamiast prawdziwej orkiestry Bolszoj. Jeżeli jego plan się powiedzie, ten wyjątkowy koncert może być ogromnym triumfem dla każdej ze stron.

Maj
14
czw
Projekcja filmu Regina, czwartek, 14 maj 2015, godz.18, Instytut Kultury Spotkania i Dialogu ul.Planty 7. @ Instytut Kultury Spotkania i Dialogu
Maj 14@18:00 – 19:00

MAŁE KINO: projekcja filmu „Regina” prod. Wielka Brytania, Węgry, Niemcy reż. Diana Groo

Regina opowiada historię Reginy Jonas (1902-1944), pierwszej na świecie rabinki. Dorastała na biednych przedmieściach Berlina jako córka ortodoksyjnego żydowskiego domokrążcy. W 1935 r. została wyświęcona, a jej niezwykła religijność dawała nadzieję i odwagę wielu prześladowanym niemieckim Żydom. Mimo, że wielu rabinów wyemigrowało z powodu nazistowskich prześladowań, Jonas niestrudzenie kontynuowała pracę w obozach koncentracyjnych i w wieku 42 lat została zamordowana w Auschwitz.

 

Diana Groo jest reżyserką filmów fabularnych i dokumentalnych. Kształciła się w Budapeszcie i uzyskała licencjat na Wydziale Sztuki Uniwersytetu ELTE, a następnie tytuł magistra reżyserii filmowej i telewizyjnej Węgierskiej Akademii Filmowej w 2000 r. Jest współzałożycielką studia Katapultfilm (2002) i DunaDock (2013).