Kalendarz wydarzeń

Mar
10
wt
Referat Represjonowani księża… WTOREK, 10 MAR 2015, godz.16, Archiwum Diecezjalne ul.Jana Pawła II 3. @ Archiwum Diecezjalne
Mar 10@16:00 – 17:00

We wtorek, 10 marca 2015 r. Archiwum Diecezjalne w Kielcach zaprasza na referat pt.: „Represjonowani księża diecezji kieleckiej działający na terenie województwa krakowskiego”, który wygłosi ks. prof. dr hab. Józef Marecki. Początek o godz. 16.00.

Mar
18
śr
Prelekcja Jak zmieniały się reklamy w Kielcach na przestrzeni lat, ŚRODA, 18 MAR 2015, godz.17, IDK ul.Zamkowa 3. @ IDK
Mar 18@17:00 – 18:00

Zapraszamy na spotkanie „Przemiana reklamy w Kielcach”, które dbędzie się 18.03.2015 o godz. 17:00 w czytelnia IDK. Gościem specjalnym będzie Rafał Urbański.

Przez ostatnich 40 lat reklama w Kielcach dynamicznie się zmieniała, wraz ze zmianą ustroju
w Polsce, dokonała się także rewolucja w reklamie. Przeszliśmy drogę od estetycznych szklanych
neonów do tandetnej reklamy z folii samoprzylepnej.

Rafał Urbański (ur. 1970) — zastępca redaktora naczelnego w magazynie „Projektor — kielecki magazyn kulturalny”.
Autor tekstów o kieleckiej reklamie i przestrzeni miejskiej. Artysta plastyk, należący do ZPAP w Kielcach,
związany z Instytutem Sztuk Pięknych UJK w Kielcach. Dyplom z malarstwa sztalugowego.
Obecnie studia doktoranckie na ISP UJK w Kielcach. Od ponad 20 lat zawodowo zajmuje się projektowaniem,
od 6 lat prowadzi własną działalność projektową. Od urodzenia mieszka w Kielcach.

Mar
19
czw
Wykład Jakość środowiska mieszkaniowego w zabudowie społecznej, CZWARTEK, 19 MAR 2015, godz.18, IDK ul.Zamkowa 3. @ IDK
Mar 19@18:00 – 19:00

SARP o. Kielce oraz Institute of Design Kielce ZAPRASZAJĄ NA PREZENTACJĘ WNIOSKÓW I ZAŁOŻEŃ PRACY DOKTORSKIEJ DR INŻ. ARCH. JAKUB HECIAK „JAKOŚĆ ŚRODOWISKA MIESZKANIOWEGO W ZABUDOWIE SPOŁECZNEJ. STUDIA PRZYPADKÓW.”

Data:
19 marca 2015 r.
godzina 18:00
Miejsce:
Institute of Design Kielce
ul. Zamkowa 3 (czytelnia)
Serdecznie zapraszamy!
Mar
26
czw
Cykl Mistrzowie Architektury Polskiej em4. Pracownia Brataniec, czwartek, 26 mar 2015, godz.18, Politechnika ul.1000-lecia PP 7. @ Politechnika Świętokrzyska
Mar 26@18:00 – 19:00

21 wykład z cyklu Mistrzowie Architektury Polskiej – em4. Pracownia Architektury. Brataniec

SARP o. Kielce wraz z Dziekanem Budownictwa i Architektury
Politechniki Świętokrzyskiej

serdecznie zaprasza na

21 wykład z cyklu
Mistrzowie Architektury Polskiej

em4. Pracownia Architektury. Brataniec

Wykład poprowadzą
mgr inż. arch. Marcin Brataniec – założyciel pracowni
dr inż. arch. Urszula Forczek-Brataniec – partnerka pracowni, wykładowca Politechniki Krakowskiej

Wykład odbędzie się

26.03.2015 r.
godz. 18:00

w sali 1.03 A (Politechnika Świętokrzyska; Al. Tysiąclecia Państwa Polskiego 7

Wstęp wolny!

Zapraszamy

Mar
27
pt
Wykład ks.bp. G.Rysia O dialogu chrześcijańsko -żydowskim, piątek, 27 mar 2015, godz.17, Pałac Biskupi pl.Zamkowy. @ Pałac Biskupi
Mar 27@17:00 – 18:00

Zapraszamy do udziału w V Kieleckich Spotkaniach Chrześcijańsko – Żydowskich, które odbędą się w dniach 20-28 marca 2015. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem SIMCHA/RADOŚĆ i organizowana jest przez Instytut Kultury Spotkania i Dialogu Stowarzyszenia im. Jana Karskiego.

 

Patronat Honorowy nad Spotkaniami objęli Ordynariusz Diecezji Kieleckiej ks. Bp Jan Piotrowski, ks. Bp Mieczysław Cisło, Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich oraz Prezydent Miasta Kielce Wojciech Lubawski.

Z wyjątkiem dwóch wydarzeń (tj. 23 marca Koncert w Teatrze im. S. Żeromskiego oraz 27 marca wykład ks. Bp Grzegorza Rysia w Muzeum Narodowym, Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich) pozostałe odbywać się będą w siedzibie Instytutu przy ul. Planty 7. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

 

Po raz drugi naszą inicjatywę realizujemy również poza Kielcami. Bogaty program Spotkań Chrześcijańsko – Żydowskich był realizowany 13 i 14 marca w Zabytkowym Zakładzie Hutniczym w Maleńcu pod hasłem: „Purim nad Czarną”. W ramach tego projektu można było obejrzeć wystawę „Na Purim”, wysłuchać wykładów nt. kultury i historii Żydów z obszaru powiatu końskiego prezentowanych przez miejscowych regionalistów oraz pracowników Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, czy spotkać się z reżyserem, działaczem Towarzystwa Społeczno – Kulturalnego Żydów w Polsce – Arturem Hofmanem.Ponadto Spotkania odbywać się będą również w Pińczowie i Radoszycach.

Mar
28
sob
Klub nad Silnicą Wielkanoc w tradycji ludowej, SOBOTA, 28 MAR 2015, godz.10, Muzeum Historii Kielc ul.Leonarda 4. @ Muzeum Historii Kielc
Mar 28@10:00 – 11:00

Węecej na : http://www.sutw-kielce.pl/rozklad-zajec/program-klubu-nad-silnica.html

Kwi
21
wt
Wykład prof. T.Boruty Sąd estetyczny a sąd oka, WTOREK, 21 KWI 2015, godz.18, Dom Praczki ul.Zamkowa 5. @ Dom Praczki
Kwi 21@18:00 – 19:00

Więcej na:   http://www.dompraczki.pl/

Kwi
23
czw
O wykorzystaniu filmu w praktyce szkolnej- Nasza Klasa, CZWARTEK, 23 KWI 2015, godz.16, PBW ul.Jana Pawła II 5. @ PBW
Kwi 23@16:00 – 17:00

Spotkanie z filmem Nasza klasa

Świętokrzyski Oddział Stowarzyszenia Nauczycieli Polonistów
oraz  Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach

zapraszają

na wyjątkowe spotkanie z filmem Nasza klasa, które odbędzie się 23 kwietnia 2015 roku
o godzinie 1600 w Czytelni PBW w Kielcach, ul. Jana Pawła II Nr 5.
Po filmie zapraszamy do udziału w dyskusji.

Wernisaż wystawy Ambasadorzy słowa, czwartek, 23 kwi 2015, godz.18, Pałacyk Sienkiewicza w Oblęgorku. @ Pałacyk Sienkiewicza w Oblęgorku
Kwi 23@18:00 – 19:00

Zapraszamy w niedzielę, 26 kwietnia, do Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku na wykład w ramach cyklu Niedziela w Muzeum. Poprowadzi go Agnieszka Kowalska-Lasek, kurator wystawy Ambasadorzy słowa.

Wystawa poświęcona jest czwórce polskich laureatów nagrody Nobla w dziedzinie literatury – Henrykowi Sienkiewiczowi, Władysławowi Reymontowi, Czesławowi Miłoszowi i Wisławie Szymborskiej. W ten sposób chcemy przypomnieć życie i twórczość autorów, którzy rozsławili polską literaturę na świecie.

Nagrodę po raz pierwszy przyznano w 1901 roku, otrzymał ją francuski poeta Sully Prudhomme. Nazwisko Sienkiewicza figuruje na początku listy laureatów. Polski pisarz otrzymał wyróżnienie przed potęgami literackimi, pochodzącymi z Rosji czy Anglii. Na kolejną nagrodę – Władysława Reymonta trzeba było czekać aż dwadzieścia lat. Później, długo nie było uznania dla żadnego polskiego pisarza – chociaż co roku pojawiały się polskie nazwiska na listach zgłaszanych kandydatów. Wśród nich byli Stefan Żeromski, Maria Dąbrowska, Witold Gombrowicz, Zbigniew Herbert, Tadeusz Różewicz czy Jarosław Iwaszkiewicz.

Okoliczności przyznawania nagrody, uważanej za najbardziej prestiżową nagrodę literacką na świecie, budzą coraz więcej kontrowersji i nie ma już dziś wątpliwości, że oprócz oceny dzieł nominowanych, ważną – jeśli nie najważniejszą – rolę odgrywają koniunktury polityczne. Mimo to dla Polski i Polaków, za każdym razem, było to ważne wydarzenie.

– Sienkiewicz swą nagrodę wykorzystał do przypomnienia o sprawie polskiej. Wyróżnienie otrzymał pisarz reprezentujący kraj, którego od wieku nie było na mapach Europy.

– W przypadku Czesława Miłosza, wyróżnienie przypadło poecie, w kraju rodzinnym zupełnie nieznanemu, którego twórczość funkcjonowała tylko w drugim obiegu.

– Gdyby nie fatalne w skutkach błędy dyplomacji polskiej, drugą nagrodą cieszyłby się nie Reymont a Żeromski.

Wykład przybliży historię nagrody Nobla. Na podstawie fotografii, filmów i relacji prasowych zobaczymy przygotowania wyróżnionych Polaków do jej odbioru; przypomnimy także sam moment jej wręczenia. Zaprezentowana zostanie ciekawa korespondencja pisarzy z tego okresu, w tym listy Henryka Sienkiewicza do żony, w których dokładnie relacjonował uroczystości sztokholmskie. Spróbujemy również odpowiedzieć na pytanie, jak zmieniło się życie laureatów po zaszczytnym wyróżnieniu.

Maj
12
wt
Referat Wartości źródeł…na przykładzie Katedry, WTOREK, 12 MAJ 2015, godz.16, Archiwum Diecezjalne ul.Jana Pawła II 3. @ Archiwum Diecezjalne
Maj 12@16:00 – 17:00

We wtorek, 12 maja 2015 r. Archiwum Diecezjalne w Kielcach zaprasza na kolejny referat pt.: „Wartości poznawcze źródeł inskrypcyjnych na przykładzie Katedry kieleckiej”, który wygłosi prof. zw. dr hab. Waldemar Kowalski. Początek o godz. 16.00.